Adam Jarubas, Stanisław Gomułka, Zyta Gilowska, Adam Daniel Rotfeld, Witold Orłowski, Bronisław Wildstein - to niektóre osoby z Narodowej Rady Rozwoju, którą w piątek powoła prezydent Andrzej Duda. Pluralizm w Radzie ma być gwarancją nowej jakości w debacie publicznej - ocenił prezydencki minister Maciej Łopiński.
Narodowa Rada Rozwoju będzie liczyć 87 członków - poinformował w czwartek minister Maciej Łopiński. Powołanie odbędzie się w piątek o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim. Następnie o godz. 12.30 zaplanowano pierwsze plenarne posiedzenie Rady. Temat brzmi: "Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. Diagnoza sytuacji".
Prezydent Andrzej Duda, który gościł w czwartek w Bydgoszczy, zapowiedział, że w Narodowej Radzie Rozwoju znajdzie się ważna sekcja dotycząca ochrony zdrowia. - Jutrzejsze obrady zainauguruje właśnie temat ochrony zdrowia - bo on jest dla mnie niezwykle ważny - podkreślił prezydent.
Przedsiębiorcy i eksperci
Jak powiedział Łopiński, w Radzie znajdą się m.in. Ryszard Bugaj, prof. Witold Orłowski, Stanisław Gomułka, prof. Witold Modzelewski, prof. Elżbieta Mączyńska, Marek Balicki, prof. Adam D. Rotfeld, gen. Edward Pietrzyk, Czesław Bielecki i Bronisław Wildstein.
W NRR zasiądą również przedsiębiorcy Roman Kluska i prof. Janusz Filipiak, oraz samorządowcy: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS), województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (PO) i świętokrzyskiego Adam Jarubas (kandydat PSL na Prezydenta RP w ostatnich wyborach).
- Pomysł na Narodową Radę Rozwoju jest taki, by miała charakter pluralistyczny, by byli w niej ludzie o różnych doświadczeniach i odmiennych poglądach. Łączyć te osoby powinna chęć działania na rzecz poprawy sytuacji w kraju. Zdaniem pana prezydenta pluralizm, różnorodność ma być gwarancją nowej jakości w debacie publicznej i tego, na co prezydent szczególnie liczy: chciałby, by NRR była miejscem odbudowywania wspólnoty - powiedział prezydencki minister.
Podkreślił, że w skład Rady wejdą wybitni eksperci, specjaliści z różnych dziedzin. - Teoretycy i praktycy, osoby z wysoką pozycją w swoim środowisku, ale także ambitni przedstawiciele młodego pokolenia - dodał.
10 sekcji tematycznych
Plenarne posiedzenia NRR mają się odbywać co dwa, trzy miesiące, a bieżąca praca ma być prowadzona w 10 sekcjach tematycznych: gospodarka, praca, przedsiębiorczość; wieś i rolnictwo; ochrona zdrowia; samorząd, polityka spójności; polityka społeczna, rodzina; kultura, tożsamość narodowa, polityka historyczna; edukacja, młode pokolenie, sport; nauka i innowacje; bezpieczeństwo i obronność; polityka zagraniczna - powiedział Łopiński.
Poinformował, że NRR ma przygotowywać opinie, ekspertyzy, opracowywać założenia i projekty inicjatyw legislacyjnych prezydenta. - Ale nie tylko. Zdaniem pana prezydenta dobrze by było, gdyby NRR stała się ośrodkiem formułowania myśli strategicznych, dla rozwoju, innowacyjności - podkreślił. Minister dodał, że Rada powinna tworzyć rozwiązania perspektywiczne nie w horyzoncie jednej czy dwóch kadencji, ale na wiele lat.
Łopiński podkreślił, że powołanie Narodowej Rady Rozwoju jest realizacją zapowiedzi prezydenta z kampanii wyborczej, także z orędzia wygłoszonego podczas zaprzysiężenia w parlamencie.
Kontynuacja idei Lecha Kaczyńskiego?
- Swoją nazwą, ale nie tylko, nawiązuje do Narodowej Rady Rozwoju, którą w styczniu 2010 r. powołał prezydent Lech Kaczyński. Ta Rada odbyła dwa posiedzenia: na temat demokracji, na temat finansów, a trzecie posiedzenie miało dotyczyć ochrony zdrowia. To spotkanie już się nie odbyło, bo wydarzyła się katastrofa smoleńska. Pierwsze posiedzenie NRR będzie poświęcone właśnie ochronie zdrowia - powiedział Łopiński.
Zaznaczył, że temat pierwszego posiedzenia wynika także z rozmów prezydenta Dudy z wyborcami podczas kampanii prezydenckiej i późniejszych spotkań z mieszkańcami Polski. - W każdym niemalże miejscu jest podnoszona kwestia niewystarczającej opieki zdrowotnej - dodał. Powiedział, że uczestnicy debaty będą próbowali odpowiedzieć na pytania, czy zapis konstytucyjny dotyczący opieki zdrowotnej jest w Polsce respektowany i czy w kwestii ochrony zdrowia Polacy mogą się czuć równi i bezpieczni.
Łopiński powiedział, że inaczej niż w przypadku NRR powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, członkami Rady będą osoby fizyczne. - Z centralami związkowymi, pracodawcami, ale także innymi środowiskami, instytucjami, fundacjami, stowarzyszeniami będziemy współpracować - dodał.
Narodowa Rada Rozwoju będzie gremium konsultacyjno-doradczym Prezydenta RP. Celem Rady będzie: diagnozowanie i analizowanie aktualnej sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa; przygotowywanie opinii oraz ekspertyz dla prezydenta, a także założeń i projektów ustaw; formułowanie celów rozwojowych i metod ich osiągania w perspektywie przyszłości Polski - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Autor: fil / Źródło: PAP