Premier Kanady Justin Trudeau składa wizytę w Polsce. Najpierw spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przed południem Trudeau przyjął w Kancelarii Premiera szef rządu Donald Tusk. Po rozmowie szefowie rządu pojawili się na konferencji prasowej. W jej trakcie Tusk mówił między innymi o "300 miliardach dolarów" zamrożonych rosyjskich aktywów, które Zachód powinien przekazać Ukrainie.
Kanada i Polska prezentują identyczne stanowisko w kwestiach geopolitycznych, strategicznych, tych związanych ze wspieraniem Ukrainy oraz "przyszłości naszego regionu" - mówił Tusk po spotkaniu z Trudeau. - Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją - podkreślił i dodał, że "mamy co najmniej kilka możliwości, by zwiększyć bardzo wydatnie presję na Rosję".
- Wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Rozmawialiśmy dzisiaj długo między innymi o aktywach rosyjskiego banku centralnego zamrożonych w bankach zachodnich. (...) Będziemy pracowali razem z panem premierem, z naszymi przyjaciółmi w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, aby podjąć decyzję o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy - powiedział Tusk.
Podkreślił, że taki krok to według niego "rzecz oczywista" i "mówimy o bagatela 300 miliardach dolarów, które mogą być użyte i powinny być użyte na rzecz Ukrainy w jej obronie przed agresją rosyjską".
Tusk: dziękuję za zrozumienie innych kontekstów tej sytuacji
Tusk mówił, że w rozmowie z Trudeau poruszył też temat "innych konsekwencji wojny".
- Kanada i Polska mają podobne doświadczenia, jeśli chodzi o gościnność wobec Ukrainek i Ukraińców. Wy macie blisko półtora miliona Ukraińców u siebie w Kanadzie, my prawie dwa razy więcej. To także buduje pewien typ wrażliwości głębszej niż u wielu innych polityków - powiedział Tusk.
- Dziękuję także za zrozumienie innych kontekstów sytuacji w naszym regionie. Przypomniałeś mi swoje doświadczenia ze strajków i demonstracji rolników i transportowców w Kanadzie - zwrócił się do premiera Kanady.
Podziękował za "zrozumienie argumentów polskich rolników" i przyznał, że to "nie jest prosta sprawa".
- Polscy rolnicy, polscy producenci żywności bronią swoich interesów. Cała Europa jest ogarnięta dzisiaj tym niepokojem. Trzeba szukać rozwiązań. Rozmawialiśmy o tym, jak Kanada i Polska mogłaby zwiększyć radykalnie możliwości eksportu ukraińskiego zboża do krajów głodujących, potrzebujących - przekazał premier.
Trudeau: wspieramy wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich
- Cieszę się z wyniku tych wszystkich rozmów, ponieważ mamy te same opinie odnośnie Ukrainy, odnośnie tego, co dla nas wspólne. Jestem prawdziwym przyjacielem Ukrainy, wspólnie wspieramy ten kraj w walce przeciwko inwazji rosyjskiej - powiedział Trudeau.
Dziękował za przyjęcie w Polsce kanadyjskich żołnierzy oraz za to, że ukraińscy żołnierze mogli tu korzystać ze zorganizowanych dla nich szkoleń. Podkreślił, że polskie wojsko wspierało też siły kanadyjskie w ramach grupy bojowej obecnej na Łotwie.
Trudeau nawiązał też do tego, że w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
- Wspieramy wspólnie Ukrainę na drodze do obrony wolności, kultury, języka, wartości demokratycznych i praworządności - zaznaczył. Podkreślił, że wie, iż Polska te wartości podziela i stale wspiera Ukrainę. - Wspieramy niezachwianie wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich - powiedział Trudeau.
Jak relacjonował, wśród tematów rozmowy z polskim premierem były też relacje handlowe Polski i Kanady oraz kwestie dotyczące tak zwanej czystej energii i odchodzenia od paliw kopalnych. Zadeklarował, że Kanada chce wesprzeć Polskę w tym procesie, także w sektorze energetyki jądrowej.
Trudeau spotkał się z Tuskiem, a wcześniej z Dudą
Kanadyjski premier w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po wizycie w Ukrainie kanadyjski premier przybył do Polski.
Około godziny 10.30 Trudeau udał się do Kancelarii Premiera na rozmowy z Donaldem Tuskiem. Doszło do rozmów delegacji oraz spotkania premierów "w cztery oczy".
W poniedziałek rano spotkał się też z prezydentem Andrzejem Dudą, który przyjął go w Pałacu Prezydenckim.
Wizyta Trudeau w Kijowie
Podczas wizyty w Kijowie kanadyjski premier podpisał z Wołodymyrem Zełenskim umowę o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa. W dokumencie przewidziano m.in. kanadyjskie wsparcie w odbudowie Ukrainy, wsparcie w integracji Ukrainy ze wspólnotą euroatlantycką oraz wsparcie w obronie przed Rosją obecnie i w przypadku ewentualnych przyszłych agresji.
Zgodnie z dokumentem Kanada przekaże Ukrainie pomoc finansową i wojskową o wartości 3,02 mld dolarów kanadyjskich (ponad 8,8 mld złotych) w 2024 roku.
Źródło: PAP, tvn24.pl