"Będziemy bronić prawa do łowiectwa". PSL chce odrzucenia projektu Polski 2050 

Konferencja prasowa posłów PSL. Przemawia szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (08.01.2025 r.)
Kosiniak-Kamysz: tradycja, historia, kultura, ale również przyszłość jest dla nas ważna

Prezes PSL i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział na konferencji prasowej, że jego klub złoży wniosek o odrzucenie projektu noweli ustawy autorstwa posłów Polski 2050-TD wprowadzającego obowiązek okresowych badań lekarskich dla posiadaczy myśliwskiej broni palnej. Projekt ma być rozpatrywany w czwartek na posiedzeniu Sejmu.

Poselski projekt noweli ustawy o broni i amunicji, złożony przez Polskę 2050-Trzecią Drogę w listopadzie ubiegłego roku, przewiduje nałożenie na osoby posiadające pozwolenie na posiadanie broni w celach łowieckich obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych związanych z posiadaniem broni. Zgodnie z proponowanymi przepisami myśliwi do 70. roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat, a po ukończeniu 70. roku życia -raz na dwa lata.

W czwartek Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie projektu. Szef MON zadeklarował, że klub PSL-TD złoży wniosek o odrzucenie projektu tzw. ustawy Dorożały. Odnosi się to do Mikołaja Dorożały, wiceministra klimatu z ramienia Polski 2050. W opinii Kosiniaka-Kamysza proponowane przepisy mają "ograniczyć i stygmatyzować myśliwych".

Konferencja prasowa posłów PSL. Przemawia szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (08.01.2025 r.)
Konferencja prasowa posłów PSL. Przemawia szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (08.01.2025 r.)
Źródło: PAP

CZYTAJ TEŻ: Ktoś ostrzelał dom i samochód. Policja szuka sprawcy

"Będziemy bronić prawa do łowiectwa i prawa do myślistwa"

- Będziemy bronić prawa do łowiectwa i prawa do myślistwa. (...) Liczymy, że część koalicjantów nas poprze, liczymy też na inne formacje związane z opozycją - powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL po raz kolejny pokaże swoją skuteczność, bo - jak podkreślił - "bez PSL-u nie ma większości w Sejmie, żadna ustawa i poprawki bez PSL-u nie przechodzą".

Autorzy projektu z Polski 2050 podkreślili w uzasadnieniu projektu, że w minionych latach wyróżnić można liczne przypadki incydentów z bronią palną podczas polowań, a w ciągu ostatnich pięciu lat doszło do co najmniej 13 wypadków śmiertelnych związanych z polowaniami. Dodali, że ofiarami myśliwych padają również zwierzęta z gatunków objętych ochroną.

CZYTAJ TEŻ: Mężczyzna śmiertelnie postrzelony podczas polowania na dziki

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: