W dniu 77. rocznicy Powstania Warszawskiego flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce zostały opuszczone do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu - napisał ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Dzień wcześniej obecny w Warszawie premier Nadrenii Północnej-Westfalii i kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet uczestniczył w mszy św. na placu Krasińskich. Razem z niemieckim ambasadorem złożył także wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.
"Dziś flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego" - napisał w niedzielę na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. "Wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii uczciliśmy w Warszawie pamięć ofiar" - dodał ambasador.
Armin Laschet z wizytą z Warszawie
W sobotę premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet wraz z ambasadorem Niemiec złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie. Laschet uczestniczył tam również w mszy świętej. W liturgii, której przewodniczył ordynariusz białostocki i administrator apostolski Ordynariatu Polowego abp Józef Guzdek, wzięli udział także m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Premier Nadrenii Północnej-Westfalii podziękował w sobotę także Państwowej Straży Pożarnej za wsparcie w czasie klęski powodziowej w Niemczech. Mazowieccy i wielkopolscy strażacy dostarczyli do miejscowości Kreuzau w Nadrenii Północnej-Westfalii pomoc poszkodowanym przez powódź Niemcom. Przywieźli 164 urządzenia przeznaczone do osuszania obiektów zalanych przez wodę.
77. rocznica Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ambasada Niemiec w Polsce/Twitter