Bronisław Komorowski spotka się dziś z przedstawicielami partnerów społecznych, by konsultować zmiany w systemie emerytalnym. Konfederacja przedsiębiorców Lewiatan zapowiedziała, że podczas spotkania zwróci się do prezydenta o zawetowanie ustawy, ewentualnie o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Według Lewiatana nowelizacja wprowadzając nowy podział składki na ubezpieczenie emerytalne i zmniejszając część przekazywaną do OFE, narusza konstytucyjne zasady ochrony praw nabytych oraz zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz konstytucyjne prawo obywateli do zabezpieczenia społecznego.
Zbigniew Żurek z BCC zapowiedział, że jego organizacja także będzie prosiła prezydenta o zawetowanie ustawy. - Zdaniem BCC nadaje się ona do kosza - stwierdził. Podczas prac w Komisji Trójstronnej BCC opowiadał się za utrzymaniem składki do OFE na obecnym poziomie 7,3 proc.
Czy zmiany są konstytucyjne?
Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP powiedział natomiast, że organizacja nie zaproponuje prezydentowi weta do nowelizacji, ale będzie prosić o zbadanie konstytucyjności zmian. - Weto w obecnej sytuacji finansów publicznych to naszym zdaniem za daleko idący wniosek, ale prezydent powinien wykonać ruch, który sprawdzi konstytucyjność wprowadzanych przepisów - mówi.
Solidarność na spotkaniu z prezydentem będzie reprezentował członek prezydium komisji krajowej, Henryk Nakonieczny. - Będzie w imieniu Solidarności namawiał pana prezydenta do skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział rzecznik związku Wojciech Gumułka.
Jeśli jednak prezydent wybierze podpisanie ustawy - dodał rzecznik - przedstawiciel Solidarności będzie zachęcał go, by czuwał nad tym, aby w kolejnych latach zagwarantowany został poziom waloryzacji środków zapisanych na subkoncie w ZUS.
Przedstawiciel Solidarności na pewno poruszy też temat powstania bezpiecznych subfunduszy, do których trafiałyby środki osób na krótko przed emeryturą.
Sejm poparł nowelizację
Sejm uchwalił w tym miesiącu ustawę, zgodnie, z którą składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne subkonta w ZUS.
Od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Również wtedy wejdzie w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE.
Ustawa zgodnie z przyjętą w Sejmie poprawką autorstwa PO ma wejść w życie 1 maja (z pewnymi wyjątkami), a nie jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia".
Dziś Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie, podczas którego ma zdecydować o przyjęciu ustawy. W sobotę senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem jej bez poprawek.
Źródło: PAP