Polska

Premier ma nową stronę. Przyjazną dla niepełnosprawnych

Polska

Premier o nowej stronie internetowej
tvn24Ruszył nowy serwis internetowy premiera

- Każdego dnia trzeba przeciwdziałać różnym formom wykluczenia - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk podczas prezentacji nowego serwisu internetowego premier.gov.pl, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stronę zaprezentowano w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.

Na konferencji premierowi towarzyszył m. in. szef Fundacji Integracja Piotr Pawłowski.

Szef Fundacji Integracja o nowej stronie premiera
Szef Fundacji Integracja o nowej stronie premieratvn24

Więcej zrozumienia

Premier podkreślił, że "zaczyna być coraz bardziej zrozumiałe, że trzeba każdego dnia przeciwdziałać różnym formom wykluczenia, a ludzie z niepełnosprawnościami są szczególnie podatni na wszelkiego rodzaju wykluczenia". - Jeszcze stosunkowo niedawno wydawało się, że szczytem możliwości jest tłumaczenie niektórych programów na język migowy czy podjazdy albo specjalne windy w budynkach publicznych - dodał szef rządu.

Na nowej stronie można prześledzić zadania, które premier wyznaczył w exposepremier.gov.pl

Tusk podkreślił, że należy robić wszystko, by internet był w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Eliminacja niepełnosprawnych z aktywności w sieci - zdaniem Tuska - "może oznaczać wykluczenie wyjątkowo drastyczne". - Coraz więcej naszej aktywności do internetu się przenosi - podkreślił premier. Zapowiedział też, że od wtorku konferencje prasowe po każdym posiedzeniu rządu będą odbywały się z udziałem tłumacza języka migowego.

Jest też sekcja ptpremier.gov.pl

Po nowemu

Nowa strona premier.gov.pl ma m.in. wygodną nawigację, kontrastowe kolory, transkrypcje do filmów. Jako pierwsza ze stron administracji publicznej - jak zaznacza CIR - jest w tak dużym stopniu przyjazna dla osób niepełnosprawnych. W jej dostosowaniu pomógł audyt przeprowadzony przez ekspertów Fundacji Integracja.

Na nowej stronie znalazł się także blog szefa rządu i ministrów

Mamy też prezentację składu rządupremier.gov.pl

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 4,5 mln osób z różnymi formami niepełnosprawności, które powinny mieć zapewniony równy dostęp do informacji.

Film promujący nowy serwis internetowy premiera
Film promujący nowy serwis internetowy premierapremier.gov.pl

Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: premier.gov.pl

Pozostałe wiadomości