Ósmoklasiści przed trudnym wyborem, przez pandemię o przyszłych szkołach wiedzą niewiele

Źródło:
tvn24.pl
Rekrutacja do szkół 2020. Pandemia przeniosła drzwi otwarte w świat gry
Rekrutacja do szkół 2020. Pandemia przeniosła drzwi otwarte w świat gryFakty TVN
wideo 2/5
Rekrutacja do szkół 2020. Pandemia przeniosła drzwi otwarte w świat gryTVN24

Nasze nastolatki muszą dokonywać tak ważnego wyboru na podstawie jedynie stron internetowych. Nie mogły wejść do budynków, poznać nauczycieli. To trudne – mówi Danuta, mama ósmoklasistki z Warszawy. W całej Polsce ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.

Marta rysuje tabelkę. W jednej rubryce progi punktowe z poprzednich lat, w drugiej przedmioty do wyboru, trzecia kolumna to czas dojazdu do szkoły w minutach. – Chcę mieć wszystko w jednym miejscu, żeby jakoś to ogarnąć, przynajmniej wzrokiem – mówi nam ósmoklasistka z Warszawy. Wciąż nie wie, do jakiego liceum chciałaby pójść od września. Najważniejsze, żeby miało klasę humanistyczną. – Wiem, gdzie najlepiej wypadają matury, bo to można sprawdzić w internecie. Ale jak zmierzyć klimat szkoły? Gdyby nie pandemia, mogłabym chociaż pójść na drzwi otwarte, pogadać z ludźmi, a tak, zostaje mi tylko ta tabelka – wzdycha.

Brzydkie strony internetowe obnażają stosunek do uczniów

W podobniej sytuacji jest blisko 348 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, którzy we wtorek 16 czerwca rozpoczęli kluczowe dla ich rekrutacji zmagania z egzaminem ósmoklasisty. Za sobą mają już sprawdzian z języka polskiego, czeka ich jeszcze matematyka i język obcy. No, a potem już tylko czekanie na wyniki i skupienie się na procesie rekrutacji. A ten w związku z pandemią (podobnie jak ich egzaminy) opóźnił się w tym roku i potrwa właściwie całe lato.

- Nasze nastolatki muszą dokonywać tak ważnego wyboru na podstawie jedynie stron internetowych. Nie mogły wejść do budynków, poznać nauczycieli. To trudne – mówi Danuta, mama ósmoklasistki z Warszawy. I zauważa, że wielu dyrektorów liceów nie przygotowało dla przyszłych uczniów nic poza powieszeniem krótkiej informacji lub prezentacji na stronie szkoły. - Aż mi przykro, że takiego wyboru dokonujemy przez liczby, rankingi, wizerunek internetowy – dodaje.

Jej zdaniem, brzydota i niefunkcjonalność stron internetowych obnaża stosunek do otoczenia, uczniów.

Danuta zdradza, że zamierza jeszcze objechać z córką wytypowane szkoły. – Spróbujemy do nich zajrzeć, choćby przez płot, zobaczyć okolicę. Co innego możemy zrobić? – zastanawia się.

Ale są też szkoły, które bardzo starają się, by ich przyszli uczniowie odczuli jak najsłabiej to, że nie mogli przyjrzeć się szkole z bliska.

"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów
"Quo Vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów TVN24

Spacer po szkole? Na razie wirtualnie

W IX LO w Gdańsku drzwi otwarte miały odbyć się w 12 marca. To był pierwszy dzień, gdy w związku z pandemią odwołano zajęcia dydaktyczne, drzwi otwarte też się więc nie odbyły. – Zrobiliśmy burzę mózgów z uczniami z samorządu szkolnego – opowiada Małgorzata Solowska, dyrektorka szkoły. – To oni podkreślali, że musimy przyszłych uczniów jakoś zaprosić do siebie. Pamiętali, jakie to było ważne – dodaje.

Solowska rozesłała do lokalnych podstawówek informację z formularzem, że można umówić się na spotkania online w jej szkole. Ósmoklasiści wybierali terminy i wpadali wirtualnie na coś na kształt lekcji wychowawczej, gdzie nauczyciele i uczniowie "Dziewiątki" odpowiadali na ich pytania.

Tuż przed wybuchem pandemii szkoła zdążyła kupić kamerę 360, dzięki której uczniowie przygotowali wirtualny spacer po szkole. Teraz pracują nad filmem z odpowiedziami na najczęściej zadawane przez młodszych kolegów i koleżanki pytania. – W planach mamy jeszcze spotkanie online dla rodziców, wiemy, że sytuacja jest szczególna – mówi Solowska.

Wiceminister Marzena Machałek o egzaminie ósmoklasisty
Wiceminister Marzena Machałek o egzaminie ósmoklasistyTVN24

Dyrektor rozmawia też z rodzicami

Przez pandemię nowego filmu promocyjnego nie zdążyli nakręcić uczniowie II LO w Gorzowie Wielkopolskim. – A ubolewali, bo to zawsze u nas wielka przygoda – mówi Tomasz Pluta, dyrektor szkoły. Ci, którzy chcą wirtualnie zwiedzić "Dwójkę", mogą jednak zobaczyć film z poprzednich lat, w którym uczennica przeprowadza ich po wszystkich ważnych punkach szkoły – od radiowęzła po aulę, gdzie odbywają się próby grupy teatralnej.

- Dwa razy zorganizowaliśmy spotkania online, na których odpowiadałem na pytania uczniów. Chociaż tyle mogliśmy dla nich zrobić – mówi dyrektor Pluta. I przypomina, że jego szkoła jest szczególna – rok szkolny jest tu podzielony na trymestry, uczniowie sami wybierają kolejność zajęć i nauczycieli – więc ósmoklasiści mają mnóstwo pytań.

Andrzej Karaś jest dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach. W jednym budynku ma podstawówkę i liceum, również dla klas dwujęzycznych z językiem angielskim. – Uczniowie, którzy chodzili tu do podstawówki, wszystko o szkole wiedzą, ale i tak zrobiliśmy godzinne wideokonferencje dla rodziców każdej z klas – mówi dyrektor. – Teraz już jednak mocno widać, że tych dni otwartych wszystkim zabrakło. Rodzice przychodzą do szkoły, wysyłają maile, mają dużo pytań. Widzimy, że zainteresowanie szkołą jest, ale jak duże, trudno powiedzieć – dodaje.

W Poznaniu w tym roku po raz pierwszy zdecydowano, że test kompetencji językowych dla wszystkich klas dwujęzycznych zostanie przeprowadzony w jednym terminie dla wszystkich sześciu szkół, które taką edukację prowadzą. – Jeśli ktoś nie napisze go 30 czerwca z powodów losowych, na przykład kwarantanny związanej z koronawirusem, będzie miał szansę napisać go też dwa tygodnie później – dodaje Karaś.

Przenoszą licea w świat gry

Niektórzy swoją pomysłowością wybijali się ponad innych. Na przykład uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie (województwo kujawsko-pomorskie) wpadli na pomysł, żeby wirtualne zwiedzanie szkoły urządzić w świecie popularnej gry. Zbudowali swoją szkołę w szalenie popularnym Minecrafcie. W wirtualnych klasach nie było ławek, tylko przedmioty symbolizujące tematykę danej pracowni. Na przykład w szkolnej pracowni mechatroniki czekał robot, a w sali, gdzie odbywają się zajęcia z gotowania - gigantyczne pierogi. Prezentacją zainteresowanych było około stu osób.

Polskich szkół w świecie Minecrafta w tym roku było więcej. Swoje placówki, by dać się lepiej poznać młodszym kolegom i koleżankom, zbudowali też między innymi uczniowie z XV LO w Poznaniu, I LO w Radomsku (z torem przeszkód, którego w "normalnej" szkole nie ma) czy toruńskiego IV LO (tu na kandydatów czekał wirtualny pokaz fajerwerków). W przypadku toruńskiego liceum stworzenie szkoły w wirtualnej rzeczywistości trwało niemal pięć tygodni. Uczniowie i nauczyciele poświęcili na to razem ponad 500 godzin. Wszystko, by wiernie odwzorować szkołę i jej otoczenie.

Zdalna edukacja rozprężyła młodzież

Magda z Poznania rozważała dla syna szkołę niepubliczną, ale przeliczyli, że jednak ich nie stać na czesne. – Więc zaczęliśmy szukać liceum dosłownie tydzień temu – przyznaje. Nie pochodzi z Poznania, więc nie zna tutejszych szkół. – Rozpytywałam znajomych. Nie udało nam się odwiedzić szkół, więc sprawdzaliśmy ich strony i opisy. Ważna była odległość i czas dojazdu. Niedawno wyprowadziliśmy się pod miasto, więc dojazdy są utrudnione – mówi. I dodaje: - Mój syn nie jest piątkowym uczniem, w ostatnich tygodniach jak wielu jego rówieśników miał problemy z motywacją, które zdalna edukacja pogłębiła. Nie do końca dociera do nich, że w pewnym sensie ważą się ich losy.

Właśnie do Poznania przenosi się Małgorzata z córką Zosią. - Tutejsze szkoły to zagadka, nie mamy tam nikogo znajomego, możemy tylko przeczytać opinie w internecie - przyznaje. Ale cieszy się, bo w szkole, która najpewniej będzie liceum pierwszego wyboru, samorząd uczniowski zorganizował wirtualne drzwi otwarte. Każdy profil miał osobną wideokonferencję prowadzoną przez ucznia pierwszej klasy. - I było tak super, że sama chciałabym chodzić do takiego liceum - przyznaje Małgorzata.

- Ja wiem, że dla większości dorosłych liczą się te wszystkie rankingi i wyniki matury, ale naprawdę ważny jest też klimat. Przecież spędzę w tej szkole cztery bardzo ważne lata - przypomina Marta (ta od rysowania tabelki).

Tysiące dzieci bez kontaktu z systemem edukacji
Tysiące dzieci bez kontaktu z systemem edukacjiTVN24

Harmonogram pandemicznej rekrutacji

Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 został dostosowany do nowych terminów egzaminów ósmoklasisty. - Od 15 czerwca ósmoklasiści mogą składać wnioski do szkół średnich. Ten etap będzie trwał do 10 lipca. W tym czasie szkoły, które wymagają dodatkowych egzaminów, mogą przeprowadzić takie testy między 23 czerwca a 7 lipca – tłumaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski. Chodzi o specjalistyczne testy sprawdzające dodatkowe kompetencje, np. językowe, sportowe, artystyczne.

Do 10 lipca należy złożyć w szkole pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły. Uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty do 31 lipca. Od tego dnia do 4 sierpnia muszą złożyć zaświadczenie o wyniku egzaminu.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych zostaną ogłoszone 12 sierpnia. W dniach od 13 do 18 sierpnia trzeba będzie potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły. 19 sierpnia zostaną ogłoszone ostateczne listy kandydatów przyjętych do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2020/2021.

- Po 19 sierpnia zostaną podane ostateczne wyniki. Później będzie czas na odwołania i ich rozpatrywanie - poinformował Piontkowski. - Dyrektorzy mają prawo zdecydować o tym, którzy uczniowie będą mogli zająć miejsca wolne - dodał. Podtrzymał tym samym decyzję o nieorganizowaniu formalnej rekrutacji uzupełniającej, o co apelowała część samorządowców. - To wynika z terminarza, nie ma czasu na postępowanie uzupełniające - podkreślał Piontkowski.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP