- To szokujące. Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes - tak odznaczenie dla profesora Andrzeja Rzeplińskiego skomentował w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na UW. Prezes Trybunału Konstytucyjnego otrzymał papieskie odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce.
Prof. Rzepliński otrzymał nagrodę w piątek z rąk kard. Kazimierza Nycza. - Jestem szczęśliwy, gdyż jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem - powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego odbierając krzyż z rąk metropolity warszawskiego.
- To Kościołowi zawdzięczamy w dużej mierze to, że po latach zaborów i totalitaryzmów możemy mówić i myśleć po Polsku - dodał.
"Mam nadzieję, że prof. Rzepliński jak najszybciej zrezygnuje z funkcji"
Jak wynika z relacji zamieszczonej na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej, w laudacji ks. Tomasz Dostatni podkreślił zasługi prof. Rzeplińskiego dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na jego działalność w Trybunale Konstytucyjnym i zgodność jego poglądów na przykład na karę śmierci z nauczaniem papieża Jana Pawła II (Rzepliński jest zwolennikiem zakazu kary śmierci - red.).
- Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes. To stawia wielki znak zapytania nad jego bezstronnością - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr Paweł Borecki z Katedry Prawa Wyznaniowego na Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnego zdania jest prof. Wiktor Osiatyński. - Mam nadzieję, że prof. Rzepliński jak najszybciej zrezygnuje z funkcji prezesa i sędziego Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył.
Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 r. dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego. Krzyż, obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty rangą co do starszeństwa odznaczeń watykańskich.
Autor: eos/ja / Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24