"Zależy nam, żeby kobiety miały wybór, żeby nasze dzieci były bezpieczne". Protestowali w obronie praw kobiet

Źródło:
TVN24
"Ani jednej więcej". Demonstracje w wielu miastach w obronie praw kobiet
"Ani jednej więcej". Demonstracje w wielu miastach w obronie praw kobietTVN24
wideo 2/15
"Ani jednej więcej". Demonstracje w wielu miastach w obronie praw kobietTVN24

Warszawa, Wrocław, Rzeszów, Poznań, Olsztyn, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Toruń, Zielona Góra. W tych, i wielu innych, miastach i miasteczkach, odbyły się protesty przeciwko łamaniu praw kobiet. "Przyszłam, bo myślę o przyszłości młodych ludzi", "Chcemy, by polskie kobiety były bezpieczne, mogły rodzić dzieci i nie czuły się zagrożone" - argumentowali uczestnicy protestów.

Pod koniec maja w szpitalu w Nowym Targu zmarła 33-letnia ciężarna Dorota. Kobieta trafiła tam w piątym miesiącu ciąży po odpłynięciu wód płodowych. Zmarła po trzech dniach z powodu wstrząsu septycznego. Kilka godzin przed śmiercią USG wykazało obumarcie płodu. W tej sprawie toczy się śledztwo, prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

Rzecznik Praw Pacjenta po doniesieniach medialnych z urzędu wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci kobiety. Szpital opublikował krótkie oświadczenie, w którym zapowiedział pełną współpracę ze śledczymi i wyraził współczucie dla rodziny zmarłej.

ZOBACZ TAKŻE: Premier o dopuszczalności aborcji po śmierci 33-latki, w Sejmie oskarżenia. "To przez waszą politykę Polki boją się mieć dzieci"

W Sejmie spotkał się w środę parlamentarny zespół ds. praw reprodukcyjnych. W posiedzeniu poza politykami wzięli udział eksperci, aktywistki z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i przedstawiciele Rzecznika Praw Pacjenta. Nie było nikogo z Ministerstwa Zdrowia. 

"Ani jednej więcej"

Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w środę w kilkudziesięciu polskich miastach i miejscowościach protesty. Zwołane na godzinę 18, wyrażały sprzeciw wobec łamania praw kobiet.

W Warszawie manifestacja odbyła się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Demonstrujący przeszli z tego punktu w stronę siedziby resortu zdrowia na ulicy Miodowej.

Według organizatorów, protesty odbywały się w Bielsku-Białej, Bolesławcu, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Górze, Grodzisku Mazowieckim, Kaliszu, Kielcach, Kłodzku, Krakowie, Krośnie, Lublinie, Łomży, Olsztynie, Opolu, Piasecznie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Pruszkowie, Radomsku, Rawie Mazowieckiej, Rybniku, Rzeszowie, Słupsku, Stalowej Woli, Starachowicach, Szczecinie, Świdnicy, Tczewie, Tomaszowie Mazowieckim, Tarnobrzegu, Toruniu, Warszawie, Wałbrzychu, Wejherowie, Włocławku, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze.

ZOBACZ REPORTAŻ "UWAGI" TVN: Śmierć ciężarnej 33-latki w szpitalu. "Parę miesięcy temu byliśmy na jej weselu"

Jedna z protestujących we Wrocławiu kobiet przekazała, że jest matką dwójki nastoletnich dzieci. - Robię to dla nich, dla moich dzieci, bo ja już pewnie w ciążę nie zajdę, ale one jak najbardziej niedługo pewnie tak. Chciałabym, aby miały wybór - powiedziała.

Protestujący mężczyzna podkreślał, że zależy mu na zdrowiu córek. - Zależy nam na tym, żeby kobiety miały wybór, żeby nasze dzieci były bezpieczne - zaznaczył. Inna protestująca kobieta przyznała, że chciałaby, aby "szpitale były miejscem, gdzie chroni się życie przede wszystkim matek, a w drugiej kolejności dzieci, w czasie ciąży". - To matka jest najważniejsza w czasie ciąży - podkreśliła.

"Zależy nam na tym, żeby kobiety miały wybór". Protestują we Wrocławiu
"Zależy nam na tym, żeby kobiety miały wybór". Protestują we WrocławiuTVN24

W Gdańsku młoda kobieta zaznaczyła, że "to ważne, żeby walczyć o naszą przyszłość, żebyśmy miały prawo do życia". - Nie chodzi tu o to, żeby rodzić dzieci, a matka nie żyje, tylko, aby dziecku zapewnić, aby miało pełną rodzinę - zwróciła uwagę.

- To powinno bulwersować. Przyszłam, bo myślę o przyszłości młodych ludzi. Mam syna, ale myślę o przyszłości młodych kobiet, w jakim potrzasku się znajdą, jeśli trafią na niewłaściwych lekarzy i niewłaściwy szpital - przyznała inna kobieta.

Protest w Gdańsku. "Myślę o przyszłości młodych kobiet, w jakim potrzasku się znajdą, jeśli trafią na niewłaściwych lekarzy"
Protest w Gdańsku. "Myślę o przyszłości młodych kobiet, w jakim potrzasku się znajdą, jeśli trafią na niewłaściwych lekarzy"TVN24

Obecna na demonstracji w Olsztynie młoda kobieta przyznała, że "nie wyobraża sobie planowania dziecka w tym kraju, ponieważ nie wie, co ją spotka w szpitalu". - Nie uważam, że to kraj do zakładania rodziny - powiedziała. - Chciałabym, aby coś się zmieniło - przyznała.

- Mamy dość sytuacji, gdzie polskie kobiety zupełnie niepotrzebnie umierają na oddziałach szpitalnych, kiedy mogły być uratowane i później jeszcze raz zajść w ciążę. Chcemy normalności w tym kraju, chcemy, by polskie kobiety były bezpieczne, mogły rodzić dzieci i nie czuły się zagrożone - oświadczył protestujący mężczyzna.

Protestująca w Olsztynie: nie uważam, że to kraj do zakładania rodziny
Protestująca w Olsztynie: nie uważam, że to kraj do zakładania rodzinyTVN24

Protestująca w Zielonej Górze uczulała, że "nie możemy być obojętni i obojętne, dlatego że dzieje się krzywda". - Ta krzywda może zdarzyć się każdej z nas. Nie możemy być obojętni, a jak będziemy głośno mówić o tym, że nie ma naszej zgody na przemoc, na tortury, na złe traktowanie i na brak opieki medycznej, to być może zostanie to w końcu usłyszane, a nasze prawa będą respektowane - mówiła.

- Te ofiary są ofiarami systemu, indoktrynacji i upolityczniania służby zdrowia. Tak, to prawo jest zbrodnicze. To przemoc. To opresyjny system, który nie dba o nas - dodała.

Protest przeciwko łamaniu praw kobiet w Zielonej Górze. "Te wszystkie ofiary są ofiarami systemu"
Protest przeciwko łamaniu praw kobiet w Zielonej Górze. "Te wszystkie ofiary są ofiarami systemu"TVN24

W czasie protestów w Sejmie niespodziewanie zebrał się klub PiS. W drodze na spotkanie prezes partii Jarosław Kaczyński pytany był o sytuację ciężarnych kobiet w Polsce, w świetle ostatnich wydarzeń. - To jest jedno wielkie oszustwo z waszej strony - powiedział dziennikarzom. Stwierdził także, że "cała akcja jest propagandowym nadużyciem".

Czytaj także: Kaczyński o sytuacji kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"

Kaczyński pytany o sytuację ciężarnych kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"
Kaczyński pytany o sytuację ciężarnych kobiet. Mówi o "wielkim oszustwie" i "propagandowym nadużyciu"TVN24

Minister zdrowia chce "dopracowywać wytyczne"

W poniedziałek o sprawie wypowiedział się minister zdrowia Adam Niedzielski. Na konferencji zapewniał, że "każda kobieta w tym kraju ma prawo, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, do przerwania ciąży, czyli do aborcji". - Te dwa warunki powinny być traktowane rozłącznie - powiedział.

- To prawo do przerywania ciąży zostało również na moją prośbę doprecyzowane - przypomniał. Chodzi o wytyczne przedstawione przez dwóch konsultantów: w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz w dziedzinie perinatologii.

Niedzielski zapowiedział, że w tej kwestii powstanie nowy zespół. - Powołam dziś zespół, który w większym gronie ekspertów, już nie tylko dwóch konsultantów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, przygotuje jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne postępowania - oświadczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: Śmierć ciężarnej pani Doroty. Minister zdrowia o prawie "każdej kobiety w tym kraju"

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło dwóch funkcjonariuszy policji, a sześć osób zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane nożem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. 

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl