Muzeum Historii Żydów Polskich jest inwestycją w przyszłość relacji polsko-izraelskich - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu w Warszawie z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Obaj wezmą udział w otwarciu nowego muzeum. To pierwsza wizyta zagraniczna wybranego w czerwcu nowego prezydenta państwa Izrael.
Po ceremonii powitania odbyły się rozmowy par prezydenckich oraz rozmowy plenarne.
Komorowski zaprosił prezydenta Izraela do Polski podczas wrześniowej rozmowy telefonicznej. Dwudniowa wizyta w naszym kraju będzie pierwszą podróżą zagraniczną izraelskiego prezydenta po jego wyborze na urząd w czerwcu.
- Traktuję to jak potwierdzenie woli jak najbardziej przyjaznych i owocnych relacji Polaków i Żydów - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Polski.
Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że otwierane dziś muzeum jest "dobrą inwestycją w przyszłość relacji polsko-izraelskich". - Jest siłą rzeczy (muzeum - red.) jakimś podsumowaniem tradycji obecności kultury żydowskiej na ziemiach polskich, ale jest to inwestycja w przyszłość relacji między naszymi narodami i państwami - mówił Komorowski.
Przekonywał, że Polska i Izrael będą mogły pogłębić współpracę w wielu dziedzinach, przede wszystkim w gospodarce i dziedzinie innowacyjności. - Dla Polski współpraca z Izraelem w tym obszarze jest niesłychanie atrakcyjna - podkreślał Komorowski. - Jestem przekonany, że Polska, kraj poważnego sukcesu ekonomicznego, kraj członkowski UE i NATO, będzie dla Izraela również ważnym i dobrym partnerem - dodał.
Komorowski podkreślał na wspólnej z Riwlinem konferencji prasowej "daleko idącą wspólnotę poglądów, także na kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej".
Rozmowy o bezpieczeństwie
Tematem rozmowy prezydentów były także kwestie bezpieczeństwa. - Mówiliśmy o kwestiach związanych z bezpieczeństwem czy zmianami w środowisku bezpieczeństwa na wschód od Polski, w kontekście kryzysu i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przedstawiłem polskie stanowisko i polskie poglądy w tej kwestii - zaznaczył Komorowski. Jak dodał, Riwlin z kolei przedstawił ważną analizę sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którą Polska podziela w ogromnej części. - Podziela Polska również troskę o to, aby bezpieczeństwo Izraela było elementem dostrzeganym w porę przez społeczność międzynarodową - powiedział polski prezydent.
Wspólnie otworzą muzeum
O godz. 14 obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich. Ma to być oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w samym sercu byłego Getta Warszawskiego.
Następnie Komorowski i Riwlin będą uczestniczyli w polsko-izraelskim seminarium dotyczącym innowacyjności w Ministerstwie Gospodarki. Wieczorem polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć izraelskiej pary prezydenckiej.
W środę rano Riwlin spotka się z premier Ewą Kopacz. Będzie rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wygłosi ponadto wykład na Politechnice Warszawskiej.
Pierwsza podróż zagraniczna
Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że wizyta Riwlina to "kolejny etap otwierania stosunków polsko-izraelskich na przyszłość". - Chcielibyśmy wzmocnić silne związki między Polakami a Izraelczykami, szczególnie między najmłodszymi pokoleniami - mówił Sokołowski. - Otwarcie muzeum to nie tylko świadectwo wspólnej polsko-żydowskiej historii i dobrych relacji polsko-izraelskich, a także ważny przejaw zagospodarowywania polskiej wolności - podkreślił.
Podczas rozmów dwustronnych prezydenci Polski i Izraela będą też mówić m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie, perspektywie rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, sytuacji na Ukrainie i "rosyjskiej polityce w regionie".
Sokołowski zaznaczył, że Izrael to także prężnie rozwijająca się gospodarka. - Liczymy na dalszy rozwój inwestycji i wymiany handlowej oraz obecność kolejnych izraelskich spółek na warszawskiej giełdzie - powiedział. Polska - podkreślił Sokołowski - liczy także na zwiększenie współpracy w dziedzinie obronności, nauki i badań.
Nowy prezydent Izraela
74-letni Reuwen Riwlin został wybrany na dziesiątego prezydenta Izraela w czerwcu 2014 roku. Były szef Knesetu i członek rządzącego prawicowego ugrupowania Likud został zaprzysiężony w parlamencie 24 lipca. Na stanowisku prezydenta zastąpił 90-letniego Szimona Peresa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Riwlin z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci.
W 2008 roku Polskę odwiedził poprzedni prezydent Szymon Peres. Bronisław Komorowski odwiedził Izrael z oficjalną wizytą w 2013 roku. Prezydenci Polski i Izraela poznali się 2009 roku jako ówcześni przewodniczący parlamentów swych krajów.
Autor: kło//gak / Źródło: PAP