"Trudno nam zrozumieć dlaczego". List ludzi nauki i kultury w sprawie nominacji Przemysława Czarnka

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl
Opozycja krytykuje nominację CzarnkaTVN24
wideo 2/35
TVN24Opozycja krytykuje nominację Czarnka

"Jedną z kluczowych kompetencji, jakie powinny charakteryzować osobę odpowiedzialną za system edukacji, jest poszanowanie ludzkiej godności i różnorodności" - napisali intelektualiści w oświadczeniu w sprawie planowanego powołania posła PiS Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Ponad sto ludzi nauki i kultury podpisanych pod listem otwartym oceniło, że "kandydat na to stanowisko wielokrotnie w publicznych wypowiedziach okazywał brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT".

Prezydent Andrzej Duda po godzinie 15 miał dokonać zmian w składzie Rady Ministrów. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek został wyznaczony na nowego ministra połączonych resortów edukacji i nauki. Polityk zasłynął między innymi wypowiedziami o osobach nieheteronormatywnych, negatywnie przyjętymi przez opozycyjnych polityków oraz środowiska LGBT.

W poniedziałek na kilka godzin przed planowanym powołaniem nowego rządu, Czarnek poinformował, że jest zakażony koronawirusem. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę terminu zaprzysiężenia. Na kwarantannę natomiast skierowani zostali członkowie obecnego rządu: Jacek Sasin, Michał Dworczyk, Dariusz Piontkowski oraz Jacek Ozdoba.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Podpisani pod listem "wyrażają zaniepokojenie"

Na nominację Czarnka zareagowało ponad sto osób ze świata nauki i kultury, które podpisały się pod oświadczeniem w formie listu otwartego w tej sprawie.

W inicjatywę i zbieranie podpisów pod listem zaangażowali się prof. zw. dr hab. Sławomir Jacek Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. dr hab. Piotr Trojański z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz dr Sebastian Rejak, p.o. dyrektor biura American Jewish Committee na Europę Środkową.

"Wyrażamy zaniepokojenie decyzją o zamiarze powołania na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki Pana Posła dr. hab. Przemysława Czarnka. Kandydat na to stanowisko wielokrotnie w publicznych wypowiedziach okazywał brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT" - wskazali sygnatariusze.

Przypomnieli także wypowiedź posła z 13 czerwca tego roku w państwowej telewizji. - Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem, brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją - mówił Przemysław Czarnek.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Idiotyzmy o jakichś prawach człowieka". Co ma do powiedzenia przyszły minister edukacji >>>

"Niepokój muszą budzić także głoszone przez dr. Czarnka poglądy dotyczące wspólnej polsko-żydowskiej historii, szczególnie w odniesieniu do jej najtragiczniejszych kart, i niezrozumiałe wypowiedzi na temat Muzeów – Miejsc Pamięci, z których nigdy się nie wycofał" - czytamy dalej w oświadczeniu.

Intelektualiści: osobę odpowiedzialną za system edukacji powinno charakteryzować poszanowanie ludzkiej godności i różnorodności

Intelektualiści podkreślili także wagę obowiązku kierowania resortem, zajmującym się nauką i edukacją. "Trudno nam zrozumieć, dlaczego osobie prezentującej wspomniane wyżej poglądy powierza się kierowanie urzędem, na którym spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie programu oświaty i wychowywanie milionów polskich uczniów" - napisali.

W oświadczeniu podkreślono, że "zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także wychowywanie młodych ludzi do zgodnego życia w społeczeństwie, wpajanie im takich zasad, jak szacunek dla drugiego człowieka – także tego, który różni się od większości".

"Uważamy, że jedną z kluczowych kompetencji, jakie powinny charakteryzować osobę odpowiedzialną za system edukacji, jest poszanowanie ludzkiej godności i różnorodności, przekonanie o równości wszystkich w prawach i obowiązkach oraz wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, także gdy jest ona rezultatem nienawiści wobec inności" - zwrócono uwagę.

Sygnatariusze dodają również: "Dotarła do nas wiadomość, że p. dr Przemysław Czarnek otrzymał dodatni wynik testu na koronawirusa. Szczerze życzymy Panu Doktorowi szybkiego powrotu do zdrowia".

"Głos, który powinien być słyszany także przez osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki oświatowej w Polsce"

W informacji prasowej wskazano, że oświadczenie "to ważny głos w debacie publicznej na temat planowanych zmian w polskiej edukacji". "Głos, który powinien być słyszany także przez osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki oświatowej w Polsce" - podkreślono.

"Dla wielu osób w Polsce ważne jest przesłanie papieża Franciszka. Właśnie w najnowszej encyklice 'Fratelli tutti' papież przestrzega przed wspieraniem 'różnych form zamkniętego i agresywnego nacjonalizmu, postaw ksenofobicznych, pogardy, a nawet znęcania się, wobec tych, którzy są odmienni'" - napisano dalej w informacji.

Ponad sto podpisów intelektualistów

Pod listem podpisały się 122 osoby, w tym miedzy innymi pracownicy naukowi, osoby związane z kulturą, przedstawiciele organizacji pozarządowych, publicyści, oraz osoby takie, jak naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ 122 OSÓB PODPISANYCH POD OŚWIADCZENIEM >>>

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl