W środę wieczorem do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji. Zakłada on prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Wcześniej zmianę przepisów w tym zakresie zapowiadał premier Donald Tusk.
W myśl projektu nowej ustawy o świadomym rodzicielstwie, w przepisie (art. 5) mówiącym, że "każda osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania", założono również, że "osoba w ciąży samodzielnie podejmuje decyzję o kontynuowaniu albo przerwaniu ciąży".
W projekcie zapisano ponadto, że przerwanie ciąży po upływie 12. tygodnia jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Do reprezentowania wnioskodawców projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie upoważniono posłanki Monikę Rosę i Monikę Wielichowską.
Projekt zapowiedział 12 stycznia premier Donald Tusk. - Koalicja Obywatelska złoży swój projekt, który daje prawo do bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia z pewnymi, wiadomo, warunkami, ale chodzi o legalną i bezpieczną aborcję do 12. tygodnia - zapowiedział Tusk podczas pierwszego telewizyjnego wywiadu po objęciu funkcji premiera.
Aborcja legalna w dwóch przypadkach
W świetle obecnych przepisów aborcja legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz w wypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Trzecia przesłanka legalności aborcji - gdy badania prenatalne wskazywały na duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu - została uznana za niezgodną z konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 r. W listopadzie ubiegłego roku, na samym początku nowej kadencji, do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Źródło: PAP