Szefowa KRS "uprzejmie prosiła" o skierowanie sędzi na szkolenie. Prezes sądu odpowiada

Autor:
ads
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl
Rzecznik SO w Poznaniu o sędzi Knobel: prezes nie zamierza podejmować żadnych działań nadzorczych
Rzecznik SO w Poznaniu o sędzi Knobel: prezes nie zamierza podejmować żadnych działań nadzorczychTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik SO w Poznaniu o sędzi Knobel: prezes nie zamierza podejmować żadnych działań nadzorczych

Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski "nie zamierza kierować, czy choćby sugerować skierowania" sędzi Joanny Knobel na szkolenie. Prosiła o to szefowa upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, reagując w ten sposób na uniewinnienie przez sędzię Knobel osób protestujących w kościele.

To wynik pisma, które do prezesa poznańskiego sądu skierowała przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, zwracając się o "przeszkolenie z prawa konstytucyjnego" sędzi Knobel, która uniewinniła uczestników protestu w poznańskiej katedrze z października 2020 roku. 

Poznański sąd uniewinnił osoby protestujące w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym prawo aborcyjne. Decyzja sędzi Joanny Knobel spotkała się z reakcją nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Szefowa tego, według wielu ekspertów upolitycznionego, organu Dagmara Pawełczyk-Woicka skierowała do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu pismo, w którym "zwraca się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości skierowania" sędzi Knobel "na szkolenie z zakresu prawa konstytucyjnego, obejmującego w szczególności ochronę kultu religijnego".

Prezes sądu odpowiada: nie zamierzam kierować czy choćby sugerować szkolenia

Sędziowskie stowarzyszenie Iustitia opublikowała w poniedziałek odpowiedź, którą do Pawełczyk-Woickiej skierował prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu Krzysztof Lewandowski.

"Z ogromną przykrością i smutkiem stwierdzam, że pismo to stanowi absolutnie niedopuszczalną formę negatywnego komentarza Pani Przewodniczącej KRS do nieprawomocnego wyroku" - napisał. Prezes "uprzejmie przypomniał", że KRS "winna stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów". "Treść pisma bardzo daleko odbiega od ww. konstytucyjnego zadania KRS" - stwierdził.

W odpowiedzi dodał, że pismo zostało błędnie skierowane do Prezesa Sądu Okręgowego w w Poznaniu, tymczasem pani sędzia Joanna Knobel jest sędzią Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, a nie Sądu Okręgowego w Poznaniu". 

"Jednocześnie uprzejmie informuję, że nie zamierzam w żadnym zakresie kierować, czy choćby sugerować skierowania pani sędzi Joanny Knobel na jakiekolwiek szkolenie" - zadeklarował Lewandowski.

Autor:ads / prpb

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości