TVN24 | Polska

Kosiniak-Kamysz chce "rozwijać" Koalicję Polską. Mówi o przyjęciu "idei Pawła Kukiza"

TVN24 | Polska

Autor:
akw//rzw
Źródło:
PAP
Kosianiak-Kamysz o Koalicji Polskiej: chcemy rozwijać ten ruch
Kosianiak-Kamysz o Koalicji Polskiej: chcemy rozwijać ten ruchTVN24
wideo 2/4
TVN24Kosianiak-Kamysz o Koalicji Polskiej: chcemy rozwijać ten ruch

Chcemy rozwijać Koalicję Polską. To jest ruch społeczny, który znajduje się w centrum polskiej sceny politycznej - oświadczył po sobotniej Radzie Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego szef tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Poinformował o wpisaniu do statutu PSL postulatów Pawła Kukiza.

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Naczelna PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział na konferencji prasowej po Radzie, że przyjęła ona uchwałę dotyczącą kontynuowania Koalicji Polskiej, utworzonej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. - Rozszerzenia jej działalności, budowy na fundamencie demokracji, sprawiedliwości, obywatelskości - wymieniał.

Kosiniak-Kamysz dziękował wszystkim tym, którzy razem z PSL zbudowali Koalicję Polską, czyli ruchowi Kukiz'15, Unii Europejskich Demokratów, konserwatystom Marka Biernackiego oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i stowarzyszeniom.

"Chcemy rozwijać ten ruch"

- Chcemy rozwijać ten ruch - mówił Kosiniak-Kamysz o Koalicji Polskiej. - To jest ruch społeczny, który znajduje się w centrum polskiej sceny politycznej, odwołuje się do wartości chrześcijańskich, ale patrzy w przyszłość. Jest za państwem silnym siłą swoich obywateli, a nie instytucji. Jest za państwem, które szuka przyjaciół, a nie wskazuje wrogów, jest osadzone mocno w Unii Europejskiej - mówił Kosiniak-Kamysz.

- Mówimy w uchwale o przyjęciu postulowanych przez już wiele, wiele lat idei Pawła Kukiza, który mówi o większej demokratyzacji, o demokracji bezpośredniej, o roli ruchów obywatelskich, obywatelskiej kontroli nad wymiarem sprawiedliwości - wyjaśnił szef PSL.

"Wielkie wydarzenie już za dwa tygodnie"

Kosiniak-Kamysz poinformował, że w marcu lub w kwietniu odbędzie się kongres Koalicji Polskiej, na którym zostanie podpisane trwałe porozumienie programowe. - Wszystkich, którzy podzielają wartości demokratycznego, sprawiedliwego państwa serdecznie zapraszamy do Koalicji Polskiej - powiedział.

Przekazał, że 9 lutego w Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się Krajowa Konwencja Wyborcza PSL. - Wtedy już będzie ogłoszony termin wyborów i wtedy będę ubiegał się już o oficjalną rekomendację PSL na kandydata na prezydenta. To będzie wielkie wydarzenie już za dwa tygodnie, zapraszamy - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Co jest w uchwale?

W uchwale podjętej przez Radę Naczelną PSL pozytywnie oceniono współpracę w ramach Koalicji Polskiej z innymi stowarzyszeniami i ugrupowaniami politycznymi. "W związku z rozpoczynającą się kampanią sprawozdawczo-wyborczą Polskiego Stronnictwa Ludowego Rada Naczelna rekomenduje rozszerzenie aktualnych dokumentów programowych oraz statutu PSL" - podkreślono w uchwale.

"Będąc jedynymi spadkobiercami dziedzictwa Ruchu Ludowego chcemy w sposób szczególny zwrócić swoją uwagę na korzenie organizacji. Dlatego rekomendujemy dalsze wspieranie zasady praworządności, samorządności i pomocniczości, wzmocnienie demokracji bezpośredniej, zwiększenie kontroli społecznej w wymiarze sprawiedliwości poprzez wprowadzenie do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, oraz wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych, a także obligatoryjnego referendum" - wymieniono.

"Postulujemy także zmianę ordynacji na model mieszany, pozwalający na zwiększenie kontroli społecznej procesu wyborczego" - dodano.

Źródło: PAP

Autor:akw//rzw

Pozostałe wiadomości