Prezydent proponuje likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. Po konsultacjach w Pałacu Prezydenckim

Źródło:
PAP, TVN24
Szef PSL po rozmowach prezydentem: ze strony klubów opozycyjnych są uwagi do nowelizacji ustawy o SN
Szef PSL po rozmowach prezydentem: ze strony klubów opozycyjnych są uwagi do nowelizacji ustawy o SNTVN24
wideo 2/9
Szef PSL po rozmowach prezydentem: ze strony klubów opozycyjnych są uwagi do nowelizacji ustawy o SNTVN24

Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na konsultacjach w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Po spotkaniu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że "prawie wszyscy deklarują pracę nad tą ustawą", choć "ze strony klubów opozycyjnych są uwagi".

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek o tym, że przygotował projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W piątek po południu dokument wpłynął do Sejmu. Prezydencki projekt zakłada między innymi likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej i powstanie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Propozycja - przekonywał prezydent - ma na celu zapewnienie rządowi narzędzia do zakończenia sporu z Komisją Europejską w sprawie praworządności i tym samym odblokowanie środków z Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT

Konsultacje w Pałacu Prezydenckim. Prezes PSL: są uwagi

We wtorek prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na konsultacjach w sprawie tego projektu. W rozmowach uczestniczyli między innymi wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek czy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Byli również przedstawiciele kół poselskich - Jakub Kulesza (Konfederacja), Magdalena Sroka (Porozumienie Jarosława Gowina) oraz Hanna Gill-Piątek (Polska 2050).

Po rozmowach szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak Kamysz mówił, że "prawie wszyscy deklarują pracę nad tą ustawą". - Choć oczywiście, jeśli przejdziemy do szczegółów, to ze strony klubów opozycyjnych są uwagi - zastrzegł. - Ja zgłosiłem propozycję poprawek dotyczących tego, żeby sędziowie, którzy mieliby prowadzić sprawy odpowiedzialności zawodowej innych sędziów, mieli określone doświadczenie kilkuletnie, pięcio-, siedmioletnie pewnie najlepiej - przekazał. Jego zdaniem to "pozwoli wyeliminować różnego rodzaju ułomności powoływanych sędziów przez neo-KRS".

- Oczekujemy też pracy nad wszystkimi projektami. Choćby projektem Lewicy złożonym już kilkanaście miesięcy temu, dotyczącym właśnie likwidacji Izby Dyscyplinarnej, czy dzisiaj złożonych przez inne kluby opozycyjne projektach - kontynuował Kosiniak-Kamysz. - Jesteśmy zainteresowani pracą nad tym projektem, jesteśmy zainteresowani, żeby jak najszybciej zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i przywrócić do orzekania sędziów niesłusznie ukaranych - oświadczył.

Pytany, jak prezydent odniósł się do proponowanych poprawek, szef PSL odpowiedział, że "do części z większym, do części z mniejszym entuzjazmem".

Śmiszek: ustawa jest trochę mało ambitna

Krzysztof Śmiszek mówił natomiast, że "w przekonaniu Lewicy ta ustawa niestety jest ciągle trochę mało ambitna, bo wychodzi tylko w pół drogi, jeśli chodzi o wykonywanie wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także ostatniej serii wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka".

- Prezydent zaproponował pewne rozwiązanie, będziemy nad nim dyskutować - zapewnił. Dodał, że Lewica będzie składać swoje poprawki do projektu.

Wskazywał też, że "najwięcej kontrowersji budzą zapisy mówiące o tym, że sędziowie ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej będą mieli do wyboru dwa wyjścia - albo odejść w stan spoczynku, albo przejść do innej z izb Sądu Najwyższego. - W naszym przekonaniu nie jest to dobre rozwiązanie, dlatego że ci sędziowie zasilą inne izby – sędziowie, których status jest podważany – i w ten sposób mogą wypłynąć na zachwianie obrotu prawnego w Polsce - mówił Śmiszek. Zwracał uwagę, że "w ustawie nie ma mowy w ogóle o Krajowej Radzie Sądownictwa, a to przecież ona, jej status jest podważany przez instytucje europejskie".

Śmiszek: ustawa jest mało ambitna, bo wychodzi tylko w pół drogi, jeśli chodzi o wykonywanie wszystkich wyroków TSUE
Śmiszek: ustawa jest mało ambitna, bo wychodzi tylko w pół drogi, jeśli chodzi o wykonywanie wszystkich wyroków TSUETVN24

- Pojawia się także pytanie polityczne: czy projekt ustawy zaproponowany przez pana prezydenta ma poparcie rządzących - mówił dalej poseł. Przekazał, że szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki "na spotkaniu z panem prezydentem nie powiedział nic, co mogłoby uspokoić pana prezydenta, że pan prezydent może cieszyć się poparciem Prawa i Sprawiedliwości".

Zaznaczył, że dla Lewicy "kontrowersyjnym rozwiązaniem jest pozostawienie wyboru sędziom z Izby Dyscyplinarnej". - Albo likwidujemy Izbę Dyscyplinarną, albo nie. Sama zmiana nazwy izby, sama zmiana nazwy tabliczki na tej izbie nie rozwiązuje problemów, więc dla nas ten projekt nie rozwiązuje wszystkich problemów i uważamy, że powinien zająć się także statusem KRS - podsumował.

Sroka: dobrze stało się, że pan prezydent wyszedł z taką inicjatywą

Magdalena Sroka przekazała, że " w opinii Porozumienia Jarosława Gowina dobrze stało się, że pan prezydent wyszedł z taką inicjatywą". – W końcu możemy zrobić krok w kierunku uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy – oceniła, dodając, że "wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że ten jeden projekt nie rozwiąże konfliktu, jaki w tej chwili mamy między TSUE a polskim wymiarem sprawiedliwości".

- Porozumienie będzie oczywiście pracowało nad tym projektem. Nie jest on idealny, ale z relacji pana prezydenta jest szansa na to, aby znajdujące się w nim zapisy przyczyniły się do tego, żeby środki z KPO zostały uruchomione – powiedziała.

Sroka: dobrze stało się, że pan prezydent wyszedł z taką inicjatywą
Sroka: dobrze stało się, że pan prezydent wyszedł z taką inicjatywąTVN24

Gill-Piątek: ta ustawa oczywiście w żaden sposób nie przywróci praworządności w Polsce

Hanna Gill-Piątek z Polski 2050 uznała, że ustawa to "pewien dobry krok, aczkolwiek krok zdecydowanie niewystarczający". - Ta ustawa oczywiście w żaden sposób nie przywróci praworządności w Polsce, natomiast jest to krok w kierunku odzyskania przez Polskę dostępu do środków z Krajowego Planu Odbudowy i zwyczajnych funduszy unijnych też – powiedziała.

Zadeklarowała że Polska 2050 będzie pracować nad tym projektem i przygotowuje poprawki do niego.

Gill-Piątek: ta ustawa oczywiście w żaden sposób nie przywróci praworządności w Polsce
Gill-Piątek: ta ustawa oczywiście w żaden sposób nie przywróci praworządności w PolsceTVN24

Kulesza: projekt jest próbą rozwiązania sporu politycznego

Jakub Kulesza ocenił, że inicjatywa prezydenta "jest próbą rozwiązania sporu politycznego i tylko, i wyłącznie tym". - Z jednej strony jest to próba zaspokojenia i stępienia głównych argumentów Komisji Europejskiej dotyczących tej deformy systemu sprawiedliwości, z drugiej strony jest to próba przygotowania takiego projektu, który mógłby być zaakceptowany przez większość sejmową - oceni lider koła Konfederacji.

Jak dodał, Konfederacja ma wiele zastrzeżeń do projektu. - Uważamy, że nie rozwiąże on głównego problemu systemu sprawiedliwości. Dalej w wątpliwość podawana będzie prawidłowość powołania czy to KRS, czy to sędziów, którzy orzekają - powiedział.

Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych
Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnychTVN24

Andrzej Duda: jest wiele merytorycznych głosów ze strony klubów i kół poselskich

Prezydent odniósł się do spotkania z parlamentarzystami przed wylotem do Berlina. Mówił, że chce, aby sytuacja dla parlamentarzystów była transparentna. - Ustawa jest złożona w Sejmie, to oni mają nad nią głosować - powiedział.

- Mam nadzieję, że to uczynią. Jest wiele ze strony klubów i kół poselskich merytorycznych głosów, gotowości pracy nad ustawą. Dziękuję za to - dodał prezydent.

Mówił, że o swojej propozycji, która w jego intencji ma doprowadzić do zakończenia sporu pomiędzy Warszawą a Brukselą, rozmawiał w poniedziałek z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Mam nadzieję, że projekt ten spór zakończy. Widziałem wczoraj optymizm w rozmowie, w tonie przewodniczącej Komisji Europejskiej. Powiedziała, że cieszy się ze złożenia tego projektu, że to z całą pewnością jest krok we właściwym kierunku - powiedział.

- Omówiliśmy ten projekt ogólnie. Mam nadzieję, że dalej negocjatorzy rządowi doprowadzą ostatecznie do zamknięcia tematu, zawarcia porozumienia, przede wszystkim uruchomienia środków z europejskiego planu odbudowy dla Polski - kontynuował.

Duda wyraził nadzieję, że projekt nowelizacji ustawy o SN szybko przejdzie przez parlament, poprawi sytuację w Sądzie Najwyższym i umożliwi zakończenie sporu z KE. - Potrzebne nam jest działanie konstruktywne, potrzebne nam jest działanie wspólne, zakopanie niepotrzebnych sporów, oderwanie się od bieżącej polityki, która rodzi spory wewnętrzne w kraju - powiedział.

Prezydent Duda: jest wiele ze strony klubów i kół poselskich merytorycznych głosów, gotowości pracy nad ustawą
Prezydent Duda: jest wiele ze strony klubów i kół poselskich merytorycznych głosów, gotowości pracy nad ustawąTVN24

Prezydent chciał "podzielić się wiedzą i odczuciami"

Wcześniej, na wstępie konsultacji prezydent wyjaśniał, że "postanowił zaprosić (parlamentarzystów - red.), żeby podzielić się wiedzą i odczuciami związanymi z tym, co działo się w ciągu ostatnich dni w przestrzeni międzynarodowej, jak również przekazać informacje, które uważa, że powinni mieć".

Dodał, że chce również porozmawiać o "kwestiach naszych, wewnętrznych, które mają swoje odbicie w przestrzeni międzynarodowej". - Mianowicie, chodzi o kwestię przedstawionego przeze mnie projektu ustawy, zmieniającej ustawę o Sądzie Najwyższym - wskazał.

Mówił też o swych niedawnych rozmowach z przedstawicielami UE oraz o spotkaniu w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Przypomniał też, że w poniedziałek spotkał się w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. - Rozmawialiśmy przede wszystkim o Ukrainie i kwestiach bezpieczeństwa, ale rzecz jasna drugim istotnym tematem naszego spotkania była kwestia ustawy, która zresztą już jest w tej chwili w posiadaniu Komisji Europejskiej i jest poddawana w Komisji Europejskiej analizie - dodał Duda.

Ziobro: polityka ustępstw wobec żądań UE prowadzi do dalszej agresji wobec Polski

W lecie ubiegłego roku likwidację nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak uzasadniał, izba ta się nie sprawdziła. Także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ID zostanie zlikwidowana. Ministerstwo Sprawiedliwości informowało, że projekt reformujący SN jest przygotowywany. 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro był pytany we wtorek o kwestię Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz projekt prezydenta podczas konferencji prasowej. - Ustawy pana prezydenta miały być kompromisem, jak wtedy je przedstawiał, po zawetowaniu ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości (w 2017 roku - red.). Okazało się, że ten kompromis w wersji pana prezydenta został odrzucony i w kraju przez nadzwyczajną kastę, i przez opozycję, jak i przez Unię Europejską - podkreślił Ziobro.

Ziobro: polityka ustępstw wobec żądań UE prowadzi do dalszej agresji wobec PolskiTVN24

Minister zapowiedział, że do propozycji prezydenta odniesie się w najbliższych dniach na konferencji prasowej, kiedy dokona analizy tego projektu. - Mogę tylko powiedzieć, że polityka ustępstw wobec żądań Unii Europejskiej generalnie prowadzi do zwiększenia agresji wobec Polski i kolejnych żądań - oświadczył.

Ziobro powiedział, że zaraz po inicjatywie prezydenta i jego wizycie w Brukseli, "Bruksela dzisiaj bezprawnie egzekwuje kary nałożone na Polskę w związku z Turowem". - To jest bardzo namacalnym przykładem, jak Unia Europejska traktuje kolejne ustępstwa, a nawet ich zapowiedzi - ocenił.

Wójcik: projekt prezydenta jest nieakceptowalny
Wójcik: projekt prezydenta jest nieakceptowalnyPolskie Radio 24

Wcześniej wiceprzewodniczący Solidarnej Polski Michał Wójcik, pytany w Polskim Radiu 24 o projekt prezydenta, ocenił, że "w tej wersji, która jest dzisiaj, ten projekt jest ciężko akceptowalny, a właściwie nieakceptowalny dla nas". - My jako Solidarna Polska w takiej wersji tego projektu nie poprzemy. To by oznaczało chaos i anarchię w sądownictwie polskim - ocenił Wójcik.

Jednocześnie zapewnił, że jest otwarty na dyskusję, "bo przecież inicjatywa legislacyjna będzie złożona i będzie czas na dyskusję w zakresie, jaki proponuje pan prezydent". Dodał też, że "najważniejsze jest, aby nie utracić nawet o milimetr swojej suwerenności w dyskusji z instytucjami europejskimi".

Śmiszek (Lewica): projekt jest dyskusyjny

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek powiedział przed spotkaniem, że w jego opinii projekt w sprawie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej jest dyskusyjny. - Projekt zawiera rozwiązania, które nie do końca realizują wytyczne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście poszanowania praworządności w Polsce - powiedział.

Jak dodał, Lewica i Koalicja Obywatelska oraz PPS złożyły we wtorek projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które realizuje wytyczne TSUE i zażegnuje konflikt z Komisją Europejską, a także daje szansę na odblokowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Kulesza (Konfederacja): projekt prezydenta nie zreformuje wymiaru sprawiedliwości

Poseł Jakub Kulesza przed spotkaniem w Pałacu Prezydenckim ocenił, że "o ile formułę takiego spotkania, nawet już po złożeniu projektu, oceniamy pozytywnie, bo warto rozmawiać, sam ten projekt w Konfederacji jest oceniany negatywnie".

Dodał, że Konfederacja ocenia propozycje prezydenta "jako projekt pisany trochę pod dyktando Unii Europejskiej". - To znaczy, że jego głównym celem jest dostosowanie się do głównych zarzutów ze strony instytucji Unii Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. Natomiast ten projekt sam w sobie nie zreformuje wymiaru sprawiedliwości - powiedział Kulesza.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Keler/KPRP

Pozostałe wiadomości

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Niedaleko Łodzi doszło w sobotę do pożaru nieużytków rolnych. Strażacy znaleźli ciało 69-letniego mężczyzny.

W spalonej trawie znaleźli ciało mężczyzny

W spalonej trawie znaleźli ciało mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl, PSP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Po wypadku chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl

"Papież Franiczek dobrze odpoczął" - głosi sobotni komunikat Watykanu przekazany dziennikarzom. To najkrótsza informacja o stanie zdrowia papieża podana od początku jego hospitalizacji 14 lutego. Papież ma obustronne zapalenie płuc.

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
PAP

Tego oczekuje się od mężów stanu tego wolnego świata, że usiądą przy jednym stole ze zbrodniarzami i mordercami dla wspólnego pokoju - powiedział w sobotę kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich Karol Nawrocki. Uznał też, że przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny powinna znaleźć się Ukraina i Polska.

Nawrocki: oczekuje się od mężów stanu, że usiądą przy jednym stole ze zbrodniarzami

Nawrocki: oczekuje się od mężów stanu, że usiądą przy jednym stole ze zbrodniarzami

Źródło:
TVN24

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

- To jest najważniejszy moment, żebyśmy rozmawiali z każdym, kto w establishmencie amerykańskim się liczy - powiedziała TVN24 politolożka Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Według ustaleń "Faktów" TVN, w sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Najważniejszy moment, by rozmawiać z amerykańskim establishmentem". Duda spotka się z Trumpem

"Najważniejszy moment, by rozmawiać z amerykańskim establishmentem". Duda spotka się z Trumpem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Strażacy wciągnęli na wyspę auto, które stało na zamarzniętej tafli jeziora Lednica (nazywanym też Lednickim) w pobliżu Gniezna. Samochód znajdował się 500 metrów od brzegu, ale tylko trzy metry od wyspy na jeziorze. Policjanci ustalili już, kto jest właścicielem pojazdu. - W chwili wykonywania z nim czynności mężczyzna miał w organizmie 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Będziemy weryfikować, czy to on kierował dacią podczas zdarzenia - przekazała asp. sztab. Anna Osińska, rzeczniczka gnieźnieńskiej policji. 

Samochód na zamarzniętym jeziorze, strażacy wciągnęli go na wyspę. Policja sprawdza, kto siedział za kierownicą

Samochód na zamarzniętym jeziorze, strażacy wciągnęli go na wyspę. Policja sprawdza, kto siedział za kierownicą

Źródło:
TVN24

40-latek podczas kłótni z partnerką wyrzucił przez okno telewizor, który spadł prosto na zaparkowany samochód sąsiadki. Mężczyźnie grozi nawet pięć lat więzienia.

40-latek wyrzucił telewizor przez okno, trafił w samochód

40-latek wyrzucił telewizor przez okno, trafił w samochód

Źródło:
KMP w Białej Podlaskiej

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

Źródło:
Konkret24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku 27 i 29 lat znaleziono w garażu we Włodawie (województwo lubelskie). Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zgonów.

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Jeśli chodzi o liczbę narodzin w Polsce, to jesteśmy na europejskim szarym końcu. Kryzys demograficzny to stan faktyczny. Współczynnik dzietności leci na łeb na szyję i jest nas coraz mniej. Według danych GUS, w zeszłym roku zgonów było w Polsce o 150 tysięcy więcej niż urodzeń. Czy ten trend jest do odwrócenia? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Coraz mniej Polaków. Spadają statystyki

Źródło:
TVN24
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Reporterki "Faktów" TVN i autorki reportażu "Taka twoja uroda" i jej kontynuacji w formie pisanej Magdalena Łucyan i Katarzyna Górska gościły w TVN24. Łucyan powiedziała, że w kontekście endometriozy w Polsce "czas przeszły nie obowiązuje". Górniak zaznaczyła, że książką autorki chcą dać kobietom "oręż w walce z tym, żeby społeczeństwo, system, lekarze, rodzina je zrozumiały".

"System dalej jest betonowy, ale się kruszy"

"System dalej jest betonowy, ale się kruszy"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl