Październik jest światowym miesiącem świadomości raka piersi. Nowotwór ten co roku wykrywany jest u około 20 tysięcy kobiet w Polsce. Ale choroba ta, choć znacznie rzadziej, dotyka również mężczyzn. - To na tyle znaczący problem, że warto o nim rozmawiać - przyznaje onkolog dr Janusz Kocik. Zwłaszcza, że świadomość i profilaktyka są najlepszymi metodami na wczesne wykrycie i pokonanie nowotworu.
Październik jest światowym miesiącem świadomości raka piersi, a 15 października obchodzony jest również europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Każdego roku nowotwór ten wykrywa się u 1,7 mln kobiet na całym świecie, w tym u ok. 20 tys. w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest obecnie najczęściej występującym nowotworem.
Rak piersi u mężczyzn
Ale problem ten dotyczy, choć znacznie rzadziej, również mężczyzn. Na początku października brytyjskie media informowały o Australijczyku, który w 2016 roku wykrył na swojej piersi guzek wielkości ziarnka grochu. Prawidłową diagnozę, że to nowotwór, usłyszał jednak dopiero po trzech latach. Wcześniej nie wiedział, że rak piersi atakuje także u mężczyzn, a lekarze zapewniali go, że to cysta, którą nie trzeba się martwić. Tak późna diagnoza sprawiła, że nowotwór zaczął się rozprzestrzeniać w organizmie Australijczyka, który do dziś jest w trakcie leczenia.
Tymczasem szacuje się, że nowotwory piersi u mężczyzn stanowią 1-2 procent wszystkich zachorowań. - To bardzo rzadka przypadłość. Wśród wszystkich nowotworów piersi jest to do 2 procent - mówi dr n. med. Janusz Kocik, onkolog i profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Jest to jednak na tyle znaczący problem epidemiologiczny, że można i warto o nim rozmawiać - podkreśla.
1-2 procent z 20 tysięcy przypadków raka piersi w Polsce oznacza, że każdego roku diagnozowany jest on u kilkuset mężczyzn. Jak wygląda wykrywanie i leczenie raka piersi u mężczyzn?
ZOBACZ TEŻ: U kobiety w ciąży zdiagnozowano "zatkany kanalik mleczny". Okazało się, że to rak piersi w czwartym stadium
Leczenie raka piersi u mężczyzn
Objawy nowotworu piersi są podobne niezależnie od płci. - Pierwszym objawem nowotworu piersi u mężczyzny jest guzek w okolicy brodawki sutkowej. Tak jak u kobiet, tak u mężczyzn wyczuwalny dotykiem guzek powinien budzić zaniepokojenie - mówi dr Kocik.
Wykrycie guzka w piersi powinno zawsze prowadzić do wizyty u lekarza, który go zbada. Ponieważ w przypadku mężczyzn nie jest możliwe wykonanie mammografii, na wstępnym etapie diagnozy wykonuje się inne badania. - By przekonać się, czy mamy do czynienia z torbielą, ropniem czy guzkiem nowotworowym, do dyspozycji w pierwszej kolejności pozostaje USG piersi - tłumaczy dr Janusz Kocik.
Wykonujący badanie radiolodzy klasyfikują wówczas zmianę, a jeżeli jest to guzek nowotworowy również klasyfikują go według ryzyka jego złośliwości. Na tej podstawie lekarze decydują o dalszym leczeniu lub usunięciu guzka.
- Jeśli jest on niewielki to można go przy okazji biopsji całkowicie wyciąć. Wtedy jest to tak zwana biopsja mammotomijna. Chirurdzy mogą taką biopsję wykonać tak u mężczyzny, jak i kobiety. Warunkiem tego jest, aby guzek był nie większy niż jeden centymetr- mówi dr Kocik.
W dalszej kolejności wykonywane jest badanie patomorfologiczne. Jeżeli guzek jest inwazyjny, wykonywane jest leczenie onkologiczne. Przebiega ono w podobny sposób, co leczenie nowotworu piersi u kobiet. - Etapy są te same. Jest miejsce na resekcje, jest też miejsce na leczenie farmakologiczne i ewentualnie na radioterapię -wyjaśnia onkolog.
Źródło: WHO, tvn24.pl, US Today News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock