Zespół do spraw reparacji od Niemiec powstał w Sejmie. Wśród członków prezes PiS

mularczyk01
Mularczyk komentuje odpowiedź rządu Niemiec w sprawie polskiej noty dyplomatycznej o reparacjach wojennych
Źródło: TVN24

W Sejmie powstał parlamentarny zespół do spraw reparacji należnych Polsce od Niemiec oraz oszacowania wysokości odszkodowań należnych od Rosji za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jak przekazał w czwartek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, wśród jego członków jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Powołaliśmy Zespół Parlamentarny ds. Reparacji, Odszkodowania i Zadośćuczynienia Należnych Polsce od Niemiec oraz Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Rosji za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej zgodnie z uchwałą Sejmu z 14 września 2022 r." - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w mediach społecznościowych.

Jak podkreślił, wśród członków zespołu znaleźli się prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MKiDN Piotr Gliński oraz inni politycy PiS, a wśród nich Marek Kuchciński, Kazimierz Smoliński, Waldemar Buda, Marek Ast i Piotr Babinetz.

Mularczyk podkreślił, że sprawa reparacji dla Polski za straty z czasów II wojny światowej "będzie kontynuowana i z pewnością nie zniknie z krajowej i międzynarodowej sceny politycznej".

Zespół parlamentarny - co to?

Zespół parlamentarny może zostać stworzony w Sejmie wokół konkretnego tematu lub problemu. Regulamin Sejmu daje tu pełną dowolność, nie ma też kryterium dotyczącego przystąpienia do danej grupy.

Z sejmowej strony wynika, że w tej kadencji powstały już 23 zespoły parlamentarne - między innymi Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II (w składzie 13 posłów PiS i 1 z PSL), Parlamentarny Zespół ds. Wędkarstwa (w składzie 5 posłów KO) czy Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej (w składzie 11 posłów Konfederacji).

Za pracę w zespołach parlamentarnych nie ma dodatkowego wynagrodzenia. W przeszłości zdarzały się sytuacje, że powołany zespół nie zebrał się ani razu.

Rząd PiS domaga się reperacji od Niemiec

1 września 2022 roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października 2022 roku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 220 609 000 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

KONFA 4
Arkadiusz Mularczyk o pracy nad raportem w sprawie reparacji wojennych (nagranie z 1 września 2022 roku)
Źródło: TVN24

3 stycznia 2023 roku MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

>> Rzecznik niemieckiego MSZ: sprawa reparacji dla Polski jest zamknięta

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: