- Jesteśmy wszyscy razem w Unii Europejskiej i bardzo chcemy, aby cała Unia Europejska była rozwinięta w jednakowym stopniu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami państw Inicjatywy Trójmorza oraz ambasadorami USA akredytowanymi w krajach wchodzących w tę inicjatywę.
W poniedziałek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta z szefami misji dyplomatycznych państw Inicjatywy Trójmorza akredytowanymi w Polsce oraz z ambasadorami USA akredytowanymi w państwach Inicjatywy. Na spotkaniu obecna była też ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher oraz ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.
- Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, ale doskonale mamy świadomość sytuacji naszej części Europy. Wszystkie kraje, które tworzą tę wielką Inicjatywę Trójmorza - poza Austrią - były krajami, które znajdowały się za żelazną kurtyną. W oczywisty sposób na dziesięciolecia spowolniło to nasz rozwój gospodarczy i infrastrukturalny - powiedział prezydent. Jak dodał, "pozostałości tamtych czasów w postaci złego stanu sieci drogowej i kolejowej, widoczne są do dzisiaj".
- Jesteśmy wszyscy razem w Unii Europejskiej i bardzo chcemy, aby cała Unia Europejska była rozwinięta w jednakowym stopniu. Chcemy, aby tak samo wysokiej jakości, piękne i bezpieczne drogi były w Niemczech, we Francji, jak w Polsce, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, w Bułgarii, Chorwacji. Podobnie jest z kolejami i infrastrukturą energetyczną - powiedział Andrzej Duda.
Zaznaczył, że kolejną ważną kwestią we współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza jest wzmacnianie bezpieczeństwa i współpraca w zakresie wykorzystania funduszy europejskich. - Cała myśl sprowadza się do tego: wykorzystajmy dobre zasoby i koniunkturę gospodarczą do tego, aby nasz rozwój był rzeczywiście spójny - podkreślił prezydent.
- Cała Inicjatywa Trójmorza wpisuje się zatem w wielki projekt Unii Europejskiej, ale jednocześnie pamiętamy o tym, jak ważna dla rozwoju Europy (...) zawsze była silna więź transatlantycka; więź kulturowa, polityczna, ale przede wszystkim bardzo silna więź gospodarcza i więź w zakresie bezpieczeństwa, dlatego z wielką radością przyjęliśmy zainteresowanie projektem Trójmorza ze strony administracji amerykańskiej, a przede wszystkim prezydenta Donalda Trumpa - podkreślił Andrzej Duda.
"Wierzę w to, że także i Stany Zjednoczone współpracując z naszą częścią Europy"
Jak zaznaczył prezydent, obecność Trumpa na szczycie Trójmorza w Warszawie przed dwoma laty "była widomym znakiem zainteresowania Stanów Zjednoczonych sprawami Europy Środkowo-Wschodniej". - Wierzę w to, że także i Stany Zjednoczone współpracując z naszą częścią Europy, także poprzez Inicjatywę Trójmorza, mogą wzmocnić więź transatlantycką z naszą częścią Europy - powiedział prezydent.
- Wierzę, że w naszej relacji, i wewnętrznej europejskiej, i w Europie Środkowej i w relacji Europa Środkowa-Unia Europejska-Stany Zjednoczone, a więc w tym specyficznym trójkącie, ta współpraca ma ogromne znaczenie i stwarza wielką szansę; szansę na wzmacnianie więzi transatlantyckich, politycznych, bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wielką szansę na robienie wspólnych interesów gospodarczych - powiedział Andrzej Duda.
Zaznaczył, że współpraca Polski z USA w zakresie energetyki "pokazuje to już w tej chwili bardzo jednoznacznie". - Rozwijając więzi gospodarcze i robiąc razem interesy, możemy także budować razem sferę i infrastrukturę bezpieczeństwa. Patrząc z perspektywy najbliższych lat jest to nasze niezwykle ważne zadanie, zwłaszcza w czasach cały czas bardzo dobrej koniunktury gospodarczej - dodał prezydent.
Andrzej Duda wyraził też nadzieję, że uda się stworzyć fundusz Trójmorza przeznaczony na finansowanie najważniejszych wspólnych projektów infrastrukturalnych.
Do spotkania odniosła się na Twitterze ambasador Mosbacher, która napisała: "Dzisiejsze spotkanie na temat inicjatywy Trójmorza dla ambasadorów USA z 12 krajów potwierdzają zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie tej ważnej inicjatywy".
Serdeczne podziękowania dla @PrezydentPL @AndrzejDuda za zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Dzisiejsze spotkanie na temat inicjatywy Trójmorza dla ambasadorów USA z 12 krajów potwierdzają zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie tej ważnej inicjatywy. pic.twitter.com/0ZLVb46kuh
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 11 lutego 2019
Inicjatywa Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności UE poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.
Członkami Inicjatywy Trójmorza są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Dwa lata temu w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump. W tym roku szczyt inicjatywy odbędzie się w Słowenii.
Autor: mjz\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański