- Dziś problem polityki państwa polskiego wobec rodziny trzeba widzieć przez pryzmat narastającego od wielu lat kryzysu demograficznego. To jest problem zarówno natury ambicji narodowych, jak i natury ekonomicznej oraz społecznej - powiedział w sobotę w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski, pytany o zaproponowany przez siebie program polityki rodzinnej.
Prezydent tak tłumaczył swoją inicjatywę: - Chciałbym, aby powstało przynajmniej wspólne minimum programowe do uzgodnienia z jak największą liczbą środowisk i sił politycznych, jako swoista odpowiedź na wyzwanie, jakim jest kryzys demograficzny, który zepchnął Polskę do grupy krajów o najniższym poziomie narodzeń dzieci - powiedział Komorowski.
I dodał: - To jest chęć odbicia się od swoistego dna i liczę na to, że propozycja będzie uzgodniona tak, aby mogła być realizowana nie w okresie jednej kadencji rządu czy parlamentu, ale w okresie dłuższym. Podstawową potrzebą jest stabilność tej polityki i nie realizowanie jej pod wpływem zmieniających się układów partyjno-politycznych - ocenił prezydent.
Propozycja prezydenta
Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek spotka się z szefami klubów parlamentarnych ws. przygotowanego w jego kancelarii programu polityki rodzinnej.
Program, zawierający 44 rekomendacje, będzie w najbliższym czasie przedmiotem konsultacji z rządem, pracodawcami i organizacjami społecznymi. Prezydent, jak podkreślono w dokumencie, uważa, że pokonanie kryzysu demograficznego jest jednym z najważniejszych zadań, które stoją obecnie przed Polską.
Bronisław Komorowski chce, by rozwiązania zaproponowane w programie stały się przedmiotem politycznego konsensusu, stąd pomysł szerokich konsultacji; niewykluczona jest inicjatywa ustawodawcza w kwestii zawartych w dokumencie propozycji. Wśród nich wskazano potrzebę ustanowienia kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa. Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin" ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. W programie jest też mowa o konieczności opracowania, wspieranego ze środków publicznych, programu mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach; potrzebie zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3; wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach, a także obowiązkowego nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie".
Propozycję prezydenta komentowali w sobotę politycy różnych partii:
Autor: mn//kdj / Źródło: TVN24, PAP