Premier w TVN24: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski

[object Object]
Beata Szydło gościem TVN24tvn24
wideo 2/16

Gościem "Jeden na jeden" w TVN24 była dziś premier Beata Szydło. - Nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać - przekonywała szefowa rządu, pytana o wszczętą wczoraj przez KE procedurę monitorowania praworządności w naszym kraju.

07:49

Zakończył się program "Jeden na jeden".

07:48

Premier odniosła się także do apeli m.in. Ryszarda Petru, by PiS wycofał się z części swoich planów. Beata Szydło powiedziała, że Nowoczesna powinna najpierw sama pokazać swój program. Jej zdaniem dziś partia Petru zajmuje się tylko zgłaszaniem wniosków o przerwy w pracach parlamentu.

07:47

Moim obowiązkiem jest skoncentrowanie się na tym, by KE otrzymała jak najbardziej rzetelną informację i zrobię to - mówi Szydło. Dodała, że ma nadzieję na to, że politycy opozycji dotrzymają słowa, jakie dali jej podczas spotkania we wtorek.

07:44

Premier: W tej chwili trwa walka o przywództwo w Platformie, dlatego pobiegli do Brukseli.

"Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów"
"Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów" tvn24
07:44

Szydło: Musieliśmy naprawić Trybunał Konstytucyjny. Platforma dokonała w nim zmian niezgodnych z konstytucją, co potwierdził sam TK.

07:43

Szefowa rządu: Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów. Natomiast jesteśmy oskarżani o to, że wprowadzamy nasz program.

07:42

Szydło: komisarz Timmermans pochodzi z Holandii, a tam sądy nie orzekają o konstytucyjności ustaw.

07:40

Szydło: Nie ma ryzyka sankcji wobec Polski. Komisja Europejska nie może karać.

"Polsce nie grożą sankcje"
"Polsce nie grożą sankcje" tvn24
07:40

Premier: wiceszef KE został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego, może dlatego nie sympatyzuje z nami.

"Wiceszef KE został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego"
"Wiceszef KE został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego"tvn24
07:39

Szydło: Mam wrażenie, że wiceszef KE Frans Timmermans nie miał do końca precyzyjnej wiedzy o sytuacji w Polsce.

07:38

Premier: nie ma żadnej wyjątkowej procedury, tylko normalne postępowanie.

07:38

Uzupełnimy informacje, będą przekazane dokumenty, które chce zobaczyć Komisja. Mam wrażenie, że KE nie wzięła pod uwagę ostatnich wydarzeń, w tym włączenia do orzekania w Trybunale Konstytucyjnym dwójki sędziów wybranych przez Sejm tej kadencji - mówi Szydło.

07:36

Beata Szydło: udam się do Parlamentu Europejskiego na debatę poświęconą Polsce, dziś będę rozmawiała z Martinem Schulzem - przewodniczącym europarlamentu.

"Będę rozmawiała z Schulzem"
"Będę rozmawiała z Schulzem" tvn24
07:36

Premier przypomniała, że zaprosiła do Polski przewodniczącego Komisji Europejskiej.

"Zaprosiłam przewodniczącego Junckera i pozostałych komisarzy do Polski"
"Zaprosiłam przewodniczącego Junckera i pozostałych komisarzy do Polski"tvn24
07:35

Szefowa rządu zapewnia, że z demokracją w Polsce jest wszystko w porządku. Jej zdaniem, wcześniej w naszym kraju nie zawsze można było swobodnie demonstrować przeciwko rządzącym.

07:34

Szydło: Dialog, o którym rozmawiałam z szefem Komisji Europejskiej, będzie prowadzony.

07:33

Premier: chcemy, żeby dialog był rzeczywisty i komisarze poznali fakty o sytuacji w Polsce.

07:32

Wcześniej takie procedury były już czynione, tylko nie sformalizowano tego - zapewnia premier Szydło.

07:31

Premier przekonuje, że wczorajsza decyzja KE to normalna procedura. - Polska sprawa była jedną z 12 - mówi Beata Szydło. Wśród innych tematów była kwestia imigrantów. - O tym powinniśmy dziś rozmawiać - dodaje szefowa rządu.

07:30

- To była spokojna noc - mówi Beata Szydło.

07:30

Rozpoczyna się program "Jeden na jeden".

07:24

Na czym polega procedura wszczęta wczoraj przez Komisję Europejską? Wyjaśniamy w naszym artykule na tvn24.pl:

07:09

Beata Szydło uspokajała wczoraj, że KE zdecydowała w środę jedynie o "wstępnej ocenie sytuacji". - Nie ma czegoś takiego, czym straszyli Polaków politycy opozycji, że została wszczęta procedura nadzoru. Nie ma takiej sytuacji - podkreśliła podczas spotkania z dziennikarzami.

Taki komunikat został przez Komisję Europejską przekazany, o czym rozmawiałam wczoraj z komisarzem Junckerem. Polska jest w dialogu z KE od dłuższego czasu. Przekazaliśmy informacje, mówimy o tym jak faktycznie sytuacja w Polsce przebiega i ten proces się toczy Beata Szydło

07:06

Tematem rozmowy będzie m.in. wczorajsza decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski procedury monitorowania praworządności.

07:03

Premier Beata Szydło jest już w budynku TVN24. Początek rozmowy Bogdana Rymanowskiego o 7:30.

Beata Szydło będzie gościem programu "Jeden na jeden"
Beata Szydło będzie gościem programu "Jeden na jeden" tvn24

Tematem rozmowy będzie m.in. wszczęta w środę przez Komisję Europejską procedura monitorowania praworządności w Polsce. Poinformował o tym wczoraj w Brukseli wiceszef KE, Frans Timmermans. Podkreślił, że celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.

- Wydaje się, że Trybunał Konstytucyjny podjął decyzje, które nie są obecnie przestrzegane przez inne instytucje państwa. Polski ustawodawca podjął działania, które wpływają na funkcjonowanie Trybunału - powiedział Timmermans na konferencji prasowej.

Premier: dialog, nie nadzór

Wczoraj po południu podczas spotkania z dziennikarzami do decyzji KE odniosła się premier Beata Szydło.

- Komisja Europejska mówi o wstępnej ocenie sytuacji. Nie ma czegoś takiego, czym straszyli Polaków politycy opozycji, że została wszczęta procedura nadzoru. Nie ma takiej sytuacji - podkreśliła.

- Taki komunikat został przez Komisję Europejską przekazany, o czym rozmawiałam wczoraj z komisarzem Junckerem. Polska jest w dialogu z KE od dłuższego czasu. Przekazaliśmy informacje, mówimy o tym jak faktycznie sytuacja w Polsce przebiega i ten proces się toczy - powiedziała Szydło.

Zapewniła, że polski rząd będzie prowadził "aktywny dialog" z Komisją Europejską. Jak powiedziała, środowa decyzja KE to droga do tego, by ocena sytuacji w Polsce prowadzona była "nie poprzez media, ale w dialogu".

Zaprosiła także do Polski wszystkich członków KE, bo - jak zauważyła - wielu z nich nie miało dotąd okazji, by "przyjrzeć się sprawom polskim".

Jednocześnie zapewniła, że "wszystkie decyzje podejmowane przez polski parlament i rząd, podejmowane były według procedur obowiązujących w Polsce i żadna z nich nie została zakwestionowana".

Procedura w trzech etapach

Procedura monitorowania praworządności istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROCEDURZE KOMISJI EUROPEJSKIEJ

[object Object]
Komorowski skomentował politykę zagraniczną rządutvn24
wideo 2/16

Autor: ts//gak / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium