- Dziś Polska jest tutaj. I dzięki takim jak wy Polska trwa i będzie trwała, wbrew wszystkiemu - mówił do 150 tysięcy pielgrzymów Rodziny Radia Maryja premier Jarosław Kaczyński.
- Uczynimy wszystko by Polska była silna i suwerenna - obiecał Kaczyński. Premier podkreślił, że na tej drodze rządzącym potrzebna jest przede wszystkim "głęboka wiara w słuszność naszych racji, którą musimy czerpać z narodu".
- Dziś jest dzień takiej wiary, dzień, z którego możemy czerpać siłę i przekonanie, że mamy poparcie, że działamy dla narodu i że naród, a w szczególności najbardziej świadoma jego część, to dostrzega. Wierzę, że ta część będzie coraz większa - mówił szef rządu.
- Możecie przekazać, że dziś mamy władzę, która jest omylna, ale chce iść dalej w tym samym kierunku - zachęcał premier.
O. Rydzyk podziękował szefowi rządu oraz wicepremierom Romanowi Giertychowi i Andrzejowi Lepperowi za przybycie na pielgrzymkę, nie szczędził jednak politykom ostrych słów.
- Kultura, a zarazem tożsamość katolicka i narodowa jest niszczona systematycznie nie tylko z zewnątrz, ale wewnątrz Polski przez antykatolickie i antypolskie poczynania, w tym programy w mediach laickich i w wielu szkołach - w wielu szkołach, panie ministrze, panie wicepremierze - i wyższych uczelniach - mówił.
Jednak, jak dodał, jest nadzieja na obronę tej tożsamości, ponieważ "z wami jest Maryja - jak wy będziecie z nią, to dacie radę, bo ona zwycięży w was i przez was”. - Bierzmy się do mocnej pracy na pańskiej niwie, nawet, a może tym bardziej, jeśli jest to ugór, tym bardziej budujmy; zachować naszą chrześcijańską, katolicką kulturę. Ona teraz jest zagrożona, tak jak Polska zagrożona, niszczona przez tyle lat. I teraz wreszcie jest nadzieja - podkreślał dyrektor Radia Maryja.
Na Jasnej Górze od rana odbywają się główne uroczystości związane z XV. pielgrzymką słuchaczy toruńskiej rozgłośni do częstochowskiego sanktuarium. Do Częstochowy przybyło 150 tys. osób. Nad tłumem górują liczne znaki Rodziny Radia Maryja z nazwami miejscowości, transparenty, flagi i sztandary.
W homilii bp Andrzej Dzięga apelował, aby przez pryzmat Ducha Świętego postrzegać m.in. sprawę ochrony życia, protestów służby zdrowia, naprawy wymiaru sprawiedliwości.
- Panie premierze, ta nadzieja i ta dyskusja trwa w Kościele i trwa w narodzie, musi trwać. Nie mogą te tematy też nie powrócić w dyskusji publicznej w Polsce i Europie. W Duchu Świętym i publicznej zgodzie niech powróci i niech odmieni oblicze polskiej ziemi - apelował bp Dzięga. Ordynariusz sandomierski jeszcze kilkakrotnie zwracał się do uczestniczącego w pielgrzymce premiera. Wskazał na konieczność dialogu z protestującymi pracownikami służby zdrowia, ale apelował przy tym także o właściwą postawę do protestujących, radząc im, aby kolejną rundę negocjacji rozpoczęli od modlitwy do Ducha Świętego.
W swojej homilii biskup nawiązał m.in. do sprawy arcybiskupa Stanisława Wielgusa, który kilka miesięcy temu, posądzany o współpracę z SB, ustąpił z funkcji metropolity warszawskiego. Bp Dzięga mówił, że ta sprawa na pokolenia wpisze się w historię Polski, a towarzyszące jej - jak mówił ból, cierpienie i rany Kościoła są znakami jego ewangelicznego zdrowia. Zapewnił abpa Wielgusa o modlitwie i życzliwości wiernych.
Szymon Hołownia, dziennikarz "Newsweeka" i kanału religijnego ITI uważa, że Radio Maryja jest dla prawicowych polityków jedynie środkiem do osiągnięcia wyborczego sukcesu. - To jest klasyczny taniec godowy polityków tego kraju, którzy wykonują go wokół kościołów i różnych wspólnot religijnych od dłuższego czasu - powiedział w TVN24 publicysta.
Większość pielgrzymów przybyła do Częstochowy w niedzielę. Od rana drogi dojazdowe do miasta zapełnione są autokarami i samochodami z całej Polski. Od kilku tygodni członkowie kół i biur Radia Maryja zachęcali na jego antenie do uczestnictwa w pielgrzymce, informując m.in. o wolnych miejscach w autobusach z różnych stron.
Przygotowania do pielgrzymki, która należy do najliczniejszych przybywających w ciągu całego roku na Jasną Górę, trwały już od piątku. Zamontowano nagłośnienie i urządzenia do przekazu radiowego, ustawiono także trzy telebimy, przekazujące wiernym obraz z ołtarza na jasnogórskim Szczycie. W sobotę wokół placu ustawiono stoiska z książkami i materiałami promocyjnymi dla pielgrzymów. Można m.in. kupić zestawy do odbioru satelitarnego Telewizji Trwam. Swoje wydawnictwa podpisywał publicysta Jerzy Robert Nowak.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TV Trwam