Prof. Winczorek: Konstytucja nie wyklucza innych związków niż małżeństwo

Gościem "Faktów po Faktach" był prof. Piotr Winczorek
Gościem "Faktów po Faktach" był prof. Piotr Winczorek
Źródło: tvn24

Chociaż konstytucja w art. 18 mówi o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny, nie oznacza to, że obok nie mogą istnieć inne związki - tak o kwestii zgodności z konstytucją odrzuconych przez Sejm projektów ustaw dot. związków partnerskich mówił w "Faktach po Faktach" prof. Piotr Winczorek. Konstytucjonalista zaznaczył jednak, że takie związki "nie mogą zastąpić małżeństwa i być zrównane z nim w prawach".

Jak wyjaśnił prawnik, fakt, iż zgodnie z konstytucją, małżeństwo podlega szczególnej opiece państwa, nie wyklucza możliwości istnienia innych związków, które by jednak takiej szczególnej ochronie nie podlegały.- Dopóki obowiązuje konstytucja, nie może taki związek partnerski być nazywany małżeństwem ani mieć takich samych praw - podkreślił prof. Winczorek.

Prawo zmieni się na wzór obyczajów?

Kwestia konstytucyjności wprowadzenia do polskiego prawa zapisów dotyczących związków partnerskich wywołała liczne kontrowersje. Sąd Najwyższy, opiniując odrzucone w piątek projekty dotyczące tej kwestii, ocenił na przykład, że z ustawy zasadniczej wynika "przyznanie heteroseksualnej parze małżeńskiej ochrony i udogodnień, jakie nie przysługują parom, które nie chcą lub nie mogą zawrzeć małżeństwa"."Nie przekonuje argument, że dlatego, iż konkubinaty są często wybieraną formą pożycia pary, powinny być one unormowane" - wskazał SN w swej opinii.

Z kolei prof Winczorek zauważył, że zachodzące w ciagu ostatnich lat zmiany w obyczajowości polskiego społeczeństwa "są tak istotne, że za nimi powinny pójć zmiany w prawie i być może tak się stanie".

Jak mówił, "prawo na ogół postępuje za obyczajami, choć czasem przełamuje te obyczaje". - Jeśli związki partnerskie nie są akceptowane w społeczeństwie, to (przepis prawny - red.) wymuszałby akceptację - dodał.

Podkreślił też, że jeżeli w Polsce tyle jest związków pozamałżeńskiech, tzn. że konstytucja, same przepisy "nie zachęcają" obywateli do zawierania małżeństw.

W piątek Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: autorstwa PO i dwa złożone przez Ruch Palikota oraz SLD. Przed głosowaniem minister sprawiedliwości mówił, że projekty są sprzeczne z konstytucją, zaś premier namawiał do ich poparcia.

Autor: mon//gak / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: