Prezydent: Pamięć o 1 września płynie z potrzeby serca

"Pamięć o 1.09 płynie z potrzeby serca"
"Pamięć o 1.09 płynie z potrzeby serca"
tvn24
Bronisław Komorowski podczas ochodów wybuchu II wojny światowej w Tczewietvn24

- Przypominając 1 września czynimy to i z potrzeby serca, ale także dla głębszej refleksji o dniu dzisiejszym i o przyszłości Ojczyzny - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości upamiętnienia wybuchu II wojny światowej w Tczewie.

- Dzisiaj przypominając 1 września, to dramatyczne narodowe doświadczenie czynimy to i z potrzeby serca, przypomnienia ludzi odważnych, mądrych, którzy chcieli odpowiednio przygotowywać się do obrony Ojczyzny. Ale czynimy to także dla głębszej refleksji o dniu dzisiejszym i o przyszłości ojczyzny, bo taki jest sens pamięci o dramacie wojny, aby to się nie powtórzyło (...) abyśmy również byli przygotowani na każdą nawet najgorszą okoliczność - powiedział prezydent Komorowski.

Jak podkreślił, "przyszłość świata nie jest zapisana raz na zawsze".

- Wolne, demokratyczne państwo polskie (...) będzie dbało o podwyższanie zdolności obronnych, o podwyższanie poziomu bezpieczeństwa współczesnej Polski. Przecież wyciągamy wnioski z faktu, że nie zadziałyły wtedy w odpowiedni sposób systemy sojuszy - powiedział.

Tłumaczył, że "dlatego nie tylko jesteśmy w największym sojuszu militarnym NATO, ale budujemy inne związki integrujące Polskę ze światem, który wyznaje te same wartości oparte o wolność, o poszanowanie jednostki, o wolny rynek, o demokrację". - Dlatego uczestniczymy w integracji europejskiej, w niej widzimy jedną z gwarancji naszego bezpieczeństwa tak, aby pokonać przekleństwo złego sąsiedztwa - dodał.

Niezawodna polska armia

Prezydent zwrócił uwagę, że "pomni tych doświadczeń, także doskonale rozumiemy to, że w sytuacjach najtrudniejszych jedyną gwarancją polskiego bezpieczeństwa jest zawsze armia polska i polska wola obrony i oporu, a więc utrzymanie współodpowiedzialności za niepodległość, za bezpieczeństwo ojczyzny wszystkich żołnierzy i wszystkich obywateli". - To jesteśmy winni i wszystkim żołnierzom, którzy walczyli tu w Tczewie, i tym kolejarzom, i tym celnikom - podkreślił.

Prezydent podziękował uczestniczącemu w uroczystościach ministrowi obrony narodowej, Tomaszowi Siemoniakowi i "generalicji za to, że odważnie przygotowują obronę Polski tak jak to zrobiono w 1939 r w Tczewie". - Dlatego będziemy realizowali trudne, odpowiedzialne programy modernizacji polskich sił zbrojnych, będziemy także wspólnym wysiłkiem podtrzymywali zrozumienie wagi spraw bezpieczeństwa i obronności w całym społeczeństwie polskim - dodał.

Komorowski zwrócił uwagę, że "dziś w sposób szczególny potrzebny jest Polsce patriotyzm wyrażany przez codzienny trud, przez codzienną pracę, naukę i zdolność do organizowania lepszego dnia dzisiejszego i tej wielkiej ojczyzny, co to nie zginęła i tej małej, lokalnej".

Zaznaczył, że "tu na Pomorzu, na Kociewiu, można mówić w sposób szczególny o tym wciąż aktualnym wymiarze polskiego patriotyzmu wyrażanego codzienną pracą, zdolnością podejmowania racjonalnych decyzji, oszczędnością, do wyrażania patriotyzmu poprzez budowę codziennego dnia życia".

Zaczęło się od mostu

Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki rozpoczynając uroczystości powiedział, że "to przy tym moście, jak twierdzą niektórzy historycy, padły pierwsze strzały II wojny światowej". - 1 września 1939 o godz. 4.34, a więc 11 minut przed atakiem na Westerplatte trzy niemieckie bombowce zaatakowały most w Tczewie" - powiedział. Ich atak nie miał jednak zniszczyć mostu, ale przeszkodzić w jego zniszczeniu. Polakom udało się wysadzić most.

Prezydent Komorowski przypominając obronę Tczewa w 1939 roku i wysadzenie kluczowego dla komunikacji mostu w tym mieście przez polską załogę powiedział, że cieszy się, iż jest w miejscu "naznaczonym nie tylko dramatycznym oporem, ale i umiejętnie przygotowanym oporem polskim".

- Wielkie siły pancerne, zmotoryzowane, które przecięły Pomorze, ten słynny, nieszczęsny korytarz gdański, nie mogły być przerzucone na czas, w odpowiedniej porze (...) daleko na lewe skrzydło polskiej obrony, ponieważ nie mogły przekroczyć Wisły zgodnie z planem - przypomniał Komorowski.

- Nie zamierzamy walczyć o pierwszeństwo, gdzie tak naprawdę zaczęła się wojna (....) nieważne gdzie się zaczęło ważne żeby się nie powtórzyło - powiedział prezydent Tczewa.

Komorowski powiedział, że "pełniąc funkcję prezydenta RP stara się pamiętając o Westerplatte, które jest miejscem szczególnym, symbolizującym opór całej Polski, symbolizującym dramat II wojny światowej, (...) stara się 1 września spotykać w różnych miejscach Polski. Raz był to Wieluń, raz była to Mława, w ostatnim roku była to Węgierska Górka - Termopile Beskidu Śląskiego - przypomniał.

Obchody na Pomorzu

Uroczystości w Tczewie odbyły się w okolicy mostu i tablicy pamiątkowej przy ul. Jana z Kolna. Po oficjalnych obchodach przestawiono inscenizację wybuchu II wojny światowej, której punktem kulminacyjnym było wysadzenie makiety mostu tczewskiego.

Po uroczystościach w Tczewie Prezydent złożył wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Zamordowanych w Lesie Szpęgawskim. Pomnik upamiętnia od 5 do 7 tys. osób zamordowanych w tym lesie przez Niemców w latach 1939-1945. Wśród ofiar byli zarówno Polacy jak i cudzoziemcy, m.in. nauczyciele, duchowni, Żydzi oraz pacjenci szpitala dla umysłowo chorych w Kocborowie.

W uroczystościach w Tczewie, oprócz ministra obrony narodowej, Tomasza Siemoniaka, uczestniczyli też pomorscy parlamentarzyści, delegacje kolejarzy i celników z całego kraju, duchowni różnych wyznań i kombatanci.

Wizyta w Gniewie

Wcześniej Komorowski zawitał do Gniewa (Pomorskie), gdzie sptkał się z miejscowymi samorządowcami. - Pomorze jest jedną z najlepszych części naszej wielkiej ojczyzny. Ta kraina znana jest z tego, że tu są ludzie, którzy potrafią nie tylko unosić się emocjonalnie, ale także racjonalnie pracować. Pracować z dobrymi skutkami dla społeczności lokalnej - mówił prezydent do przedstawicieli lokalnej władzy.

Komorowski dodał, że w regionie pomorskim widoczne są "specyficzne cechy patriotyzmu kresowego". - Na Kresach wymiar patriotyzmu zawsze był szczególny: wyrażał się w trwaniu przy polskości, ale także i twardej pracy na rzecz innych i własnej rodziny, utrzymania języka, kultury i poziomu życia. I w ten sposób zawsze myślałem o Kociewiu i Pomorzu - wyjaśnił.

Autor: zś//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24