Od ceremonii oficjalnego powitania przez szefa polskiego rządu Donalda Tuska rozpoczęła się w środę po południu dwudniowa oficjalna wizyta w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Podczas trwającego około godzinę dwustronnego spotkania premierzy Polski i Chin rozmawiali m.in. o wymianie handlowej i chińskich inwestycjach w Polsce. Premierowi Chin towarzyszą ministrowie: komisji rozwoju narodowego, handlu, minister i wiceminister w Urzędzie Polityki Planowania oraz wiceminister spraw zagranicznych.
- Nasze relacje dzisiaj są, także dzięki staraniom pana premiera, na najwyższym poziomie w dotychczasowej historii naszych relacji - powiedział premier Donald Tusk na początku spotkania.
Jestem przekonany, że te spotkania w jeszcze większym stopniu pozwolą na zrównoważoną współpracę gospodarczą całego regionu z Chinami, Polski z Chinami i że będziemy mogli porozmawiać bardzo otwarcie o tym, co łączy i co różni Polskę, Europę i Chiny. Jesteśmy przekonani, że otwartość na współpracę, przy wszystkich różnicach, szczególnie na współpracę gospodarczą, będzie dobrze służyła obu naszym narodom. premier Donald Tusk
Jak mówił, bardzo się cieszy, że po grudniowej wizycie w Chinach prezydenta Bronisława Komorowskiego relacje między obu krajami "zostały podniesione do wymiaru partnerstwa strategicznego".
Według Tuska pozycja Chin w światowej gospodarce i pozycja Polski w Unii Europejskiej uprawnia oba kraje do tego, aby dawać przykład jak powinna rozwijać się gospodarka w niełatwych czasach kryzysu.
- Cieszę się bardzo, że dojdzie do spotkania setek przedsiębiorców chińskich, polskich i z całego regionu, z całej Europy Środkowo-Wschodniej dzięki wizycie pana premiera - powiedział Tusk.
Co łączy Polskę i Chiny?
Chiński szef rządu powiedział, że Chiny, jak i Polska, mają starą i wspaniałą kulturę. - Oba nasze narody mimo doznanych cierpień cały czas rozwijają się. Dzisiaj oba nasze narody skupiają swoją siłę na budowie modernizacyjnego państwa, dążą do pokoju i rozwoju całego świata - mówił Wen Jiabao.
Oba nasze narody mimo doznanych cierpień cały czas rozwijają się. Dzisiaj oba nasze narody skupiają swoją siłę na budowie modernizacyjnego państwa, dążą do pokoju i rozwoju całego świata. premier Chin Wen Jiabao
Chiński polityk podkreślił, że celem jego wizyty jest m.in. dalsze pogłębianie współpracy, przyjaźni, partnerstwa strategicznego między obu krajami. - Wierzę, że nasze starania będą miały pozytywne i daleko idące znaczenie dla stosunków chińsko-polskich i chińsko-unijnych - zaznaczył.
Nie tylko gospodarka
Podczas przewidzianego na około godzinę dwustronnego spotkania premierzy Polski i Chin będą rozmawiać m.in. o wymianie handlowej i chińskich inwestycjach w Polsce.
Oprócz kwestii gospodarczych - jak informował CIR - premierzy mieli też poruszyć kwestie związane z rozwojem polsko-chińskiego dialogu politycznego, współdziałania pomiędzy regionami, współpracy kulturalnej czy naukowo-akademickiej, w tym stwarzania możliwości dla chińskiej młodzieży do studiowania na polskich uczelniach.
Ponadto program spotkania przewiduje rozmowy na temat Unii Europejskiej, w tym sytuacji gospodarczej w strefie euro.
Po zakończeniu rozmów, w obecności obu premierów, podpisane mają być porozumienia dotyczące m.in. współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, współdziałania w zakresie zrównoważonej infrastruktury oraz współpracy kulturalnej.
Potem Belweder
Późnym popołudniem w Belwederze premier Chin zostanie przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wieczorem zostanie wydany oficjalny obiad na cześć szefa chińskiego rządu.
W czwartek rano premierzy Polski i Chin m.in. zainaugurują w hotelu Hilton Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny. Przed południem wezmą udział na Zamku Królewskim w spotkaniu z premierami: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierami z Albanii i Bułgarii. Jednym z tematów spotkania - według CIR - ma być współpraca gospodarcza.
Źródło: PAP