Polska

"Odrzucamy politykę pedagogiki wstydu"

Polska

[object Object]
Kaczyński złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa PiłsudskiegoTVN 24
wideo 2/22

- Dziś mamy taki czas dobrej zmiany. Czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat, także po 1989 roku, traktowane jako zbędne, a niekiedy wręcz pomiatane - mówił w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wraz z kierownictwem partii złożyli w sobotę, w Święto Niepodległości, kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

- 11 listopada 1918 roku to jedna z kilku najistotniejszych dat w całym przeszło już tysiącleciu naszej historii. To moment, w którym wróciliśmy na mapę Europy i moment, w którym ten powrót okazał się trwały. To nie oznacza, że w ciągu tych 99 lat przez cały czas byliśmy niepodlegli. Niestety, tylko około połowę tego czasu to czas niepodległości. Ale państwo polskie uznane międzynarodowo istniało przez cały czas i to wielkie osiągnięcie - mówił prezes PiS.

"Czas wielkiej szansy"

Zdaniem Kaczyńskiego "to wielkie osiągnięcie".

- Jednocześnie to wszystko, co działo się w ciągu tych 99 lat, buduje z jednej strony przykład, do którego należy się odwoływać, przykład umiejętności połączenia myśli i czynu, przykład walki, determinacji i w okresie I wojny światowej i lat 1918-1921 i później w czasie II wojny światowej i po II wojnie światowej - kontynuował.

- Ale jednocześnie jest to także zespół wydarzeń, które stanowią przykład negatywny, przykład działań, które Polsce nie służyły, które muszą być dziś brane pod uwagę jako coś, co musimy odrzucić po to, by Polska mogła się zmieniać, by mogła być coraz silniejsza, coraz lepsza dla swoich obywateli, coraz bardziej licząca się w Europie i w świecie - dodał. - Dziś mamy właśnie taki czas dobrej zmiany. Czas wielkiej szansy i czas odbudowy wartości, które były przez wiele lat, także po ’89 roku, traktowane jako zbędne, a niekiedy wręcz pomiatane - powiedział Kaczyński.

- Odrzucamy tę politykę, odrzucamy politykę pedagogiki wstydu, odrzucamy podporządkowanie, idziemy w kierunku Polski, która będzie mogła powiedzieć, że jest krajem dumnym, niepodległym, silnym. I nie zejdziemy z tej drogi - podkreślił. Kaczyński zapewnił, że "ten rok, który przed nami, rok stulecia, to będzie rok, w którym uczynimy wiele właśnie w tym kierunku".

- Będziemy działać w ten sposób, by świadomość społeczna, duchowość naszego narodu, to poczucie siły, znaczenia, wartości, niepodległości umacniały się. Jestem przekonany, że za rok, za kilkanaście miesięcy, Polacy, Polska będą silniejsi - stwierdził.

Całe przemówienie Jarosława Kaczyńskiego z okazji 11 listopada
Całe przemówienie Jarosława Kaczyńskiego z okazji 11 listopadaTVN 24

Autor: mart//kg / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości