Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski usłyszał zarzuty - podała prokurator Katarzyna Duda, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie. - Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę - wyjaśniła. Rzeczniczka prezydenta miasta Monika Chylaszek przekazała komentarz Majchrowskiego: "prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem, są absurdalne".
Jacek Majchrowski zgodził się na podanie danych i ujawnienie wizerunku.
Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Krakowie prokurator Katarzyna Duda przekazała, że zarzuty zostały przedstawione w czwartek. - Chodzi o niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę - wyjaśniła.
Nie przyznał się do zarzutów
Według niej to niedopełnienie obowiązków miało polegać na naruszeniu różnych przepisów i aktów prawnych - od aktów rangi ustawowej po Statut Miasta Krakowa - przy przyznawaniu dotacji celowych na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach, w wyniku czego doszło do preferencyjnego potraktowania podmiotu prywatnego i przyznania mu dotacji na remont kamienicy.
- W grę wchodzi kwota 1 190 000 złotych, przy czym na tę kwotę składa się suma dotacji udzielanych temu podmiotowi w latach 2013-2019 z przeznaczeniem na prace konserwatorskie przy zabytkowej kamienicy - przekazała rzeczniczka prokuratury.
Poinformowała, że samorządowiec nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień. Materiał dowodowy w tej sprawie - dodała Duda - "był gromadzony sukcesywnie od pewnego czasu".
Rzeczniczka: prezydent Krakowa uważa zarzuty za absurdalne
Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, odnosząc się do tych zarzutów, powiedziała, iż "prezydent uważa, że zarzuty, które są kierowane pod jego adresem, są absurdalne". - Dlatego że to nie prezydent miasta wydaje decyzje o przyznaniu dotacji, tylko robi to uchwałą Rada Miasta Krakowa, w związku z czym prezydent w żaden sposób pieniędzy żadnemu właścicielowi obiektu zabytkowego nie przyznaje - wyjaśniała.
Procedura udzielana dotacji celowych przez miasto na prace przy obiektach zabytkowych - wyjaśniła Chylaszek - wygląda w ten sposób, że właściciele obiektów zabytkowych składają wnioski o przyznanie dotacji, które są sprawdzane przez specjalny zespół konserwatorów działający przy Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
- Pan prezydent otrzymuje taką listę propozycji i tę listę przekazuje pod obrady Radzie Miasta Krakowa. To radni w uchwale podejmują decyzje, kto może dostać dofinansowanie na prace konserwatorskie - wskazała przedstawicielka prezydenta Krakowa.
Śledztwo prokuratury
Wirtualna Polska pierwsza podała, że Majchrowski usłyszał w czwartek zarzut niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę.
Jak napisała WP, "śledztwo prowadzone od 2020 r., obecnie przez prokuraturę regionalną, dotyczy zarzutów postawionych byłym i obecnym urzędnikom miasta Krakowa". Według portalu związane jest to z nieprawidłowościami przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania, wydawaniu warunków zabudowy, pozwoleń na budowę czy rządowym programem Mieszkanie Plus.
"Badane są również przypadki udzielania wsparcia finansowego dla podmiotów prywatnych na remont nieruchomości" - czytamy.
Była wiceprezydent miasta Elżbieta K. już wcześniej usłyszała zarzuty w tej sprawie.
Źródło: tvn24.pl, Wirtualna Polska, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock