Już w poniedziałek wieczorem do Gdańska ma przylecieć Władimir Putin, a z nim delegacja około 150 osób. Rosjanie zajmą cały sopocki Grand Hotel. Zaserwują im dania kuchni polskiej.
Przygotowania na przyjęcie Putina trwały - jak powiedział w TVN24 Adam Kucza z biura prasowego ORBIS - kilka miesięcy (ustalenia m.in. z ochroną). Same prace w hotelu tydzień.
Premier Rosji będzie chroniony w Grand Hotelu od strony lądu, morza i powietrza. BOR utworzył wokół obiektu strefę bezpieczeństwa. Można się do niej dostać tylko za okazaniem przepustki. - Okolica Grand Hotelu jest zamknięta, łącznie z domem zdrojowym i innymi hotelami - powiedział Kucza.
Nie chciał zdradzić, który apartament zajmie Putin. Przyznał natomiast, że szef kuchni Hotelu Grad zaproponował, by rosyjski premier i jego świta, jedli dania kuchni polskiej, a Putin nie protestował.
Według nieoficjalnych informacji, Putin będzie poruszał się po Gdańsku nie wynajętym autem, ale własną limuzyną. Samochody przyjechały już nad Bałtyk specjalnymi tirami.
Łącznie w Trójmieście pojawią się delegacje 25 państw. Bezpieczeństwa VIP-ów będzie pilnować Marynarka Wojenna, straż graniczna, policja i ponad stu agentów Biura Ochrony Rządu.
Spotkanie w cztery oczy
Putin po przyjeździe do Polski ma się spotkać z premierem Tuskiem. Do rozmowy w cztery oczy ma dojść we wtorek przed południem - po zakończeniu porannej, krajowej części obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte - w sopockim Sheratonie.
Później szefowie rządów pokierują rozmowami plenarnymi. Obaj premierzy wezmą też udział we wspólnej konferencji prasowej. Po południu Putin, wraz z innymi zagranicznym gośćmi, weźmie udział na Westerplatte w drugiej części obchodów z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
O gazie, Katyniu i ruchu bezwizowym
Tematami rozmów polsko-rosyjskich będą m.in.: energetyka (w tym umowa gazowa), sprawa katyńska, transport, czy ruch bezwizowy w strefie przygranicznej.
Jak poinformowały w czwartek polskie źródła rządowe, premier Tusk podczas rozmowy w cztery oczy z Putinem chce poruszyć m.in. temat Katynia w kontekście ustaleń polsko-rosyjskiego zespołu ds. trudnych pod kierownictwem Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa.
Główne przesłanie sprowadza się do tego, że historia nie powinna hamować rozwoju stosunków. Będziemy powoływać się na przykład Niemiec, z którymi byliśmy wrogami w czasie II wojny światowej. Jurij Uszakow
Historia nie może hamować
- Główne przesłanie sprowadza się do tego, że historia nie powinna hamować rozwoju stosunków. Będziemy powoływać się na przykład Niemiec, z którymi byliśmy wrogami w czasie II wojny światowej - powiedział o rozmowach Putina z Donaldem Tuskiem doradca premiera Rosji, Jurij Uszakow. - I oczywiście będziemy rekomendować, aby nie wyrywać z podręczników do historii (pojedynczych) stronic i wykorzystywać ich do osiągania politycznych korzyści - dodał.
Uszakow powiedział, że podczas wizyty Władimira Putina zostaną podpisane trzy dwustronne umowy: o żegludze po Zalewie Wiślanym, umowa w sprawie wwozu do Rosji zużytego paliwa jądrowego z reaktora badawczego oraz protokół o współpracy między ministerstwami kultury. - Będzie to napięty dzień politycznej i dyplomatycznej pracy. Na razie nie ma sygnałów, że ktoś kogoś z trybuny będzie okładać - zaznaczył, odnosząc się do ostatnich sporów, między Moskwą a Warszawą, dotyczących historii.
Putin zobaczy tylko Sopot i Gdańsk
Wbrew spekulacjom medialnym premier Rosji odwiedzi jedynie Gdańsk i Sopot, nie planuje wizyty nigdzie indziej w Polsce - podały źródła zbliżone do kierownictwa MSZ. Media spekulowały, że mógłby m.in. odwiedzić w Braniewie tamtejszy cmentarz żołnierzy radzieckich.
Tuskowi w rozmowach towarzyszyć będą m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Razem z Putinem przyjedzie do Sopotu m.in. minister ds. energetyki Siergiej Szmatko oraz minister transportu Igor Lewitin. W rozmowach plenarnych weźmie udział współprzewodniczący polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych Adam Rotfeld, a także Krzysztof Zanussi, który współkieruje pracami Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego.
Ostatnio był w Auschwitz
Putin ostatnio gościł w Polsce w styczniu 2005 r., gdy jako prezydent Rosji wziął udział w obchodach 60. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Premier Tusk w ramach spotkań bilateralnych, do których dojdzie przy okazji gdańskich uroczystości rocznicowych, będzie rozmawiał też z premier Ukrainy Julią Tymoszenko, szefem prezydencji szwedzkiej UE Fredrikiem Reinfeldtem i z premierem Białorusi Siergiejem Sidorskim.
Ze źródeł zbliżonych do MSZ, PAP dowiedziała się, że wizyta premiera Izraela Benjamina Netanjahu 1 września w Gdańsku ciągle jeszcze nie jest potwierdzona. Na Westerplatte ma być obecnych 30 delegacji zagranicznych, w tym 19 premierów.
Źródło: TVN24, PAP, "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia