Polska

Prezydent chce przywrócić polską ambasadę w Mongolii. "Pogłębiamy współpracę"

Polska


Prezydent Bronisław Komorowski chce ponownego otwarcia polskiej ambasady w Ułan Bator. - To ważne w kontekście pogłębienia współpracy polsko-mongolskiej - powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Mongolii Cachiagijnem Elbegdordżem w Warszawie.

- Jestem przekonany, że pogłębieniu współpracy pomiędzy naszymi krajami, w perspektywie właśnie zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej, rzeczą ważną jest, by polska ambasada w Ułan Bator rozpoczęła ponownie tam działalność - powiedział Komorowski.

Ambasada RP w Ułan Bator została zamknięta w 2009 roku. Najbliższa placówka dyplomatyczna Polski znajduje się w Pekinie.

"Burzliwy, ale pełen sukcesów okres"

Podczas spotkania prezydent Komorowski wyraził też nadzieję, że wspólnym wysiłkiem, także prezydentów obu krajów, Polska i Mongolia znajdą sposób na wzmocnienie współpracy politycznej i gospodarczej. - Temu będą służyły także podpisane przed chwilą umowy pomiędzy ważnymi instytucjami życia państwowego i publicznego w naszych krajach - dodał. Komorowski zwrócił uwagę, że i Polska, i Mongolia przeżywają "okres bardzo burzliwego, ale pełnego sukcesu" rozwoju. - Z ogromnym szacunkiem odnotowujemy sukcesy w zakresie rozwoju gospodarczego Mongolii, z niemniejszą dumą wskazujemy na polskie sukcesy, także w rozwoju gospodarczym - zaznaczył.

Wizyta prezydenta w Polsce

Polski prezydent wyraził ponadto głęboką satysfakcję z powodu wizyty prezydenta demokratycznej Mongolii w Polsce. - Źródłem satysfakcji jest nie tylko pamięć o wielowiekowych kontaktach między naszymi narodami i państwami, ale też świadomość tego, że Mongolia w procesie demokratyzacji w całej Azji Środkowej jest niewątpliwie liderem - powiedział. Komorowski podkreślił też, że z pełnym zrozumieniem i zgodnie z prawdą możemy mówić o wspólnocie losu obu krajów, polegającej również na przejściu podobnego procesu demokratyzacji w ramach zmiany ustroju.

Cachiagijn Elbegdordż na konferencji wyraził z kolei przekonanie, że jego wizyta w Polsce przyczyni się do otwarcia nowego etapu we współpracy jego kraju z Polską. Podziękował też polskiemu narodowi za - jak mówił - odegranie bardzo ważnej roli w walce o wolność na całym świecie.

Warszawa i Gdańsk

Oficjalna wizyta w Polsce prezydenta Mongolii rozpoczęła się w poniedziałek rano od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Cachiagijn Elbegdordż spotka się także z premierem Donaldem Tuskiem i weźmie udział w forum gospodarczym. Również w poniedziałek prezydent Mongolii wygłosi wykład na Uniwersytecie Warszawskim o wyzwaniach stojących przed Mongolią w aspekcie sytuacji geopolitycznej i gospodarczej tego kraju. Wieczorem prezydent Bronisław Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć gościa.

We wtorek prezydent Mongolii odwiedzi Gdańsk. Ta wizyta związana jest z rolą Solidarności i zasługami jej niektórych działaczy we wspieraniu demokratycznych przemian w Mongolii na początku lat 90. Przedstawiciele opozycjonistów mongolskich przyjechali wtedy do Polski, gdzie otrzymali m.in. wsparcie od solidarnościowego Regionu Mazowsze, w tym od jej działacza Macieja Jankowskiego, który, jak przypomina mongolska ambasada, odwiedził wtedy Mongolię. Obok Lecha Wałęsy, to właśnie Jankowski jest uznawany za jedną z legendarnych postaci związanych z przemianami demokratycznymi

Autor: jk/rs/k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości