W środę po południu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przeprowadzi debatę i głosowanie nad pozbawieniem Marcina Romanowskiego immunitetu. Wniosek o uchylenie immunitetu skierował tam w niedzielę prokurator generalny Adam Bodnar. W poniedziałek około południa przewodniczący Zgromadzenia poinformował o wpłynięciu wniosku.
Prokurator generalny Adam Bodnar skierował w niedzielę do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu - posłowi klubu PiS, politykowi Suwerennej Polski i jednocześnie członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
"Złożenie wniosku jest konsekwencją prawomocnego orzeczenia Sądu stwierdzającego, że Marcin Romanowski poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poza immunitetem krajowym, chroniony jest także immunitetem wynikającym z jego przedstawicielstwa w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Przyjęcie takiego stanowiska rozszerza zakres ochrony immunitetowej Michała Romanowskiego, co powoduje konieczność uzyskania zgody tego gremium na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, niezależnie od uzyskanej uprzednio zgody Sejmu RP w tym zakresie" - wyjaśniono w komunikacie prokuratury.
Głosowanie w środę
Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy rozpoczęła się w poniedziałek przed południem. Na początku posiedzenia przewodniczący na sali plenarnej poinformował o wpłynięciu wniosku, co formalnie rozpoczęło procedurę jego rozpatrywania.
We wtorek na godzinę 14 zaplanowano posiedzenie komisji regulaminowej, która rozpatrzy wniosek, a w środę o godzinie 15:30 odbędzie się debata i głosowanie w tej sprawie na sali plenarnej.
Prokuratura w komunikacie dodała, że złożenie wniosku przez Bodnara "uwzględniało najbliższy termin sesji Zgromadzenia". Potwierdziła, że w środę 2 października wniosek będzie przedmiotem debaty.
Zarzuty wobec Marcina Romanowskiego
16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt Romanowskiego - polityka Suwerennej Polski, posła klubu PiS i byłego wiceszefa ministerstwa sprawiedliwości ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokuratura Krajowa złożyła wówczas na tę decyzję zażalenie, jednak 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie.
Wówczas rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak zapowiedział, że w najbliższych dniach prokuratura wystąpi z wnioskiem do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu posła Romanowskiego.
Marcin Romanowski - polityk Suwerennej Polski, poseł klubu PiS, który w latach 2019-2023 był wiceszefem ministerstwa sprawiedliwości nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - podejrzany jest m.in. o ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu. Zarzuty wobec niego obejmują kwotę ponad 112 mln 126 tys. zł.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell