Prezydent "strażnikiem żyrandola"? To "rozmijanie się z prawdą i zdrowym rozsądkiem"

Prezydent "strażnikiem żyrandola"?
Prezydent "strażnikiem żyrandola"?
tvn24
Bornisław Komorowski w "Faktach po Faktach"tvn24

Prezydent Bronisław Komorowski przekonywał w "Faktach po Faktach", że jego prezydentura jest znacznie bardziej aktywna niż jego poprzedników. Wykluczył debatę ze swoimi rywalami przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. - Nie było takiego zwyczaju, a ja zwyczaje szanuję - wyjaśnił. Ocenił, że środowisko polityczne, które reprezentuje jego kontrkandydat Andrzej Duda (zgłoszony przez PiS) nigdy nie reagowało na zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego, a teraz jest "jakieś ADHD", które powoduje, że "ciągle czegoś chcą i o coś apelują".

Był to pierwszy wywiad Bronisława Komorowskiego dla mediów, odkąd w czwartek poinformował, że będzie się ubiegał o reelekcję w majowych wyborach prezydenckich.

Prezydent w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską odpierał zarzuty, że jest tylko "strażnikiem żyrandola", a jego prezydentura jest nieaktywna.

- Jak ktoś chce, to może używać tego rodzaju języka. Tego rodzaju marudzenie polityczne powoduje, że ci politycy rozmijają się nie tylko z prawdą, ale ze zdrowym rozsądkiem i z odczuciami własnych wyborców - ocenił.

Prezydent przekonywał, iż ma o wiele więcej inicjatyw ustawodawczych niż jego poprzednicy, że "wygrał" wiele ustaw przed Trybunałem Konstytucyjnym, odbył wiele wizyt lokalnych, zagranicznych, gościł wielu polityków zagranicznych.

Debata z rywalami?

Pytany o debatę przed pierwszą turą wyborów z kontrkandydatami, odparł: - Przez pięć lat prawie nikt z PiS nigdy nie przychodził na żadną debatę do Pałacu Prezydenckiego. A tutaj raptem jest potrzeba nawiązania kontaktu.

Przypomniał, że do tej pory nie było zwyczaju debat przed pierwszą turą. - A ja zwyczaje szanuję - zaznaczył.

Prezydent o debacie przed I turą wyborów
Prezydent o debacie przed I turą wyborówtvn24

Burza wokół konwencji

Pytany o ratyfikację konwencji ws. przemocy, na którą zgodził się w piątek Sejm, Bronisław Komorowski odpowiedział, że bardzo dokładnie się jej przyjrzy pod kątem konstytucyjności. W jego ocenie sprawa ta wywołała burzę wyborczą i ideologiczną.

- Nie przewiduję problemów z podpisaniem samej ustawy, natomiast konwencja, z uwagi na burzę jaką wywołała, wymaga uważnego przyjrzenia się argumentom - zaznaczył.

Prezydent zwrócił uwagę, że w całej sprawie trzeba uważać, żebyśmy "nie zarobili na opinię społeczeństwa, które nie chce przeciwdziałać procederowi przemocy wobec kobiet".

Komorowski skomentował list, jaki w tej sprawie wystosował do niego kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, w którym namawiał go, by nie ratyfikował konwencji. Jak mówił prezydent, środowisko polityczne, które reprezentuje Duda nigdy nie reagowało na zaproszenia na rozmowy, czy debaty do Pałacu Prezydenckiego, a teraz jest "jakieś ADHD", które powoduje, że "ciągle czegoś chcą i o coś apelują". - Nie może być tak, że normalnie się nie rozmawia, a potem nagle chce się nawiązywać kontakt, dialog w interesie wyborczym - podkreślił prezydent.

Prezydent uważa, że została wywołana burza wyborcza ws. konwencji
Prezydent uważa, że została wywołana burza wyborcza ws. konwencjitvn24

Dlaczego kandyduje?

Gość "Faktów po Faktach" podkreślał, że jest kandydatem obywatelskim z poparciem Platformy Obywatelskiej. - Nie jestem człowiekiem adresującym swoją działalność do wyborców jednej siły politycznej - wskazał. Zastrzegł jednak, że od PO się nie dystansuje i dziękował partii za poparcie.

Pytany, dlaczego ponownie wystartuje w wyborach, odpowiedział, że chce dokończyć cele strategiczne Polski, do jakich należy modernizacja sił zbrojnych czy wdrożenie postanowień z Newport. Wśród powodów wyliczał również: potrzebę przełamania kryzysu demograficznego, działanie na rzecz utrzymania poziomu konkurencyjności polskiej gospodarki, wsparcie młodych i zwiększenie szansy na ich zatrudnienie.

Komorowski przekonywał, że ze wszystkich badań opinii publicznej wynika, iż warto pytać Polaków, czy żyje im się lepiej. - Polacy dostrzegają to, że na gruncie życia rodzinnego, pracy zawodowej, życia społeczności lokalnej żyje im się o wiele lepiej - mówił. - To nie oznacza, że żyje się wspaniale i beztrosko - zastrzegł. Dodał, iż "nie warto gasić w nas przekonania, że polską pracą osiągnęliśmy bardzo wiele".

Komorowski: jestem kandydatem obywatelskim
Komorowski: jestem kandydatem obywatelskimtvn24

Obchody zakończenia wojny

Komorowski zaznaczył, że uroczystości 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej na Westerplatte mają mieć wymiar europejski, ale to wcale nie oznacza, że mają na nich pojawić się wszyscy wielcy przywódcy.

Ocenił, że nerwowa reakcja Rosji na jego propozycje w sprawie obchodów była niepotrzebna.

- Chcę oderwać się od dyskusji, kto wygrał, kto pokonał Hitlera. Co nam z tego sporu? Nam potrzebna jest refleksja, co oznaczał koniec wojny dla Polski i Europy - powiedział. Dodał, że Polska jest jedynym krajem, który uczestniczył w wojnie od początku do końca. - Inni kolaborowali, tak jak Stalin z Hitlerem. My mamy szczególne moralne prawo do mówienia o skutkach zakończenia dramatu wojennego - podkreślił.

Prezydent o uroczystościach na Westerplatte
Prezydent o uroczystościach na Westerplattetvn24

Prezydent ma "sprzyjać dialogowi"

Pytany o strajk górników, prezydent odpowiedział, że rolą głowy państwa jest to, aby nie powiększać konfliktu protestujących z rządem, a jedynie sprzyjać dialogowi.

- Opozycja bardzo by chciała, żebym wchodził wszędzie, gdzie mogę sobie poparzyć palce. A czy ta opozycja rozwiązała cokolwiek w kwestii porozumienia rządu ze związkami? Nic - stwierdził.

- Jeżeli obie strony uważają, że prezydent może pomóc, to tak. Dopóki obie strony rozmawiają, rola prezydenta byłaby rolą natręta i nie na miejscu - dodał. Przekonywał, że należy wrócić do dialogu trójstronnego.

Prezydent o strajku górników
Prezydent o strajku górnikówtvn24

Kolejne wybory

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że wystartuje w majowych wyborach prezydenckich. Z ogłoszeniem decyzji zwlekał do czasu podania przez marszałka Sejmu oficjalnej daty wyborów. Te odbędą się 10 maja.

W piątek Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej przez aklamację podjęła uchwałę o poparciu kandydatury Komorowskiego w wyborach prezydenckich.

Prezydent "strażnikiem żyrandola"? To "rozmijanie się z prawdą i zdrowym rozsądkiem"
Prezydent "strażnikiem żyrandola"? To "rozmijanie się z prawdą i zdrowym rozsądkiem"tvn24

Autor: db//rzw/kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

W Śremie w województwie wielkopolskim wybuchł pożar dachu hotelu. Strażacy gaszą płomienie od kilku godzin. Z budynku ewakuowało się sześć osób.

Pożar dachu hotelu w Śremie

Pożar dachu hotelu w Śremie

Źródło:
PAP, tydzien.net

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl