"Żadna danina, tylko próba ukręcenia łba polskim wolnym mediom"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kidawa-Błońska o projekcie uchwały w sprawie wolności mediów w Polsce
Kidawa-Błońska o projekcie uchwały w sprawie wolności mediów w PolsceTVN24
wideo 2/23
Kidawa-Błońska o projekcie uchwały w sprawie wolności mediów w PolsceTVN24

Trzy opozycyjne kluby: KO, Lewicy oraz Koalicja Polska-PSL złożyły w środę jednobrzmiące projekty uchwał Sejmu, w których rząd wzywany jest do "wycofania się z projektu ustawy o składce od wpływów reklamowych i odpartyjnienia mediów publicznych". "Zapowiedziany przez Radę Ministrów podatek od wpływów reklamowych zagraża pluralizmowi mediów, a w szczególności ich obecności w życiu lokalnych społeczności" – głosi tekst uchwały. - Wszystkie kluby opozycyjne mówią stanowcze "nie" – zaznacza wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).

W środę znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Od rana telewizje, w tym TVN24 i TVN, zamiast codziennych programów nadają specjalny komunikat. Na portalach internetowych czytelnicy nie przeczytali żadnego artykułu. Do akcji przyłączyły się również dzienniki, które opublikowały informację o akcji na "jedynkach". Dzień wcześniej kilkadziesiąt redakcji opublikowało list otwarty do władz i polityków w sprawie nowej daniny medialnej, którą zamierza wprowadzić większość rządząca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

List otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych w sprawie rządowego projektu opłaty od reklam
List otwarty do władz RP i liderów ugrupowań politycznych w sprawie rządowego projektu opłaty od reklamTVN24

KO, KP-PSL i Lewica zgłosiły projekt uchwały w sprawie wolności mediów w Polsce

W środę po południu obradowały Prezydium Sejmu oraz Konwentu Seniorów. Na briefingu prasowym po obradach wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej poinformowała, że omawiano porządek najbliższego posiedzenia Izby zaplanowanego w dniach 24-25 lutego.

Przekazała, że kluby Koalicja Obywatelska, Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewicy zgłosiły propozycję wprowadzenia do harmonogramu obrad projektu uchwały w sprawie wolności mediów.

- W tej uchwale apelujemy do rządu o wycofanie ustawy nakładającej podatek na reklamy, bo uważamy, że zniszczenie mediów, to jest zniszczenie naszej wolności – mówiła Kidawa-Błońska. - Jednomyślnie przyjęliśmy i wypracowaliśmy tę uchwałę, i mamy nadzieję, że będzie ona procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu – dodała.

Kidawa-Błońska pytana, czy na posiedzeniu Prezydium i Konwentu Seniorów nie było sprzeciwu polityków PiS, zaprzeczyła. - Wyjątkowo nie. Byli zajęci innymi sprawami, ale przedstawiciele klubów głośno o tym mówili, że tym wnioskiem należy się zająć – dodała wicemarszałek.

Kidawa-Błońska o projekcie uchwały w sprawie wolności mediów w Polsce
Kidawa-Błońska o projekcie uchwały w sprawie wolności mediów w PolsceTVN24

"Próba ukręcenia łba polskim, wolnym mediom"

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) zaznaczył zaś, że "to kolejna uchwała i inicjatywa klubów opozycyjnych, która brzmi jednogłośnie". - Jesteśmy oburzeni tym, że w sytuacji, kiedy wśród wszystkich krajów europejskich i na całym świecie podatki się obniża, w Polsce podatki się nakłada, i to nakłada się przede wszystkim na media lokalne, na wolne media, które stoją kością w gardle rządu. W tej samej sytuacji pełnymi łychami przepycha się środki pochodzące z podatków od obywateli na rządową telewizję, której misją jest szczucie Polaków na Polaków – mówił.

Jego zdaniem "dzisiaj społeczeństwo obywatelskie potrzebuje wolnych mediów jak powietrza".

O proponowanym nowym prawie mówił, że "nie jest to żadna danina, tylko próba ukręcenia łba polskim wolnym mediom". - Dlatego wszystkie kluby opozycyjne mówią stanowcze "nie" – wyjaśniał.

Zgorzelski dodał, że wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym napisał, że jeśli "ustawa trafiłaby na jego biurko, niech pamięta, że zgodnie z jego zapowiedzią z kampanii, że jest odpowiedzialny przed Bogiem i historią, zarówno Bóg, jak i historia go za to ocenią".

Zgorzelski: nie jest to żadna danina tylko próba ukręcenia łba polskim, wolnym mediom
Zgorzelski: nie jest to żadna danina, tylko próba ukręcenia łba polskim, wolnym mediomTVN24

"Przestawienia tej opłaty, jako ratunku dla polskiej ochrony zdrowia i kultury, należy uznać za fałszywe"

Kidawa-Błońska odczytała treść projektu uchwały "w sprawie ograniczenia wolności mediów w Polsce".

"Nie ma demokracji bez wolności słowa. Nie ma wolnego społeczeństwa, bez dostępu do swobodnego przepływu idei poglądów i informacji. Pluralizm mediów jest niezbędnym warunkiem zdrowej, demokratycznej debaty. Zapowiedziany przez Radę Ministrów podatek od wpływów reklamowych zagraża pluralizmowi mediów, a w szczególności ich obecności w życiu lokalnych społeczności" – głosi tekst, cytowany przez wicemarszałek.

W projekcie napisano, że "dziś w Polsce rząd PiS próbuje opodatkować media, co może postawić pod znakiem zapytania ich dalsze istnienie". "W sytuacji, gdy po raz kolejny dwa miliardy złotych przekazywane są na TVP, próby przestawienia tej opłaty, jako ratunku dla polskiej ochrony zdrowia i kultury, należy uznać za fałszywe. Państwowe radio i telewizja, zamiast umożliwiać rzetelną debatę publiczną i przekazywać bezstronne informacje, pełnią obecnie niechlubną rolę tuby propagandowej obozu rządzącego" – dodano.

Wyrażono także przekonanie, że "tym bardziej potrzebujemy dzisiaj silnych i niezależnych mediów, zapewniających dziennikarzom godne warunki pracy i wolności wypowiedzi". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do wycofania się z projektu ustawy o składce od wpływów reklamowych i odpartyjnienia mediów publicznych" – odczytała Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska odczytała treść projektu uchwały "w sprawie ograniczenia wolności mediów w Polsce"
Kidawa-Błońska odczytała treść projektu uchwały "w sprawie ograniczenia wolności mediów w Polsce"TVN24

"Niedługo to może być polska codzienność"

Wcześniej politycy opozycji skomentowali na Twitterze protest mediów w sprawie nowej daniny. Wielu parlamentarzystów do wpisów w mediach społecznościowych dołączyło czarną planszę z hasłem "Media bez wyboru". Dodali też hashtag o takiej samej nazwie.

Szef Platformy Obywatelskiej odwołał się do wyobraźni obserwatorów, pytając: "Chcecie czarno-białego świata mediów? Mediów jedynej słusznej propagandy?". "Zobaczcie dziś jak wygląda wymarzony świat Kaczyńskiego" – napisał. "Władza bez kontroli staje się bezkarna" – dodał.

"Dziś niezależne media nie poinformują o żadnej aferze, o żadnym nadużyciu władzy. Tym razem jeszcze w ramach protestu. Ale niedługo to może być polska codzienność" – napisał prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że w geście solidarności z wolnymi mediami ten wpis to jego jedyny środowy komunikat.

Poseł KO Michał Szczerba nawiązał do niemal dwóch miliardów złotych, które dzięki podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o mediach publicznych trafią między innymi do telewizji publicznej. "Wyprowadzają co roku 1,95 miliarda zł na partyjną propagandę kosztem leczenia chorych. A teraz #WolneMedia mają finansować w części to, co TVPiS zabiera z budżetu państwa" – skomentował poseł. Dodał, że "w pełni" popiera postulaty protestu mediów. "Jestem z Wami!" – zapewnił Szczerba, dodając we wpisie zdjęcie z symbolem zwycięstwa.

"Tu nie chodzi tylko o kolejny podatek" – napisała krótko na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO).

Zdaniem posła KO Sławomira Nitrasa "protest mediów robi ogromne wrażenie". "Brak wiadomości, poczucie odcięcia od świata. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Dzisiaj rano w drodze do pracy wielu ludzi musiało poważnie się zastanowić dokąd to wszystko zmierza" – opisał. "Na miejscu władzy bym się bał" – podsumował.

Szef Ruchu 2050 Szymon Hołownia ocenił, że prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu "śni się Polska, w której obowiązuje jego wyłączna prawda". "To Polska czarnych ekranów niezależnych od rządu telewizji, czarnych stron niezależnych od niego gazet i brak nieautoryzowanych przez rząd informacji w serwisach stacji radiowych. Polska bez wolnych mediów" – opisał.

Działająca w ruchu Polska 2050, była posłanka PO Joanna Mucha, zapytała: "Co nas nadal odróżnia od Rosji czy Białorusi?" "Media i sądy. Bez mediów ta znieprawiona władza będzie mogła zrobić każdemu obywatelowi każdą krzywdę i nikt nie zaprotestuje, bo nikt się o tym nie dowie" – napisała. Posłanka niezrzeszona wpis opatrzyła hastagiem "#MEDIABEZWYBORU" i podpisem: "Wspieram!".

Były premier Marek Belka zwrócił uwagę, że "większość serwisów informacyjnych w Polsce" wyświetla w środę czarną planszę. "Jeden dzień, a może być tak zawsze" – napisane jest na grafice, którą dołączył do wpisu.

Na list mediów, w takiej samej formie, odpowiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). "Lewica zawsze stała po stronie wolności mediów. Nie ma naszej zgody na żadne przepisy, które tę wolność mają ograniczyć" – oświadczył. Czarzasty przypomniał, że "wolne media odgrywają w demokratycznym państwie wiele pożytecznych i ważnych społecznie funkcji, na czele z funkcją kontrolną".

"Skandaliczne jest niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm dodatkowym podatkiem oraz próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania, a wszystko pod pretekstem pandemii Covid-19. Takie działania zmierzają do kontrolowania, a nawet likwidacji wolnych mediów i wolności słowa w Polsce" – zauważył Czarzasty.

Radio przerwało rozmowę z posłanką. Biedroń: nie pozwólmy PiSowi wyciszyć prawdy

Europoseł Lewicy i szef Wiosny Robert Biedroń zwrócił uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość "chce Nam odebrać ostatnie zręby wolności". Zadał przy tym pytanie, jak będą wyglądały media bez ich wolności. Podał przy tym przykład wtorkowej audycji w Radiu Olsztyn, regionalnej rozgłośni Polskiego Radia, której gościem była posłanka Lewicy Monika Falej. "Nie pozwólmy PiSowi wyciszyć prawdy" – zaapelował Biedroń.

Do wpisu Biedroń dołączył nagranie z porannej audycji. Falej oświadczyła, że "w ramach solidarności z polskimi mediami" odmawia udziału w programie. - Nie zgadzam się na atak na niezależne media i popieram list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej oraz liderów ugrupowań politycznych – powiedziała Falej. Posłanka dalej przytoczyła treść listu. Prowadzący w odpowiedzi ocenił, że "bojkotuje" ona audycję. Radio dokończyło audycję z jednym gościem, posłem PiS Wojciechem Kossakowskim.

Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, komentując protest, wskazała, że "w Polsce potrzebna jest dyskusja nad sprawiedliwymi podatkami". "Progresją, prawdziwym podatkiem cyfrowym dla korporacyjnych gigantów, nad uczciwą redystrybucją wpływów podatkowych" – wymieniła. Skwitowała jednak, że "skok władzy na niezależne od niej media nie ma z taką dyskusją nic wspólnego".

Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał z kolei, że "czas pandemii i kryzysu gospodarczego to nie czas na nowe podatki". "Haracz, którym rząd chce uderzyć w media, uderzy przede wszystkim w widzów i słuchaczy oraz utrwali uprzywilejowaną pozycję propagandowych, rządowych mediów. To nie tylko 'składka', to zamach na wolne media!" – ocenił prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego we wpisie.

Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów do opłacenia daniny będą "obowiązani dostawcy usług medialnych, nadawcy, podmioty prowadzące kino, podmioty umieszczające reklamę na nośniku zewnętrznym reklamy oraz wydawcy". Próg wpływów z reklam dla tej grupy to milion złotych. Dla wydawców prasowych ma on stanowić 15 milionów złotych. Konkretne stawki składki mają zależeć od wysokości wpływów, dochodzą nawet do 15 procent.

Autorka/Autor:pp, akw, akr\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Amerykanie głosują we wtorek w wyborach prezydenckich, w których do rywalizacji stanęli Kamala Harris i Donald Trump. Przed godziną 23 czasu polskiego kandydatka demokratów Kamala Harris pojawiła się w siedzibie komitetu Partii Demokratycznej w Waszyngtonie. - Reprezentujecie to, co w nas najlepsze. Po prostu docieramy do ludzi - mówiła do zgromadzonych tam osób. W TVN24 i w TVN24 GO trwa całonocny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Kamala Harris w sztabie demokratów w Waszyngtonie

Wybory w USA. Kamala Harris w sztabie demokratów w Waszyngtonie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Andrzej Morozowski rozmawiał w "Tak jest" w TVN24 ze swoimi gośćmi na temat wyborów w Stanach Zjednoczonych. Profesor Roman Kuźniar, politolog, przyznał, że "nie da się absolutnie powiedzieć, kto ma większe szanse na zwycięstwo". Wybory z Pensylwanii relacjonowała reporterka Katrzyna Kolenda-Zaleska.

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Języczkiem u wagi może okazać się Pensylwania, w której do zdobycia jest 19 głosów elektorskich. Sondażowe różnice między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem mieściły się tu w granicach błędu statystycznego. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który wygra Pensylwanię, ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Hydroxyzinum Hasco. Nie spełnia on wymagań jakościowych. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Dwie serie leku na receptę wycofane z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań

72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna, który został brutalnie zaatakowany w minioną niedzielę na plebanii, jest w stanie krytycznym. Zatrzymany 27-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. "Zadał on proboszczowi kilka uderzeń metalowym toporkiem w głowę. Zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na szybkie udzielenie pomocy" - opisano w zarzucie. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski, 27-latek przyznał się, że napadł księdza w celach rabunkowych.

"Zadał proboszczowi kilka ciosów toporkiem w głowę". 27-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa

"Zadał proboszczowi kilka ciosów toporkiem w głowę". 27-latek z zarzutem usiłowania zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Umorzono śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) w sprawie pozbawienia wolności Izabeli P. Postępowanie zostało umorzone ze względu na "brak ustawowych znamion czynu zabronionego". Kobieta zaginęła 9 sierpnia 2024 roku na autostradzie A4.

Umorzono śledztwo w sprawie Izabeli P.

Umorzono śledztwo w sprawie Izabeli P.

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24