Premier Mateusz Morawiecki weźmie w czwartek udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem w Budapeszcie. Rzeczniczka rządu poinformowała, że rozmowy będą dotyczyć między innymi migracji i unijnego budżetu.
Spotkanie organizowane jest na zakończenie węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która formalnie trwać będzie do 30 czerwca bieżącego roku. Spośród szefów rządów V4 wezmą w nim udział, poza premierem Mateuszem Morawieckim, szefowie rządów: Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini.
Między innymi o migracji, unijnym budżecie
Jak powiedziała rzeczniczka rządu, rozmowy będą toczyć się zarówno w gronie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, jak i premierów krajów V4 z kanclerzem Austrii.
- W gronie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej omówione zostaną kwestie dotyczące migracji, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej po roku 2020 oraz inne zagadnienia z bieżącej agendy Rady Europejskiej. Podsumowana zostanie także prezydencja węgierska w Grupie Wyszehradzkiej - zaznaczyła Joanna Kopcińska.
Rzeczniczka rządu poinformowała, że premierzy państw V4 przyjmą także program prezydencji słowackiej, która rozpocznie się 1 lipca 2018 roku i potrwa do 30 czerwca 2019 roku.
- W spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem poruszone zostaną między innymi tematy dotyczące założeń austriackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca bieżącego roku, jak i kwestie migracji oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, wieloletniego budżetu Unii Europejskiej po roku 2020 oraz brexitu - dodała Kopcińska.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 roku. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Polska sprawowała prezydencję w Grupie od 1 lipca 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku.
Autor: kb//now / Źródło: PAP