Polska

"Prawo nie powstrzyma kobiety przed aborcją"

Polska

tvn24Gośćmi "Kropki nad i" była Wanda Nowicka i Beata Kempa

- Restrykcyjne prawo, które teraz mamy i kolejne represje nie mają żadnej szansy, mocy sprawczej, żeby powstrzymać choć jedną aborcję - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Wanda Nowicka z Ruchu Palikota odnosząc się do pomysłu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. - Nie odbierajmy prawa do życia osobom niepełnosprawnym - apelowała Beata Kempa z Solidarnej Polski.

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zgłoszony przez posłów Solidarnej Polski - zaostrza prawa antyaborcyjne i wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".

W środę w Sejmie za skierowaniem projektu SP do prac w komisji głosowało m.in. 40 posłów PO i 19 PSL. Za dalszymi pracami nad projektem Solidarnej Polski byli też wszyscy posłowie PiS i SP. Nowicka: kobieta, która nie chce urodzić dziecka, tego nie zrobi Wanda Nowicka z Ruchu Palikota w "Kropce nad i" w TVN24 krytykowała zarówno obecną ustawę antyaborcyjną, jak i projekt ją zaostrzający.

- Restrykcyjne prawo, które teraz mamy i kolejne represje nie mają żadnej szansy, mocy sprawczej, żeby powstrzymać choć jedną aborcję. To największe kłamstwo - oceniła. Podkreślała, że ustawa antyaborcyjna nie powstrzyma kobiet przed przerwaniem ciąży. - Kobieta, której odmówi się prawa (do aborcji), dziecka nie urodzi. Pojedzie za granicę, kupi tabletkę, pójdzie do rzecznika jakiegoś - dodała. "Nikt nie mówi o mordowaniu osób niepełnosprawnych" Beata Kempa z Solidarnej Polski przekonywała zaś, że obecnie można zrobić krok dalej wobec obecnego "kompromisu aborcyjnego". - Medycyna poszła do przodu. Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać prawo do życia osobom niepełnosprawnym - mówiła. Posłanka SP zauważała, że przed narodzinami nie mamy pewności, a tylko prawdopodobieństwo, że dziecko jest chore. - Nie odbierajmy prawa do życia osobom niepełnosprawnym - postulowała Kempa. Nowicka broniła się mówiąc, że RP nie mówi o zabijaniu niepełnosprawnych. - Osoby niepełnosprawne mają prawo do życia, nikt nie mówi o mordowaniu osób niepełnosprawnych. To jest kolejna manipulacja językiem, że ktoś mówi o zabijaniu. My mówimy o przerywaniu ciąży we wczesnej fazie - argumentowała.

Autor: nsz/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości