Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek w Sejmie z marszałkiem Szymonem Hołownią. Następnie pojawił się na sali plenarnej gdzie od godziny 13 słucha informacji premiera Donalda Tuska o sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwie Polski.
Prezydent przyjechał do Sejmu tuż po południu, spotkał się z marszałkiem Szymonem Hołownią. Przed godziną 13 wystąpił na konferencji prasowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent: Zgłosiłem poprawkę do konstytucji. Minimum 4 procent PKB na obronność
Następnie prezydent wysłucha informacji premiera Donalda Tuska w sprawie sytuacji międzynarodowej i bezpieczeństwa Polski po szczycie państw sojuszniczych w Londynie oraz po posiedzeniu Rady Europejskiej.
Wystąpienie premiera w Sejmie
Donald Tusk przedstawi w Sejmie informację o godzinie 13. Wnioskował o to we wtorek marszałek Hołownia. W piśmie skierowanym do szefa rządu napisał, że w związku z rozwojem sytuacji międzynarodowej wokół rosyjskiej agresji na Ukrainę mającym miejsce w ostatnich dniach "uprzejmie oczekuję obecności pana premiera w Sejmie (...) celem przedstawienia Wysokiej Izbie informacji o stanowisku Rzeczypospolitej Polskiej wobec międzynarodowej sytuacji bezpieczeństwa oraz wyniku rozmów pana premiera z przywódcami państw sojuszniczych na szczycie w Londynie oraz na posiedzeniu Rady Europejskiej".
Ważne szczyty w Brukseli i Londynie
W czwartek w Brukseli odbył się nadzwyczajny szczyt UE z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szefowie państw i rządów UE dali zielone światło planowi dozbrajania zaprezentowanemu przez szefową KE Ursulę von der Leyen. Węgry jednak nie zgodziły się na przyjęcie konkluzji w sprawie dalszej pomocy dla Ukrainy. Zapisy przyjęło 26 pozostałych krajów. Źródło unijne potwierdziło, że 26 krajów postanowiło jeszcze przed szczytem, że w takim razie przyjmą zapisy bez zgody Węgier, w gronie "26".
W niedzielę odbył się nieformalny szczyt w Londynie poświęcony wojnie w Ukrainie oraz kwestiom bezpieczeństwa i obronności, w którym uczestniczyło kilkunastu przywódców europejskich. Premier Tusk wskazywał później, że determinacja przywódców państw oraz instytucji europejskich była jednoznaczna, że zadaniem Europy jest jak najszybsze zwiększenie jej zdolności obronnych.
Autorka/Autor: momo/ads, adso
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24