Przemęczeni, niewyspani, zdenerwowani. Raport o szkole po zdalnej edukacji

Źródło:
tvn24.pl
Zakończenie roku szkolnego. O perspektywach powrotu do szkół mówiła Justyna Suchecka
Zakończenie roku szkolnego. O perspektywach powrotu do szkół mówiła Justyna SucheckaTVN24
wideo 2/5
Zakończenie roku szkolnego. O perspektywach powrotu do szkół mówiła Justyna SucheckaTVN24

Po kilku miesiącach zdalnej edukacji potężna grupa uczniów, rodziców i nauczycieli twierdzi, że psychicznie oraz fizycznie czuje się gorzej niż przed pandemią - wynika z raportu "Zdalna edukacja - gdzie byliśmy? dokąd idziemy?". Wielu nauczycieli nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę stało się z ich uczniami - komentują badacze.

Choć od kilku dni mamy już wakacje, spora grupa uczniów, rodziców i nauczycieli wciąż prowadzi rozmowy o szkole. Doświadczenia zdalnej nauki, która rozpoczęła się w połowie marca, są jak blizna, która nie chce się do końca zagoić. Choć premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że we wrześniu normalnie wrócimy do szkół i przedszkoli, to ci, którzy mają się w nich stawić, częściej powątpiewają.

W czwartek rano minister edukacji Dariusz Piontkowski był gościem Polskiego Radia. Mówił: - Mamy nadzieję, że fala epidemii nie będzie wzrastała. Na tej podstawie sądzimy, że uda się wrócić do stacjonarnego trybu nauczania we wrześniu. Przygotowujemy się na wariant, w którym będzie możliwy powrót do dotychczasowej liczebności klas, grup - dodawał.

We wrześniu dzieci wrócą do szkół
We wrześniu dzieci wrócą do szkółTVN24

Wszyscy są zmęczeni

Ale powrót do szkół może oznaczać nie tylko wyzwania organizacyjne związane ze znoszeniem reżimu sanitarnego. Dowodów dostarcza raport Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Fundacji "Dbam o Mój Zasięg" i Fundacji Orange. Badanie, na podstawie którego powstał, trwało od połowy maja do połowy czerwca. Wzięli w nim udział uczniowie klas 6-8 i szkół ponadpodstawowych (1284 osoby), nauczyciele (671 osób) i rodzice (979 osób).

Jak czytamy w raporcie, 65,3 procent nauczycieli twierdzi, że czuje się psychicznie gorzej w porównaniu z czasem sprzed zamknięcia szkół. 67,7 procent odczuwa również pogorszenie stanu fizycznego.

Gorzej psychicznie czuje się też ponad połowa rodziców i prawie połowa uczniów. Choć w tej ostatniej grupie rozdźwięk jest większy, bo niemal co piąty ankietowany uczeń (17,2 proc.) przyznał, że w porównaniu z czasem sprzed pandemii psychicznie i fizycznie czuje się trochę lub dużo lepiej.

Samopoczucie w czasie zdalnego nauczaniazdalnenauczanie.org

Ponad połowa uczniów uważa, że ich relacje rówieśnicze w klasie przed pandemią były lepsze. A co piąty uczeń ma poczucie, że przed pandemią lepsze były relacje z wychowawcą. 

Badacze zapytali też nauczycieli między innymi, za czym tęsknią. Jak refren wracało do nich słowo "relacja". Odpowiadający mówili o potrzebie "normalnej" relacji, mając na myśli bezpośrednią, czyli taką, w której nie pośredniczą na przykład komunikatory internetowe. Zwracali uwagę, że kontakt cyfrowy, na który byli skazani, może zacierać granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Samopoczucie w czasie zdalnego nauczaniazdalnenauczanie.org

Zabrakło cyfrowej higieny

Pandemia przykuła nas do ekranów. Około połowa uczniów (49,5 procent) i nauczycieli (51 procent) twierdzi, że w dni robocze korzystała z internetu co najmniej 6 godzin dziennie w dni powszechnie. 28,4 procent uczniów oraz 29,5 procent nauczycieli deklaruje, że równie dużo czasu spędzało w sieci również w weekendy.

Przed zamknięciem szkół 12,4 procent uczniów i 30,8 procent nauczycieli w dni robocze używało internetu do godziny dziennie, a po zamknięciu szkół odsetek uczniów i nauczycieli przyznających się do takiego korzystania z sieci spadł do zaledwie 5 procent.

To jedna z tych rzeczy, które mogły przełożyć się na dobrostan psychiczny. "Wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli widoczne są wyraźne symptomy nadużywania mediów cyfrowych. Przemęczenie, przeładowanie informacjami, niechęć do korzystania z komputera i internetu oraz rozdrażnienie z powodu ciągłego używania technologii informacyjno-komunikacyjnych to najczęściej występujące objawy zmęczenia cyfrowego" - zauważają autorzy raportu.

Jedynie 26 procent badanych nauczycieli w ciągu tygodnia przed badaniem nie odczuwało trudności w zasypianiu, zdecydowana większość deklarowała, że odczuwa brak energii, zdenerwowanie czy zły nastrój. Uzyskane dane są zbieżne z wnioskami płynącymi z raportu przygotowanego przez Centrum Cyfrowe, że w czasie pandemii koronawirusa nauczyciele doświadczają stresu związanego ze zdalnym nauczaniem.

"Szykujemy się na wielki powrót"
"Szykujemy się na wielki powrót"TVN24

Nie można wrócić do szkoły, jak gdyby nigdy nic

- Wszystkie szkoły potrzebują takiej stop klatki, refleksyjnego podejścia do tematu, na które w wielu miejscach zabrakło czasu i przestrzeni - zauważa doktor Maciej Dębski, jeden z autorów badania, prezes Fundacji "Dbam o Mój Zasięg" i wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. - Wielu nauczycieli nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę stało się z ich uczniami. Jak bardzo wzrósł im ten czas ekranowy, jak mocno pogorszył się ich dobrostan - zwraca uwagę. - Dlatego potrzebujemy, by rady pedagogiczne przedyskutowały sytuację w swoich szkołach. Zrobiły rachunek sumienia, bo pewne rzeczy nie poszły w zdalnej edukacji najlepiej - dodaje. 

Dębski nie wyobraża sobie, że po zdalnym nauczaniu można wrócić do szkoły jak gdyby nigdy nic. - Pierwsza wywiadówka powinna być poświęcona temu, co nas spotkało w czasie zdalnej edukacji i to nawet, jeśli od września nie będzie już konieczna - mówi badacz. I dodaje: - Co ciekawe, choć z wykorzystaniem nowych technologii, zajęcia zdalne według dużej grupy uczniów były nudne, a na pewno nudniejsze niż przed pandemią. Ta nuda jednak często jest spowodowana tym, że uczniowie nie widzą sensu i celu tego, czego się uczą. Nad tym musimy pracować. Czasem fajny aspekt praktyczny do zajęć, pozwolenie młodym ludziom, by mieli na coś wpływ, może wiele zmienić - wskazuje.

Do zrobienia jest sporo również dlatego, że jedna trzecia badanych uczniów twierdzi, że ich nauczyciele nie prowadzili żadnych zajęć online na żywo. A to zdecydowanie utrudniało budowanie relacji.

Z kolei 15 procent nauczycieli uważa, że materiał przerobiony zdalnie trzeba byłoby właściwie w całości powtórzyć. - A niemal połowa, że trzeba by to było zrobić przynajmniej w części - przypomina Dębski. I dodaje: - Dlatego i na poziomie nauki i relacji nie wolno nam we wrześniu udawać, że nic się nie stało.

"Poważnie pod uwagę są brane różne formy edukacji hybrydowej"
"Poważnie pod uwagę są brane różne formy edukacji hybrydowej"TVN24

O życiu rozmawiali najrzadziej

Z kolei z raportu "Edukacja zdalna w czasach COVID-19", za którym stoją specjaliści z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego dowiadujemy się, że ze względu na negatywne doświadczenia w prowadzeniu edukacji zdalnej aż 59 procent nauczycieli nie chciałoby w przyszłości prowadzić zajęć w takiej formie. Wśród trudności związanych ze zdalną edukacją nauczyciele najczęściej wskazywali na brak bezpośredniego kontaktu z uczniem. I to zarówno w aspekcie kontroli jego samodzielności, możliwości jego aktywizacji, jak i utrzymania relacji z podopiecznym. Dopiero w dalszej kolejności nauczyciele wymieniali problemy techniczne.

Pedagodzy zapytali też ankietowanych, jaki charakter miała komunikacja uczniów z nauczycielami. Zdecydowana większość ankietowanych wskazała na merytoryczny charakter komunikacji (48 procent). Równocześnie 34 procent wskazywało na wychowawczy charakter rozmów, a 16 procent zaznaczyło wykorzystanie komunikacji online do prowadzenia rozmów o życiu.

Raport powstał na podstawie przeprowadzonego w czerwcu badania, w którym udział wzięło 2961 nauczycieli i dyrektorów szkół oraz 1217 uczniów. 

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Pniewach (woj. wielkopolskie) trwa dogaszanie pustostanu po dawnym tartaku. Ogień strawił dach budynku. Na miejscu było 15 zastępów strażaków. 

Palił się się budynek po dawnym tartaku. Z ogniem walczyło 15 zastępów straży

Palił się się budynek po dawnym tartaku. Z ogniem walczyło 15 zastępów straży

Źródło:
tvn24.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24