- Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć ze stroną izraelską dialog o tym, czym jest, a czym nie jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - zadeklarował w czwartek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagraniczny, Bartosz Cichocki, który stanął na czele powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego zespołu do spraw dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
- To jest zespół, który - mam nadzieję, będzie mógł jak najszybciej odbyć spotkanie z zespołem roboczym ustanowionym przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu - powiedział Cichocki. W skład polskiego zespołu wszedł też wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, dyrektor Departamentu Prawnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Armen Artwich oraz Bronisław Wildstein.
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby ze stroną izraelską podjąć dialog o tym, czym jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i czym nie jest - oświadczył Cichocki. Jego zdaniem, "z całą pewnością nie jest próbą ograniczenia wolności badań naukowych i działalności artystycznej".
- Polska przestrzega i dba o swobodę takich prac, także w obszarze badań Holokaustu - powiedział. - Polski rząd, także MSZ, przez wiele lat udowodniło, że nie tylko tolerujemy, ale wręcz stymulujemy debatę na ten temat i zarzuty w tym kierunki traktujemy jako całkowicie bezzasadne - dodał.
"Chcemy prowadzić konstruktywną rozmowę"
Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał przedstawicieli rządu, by do końca tygodnia powstał zespół, który ma kontynuować dialog historyczny z Izraelem - powiedziała w poniedziałek 29 stycznia rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Dodała, że dialog ten nie będzie dotyczył "suwerennych decyzji polskiego parlamentu".
- Chcemy prowadzić konstruktywną rozmowę, dialog ze stroną izraelską, z naszymi partnerami z Izraelem, chcemy wyjaśniać, że te przepisy (noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - red.) w żaden sposób nie ograniczają możliwości prac naukowcom badającym kwestię zagładę Żydów - podkreśliła wtedy rzeczniczka rządu.
Skład zespołu
Bartosz Cichocki, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, urodził się w 1976 roku. Ukończył studia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Pracował między innymi w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako koordynator programu Rosja- Eurazja oraz w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, na stanowisku specjalisty do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Rosji. Lata 2015-2016 to okres, w którym Cichocki pełnił funkcję ambasadora RP w Moskwie. Pełnił także obowiązki doradcy szefa Agencji Wywiadu.
Grzegorz Berendt, urodzony w 1964 roku, jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, związanym z Instytutem Historii tej uczelni od 1985 roku. Obecnie w Zakładzie Historii Kultury Myśli Politycznej. Od lat prowadzi badania historyczne nad dziejami polskich Żydów. Jest autorem około 90 publikacji naukowych. Berendt jest również przewodniczącym Rady Muzeum Stutthof oraz członkiem Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau, Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego i Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności.
Z kolei Armen Artwich to z wykształcenia radca prawny, który ukończył też finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej. Zdobywał doświadczenie zawodowe między innymi w sektorze bankowym, w dziale globalnych rynków kapitałowych. Obecnie, jest odpowiedzialny za reformę prawa gospodarczego w Ministerstwie Rozwoju.
Bronisław Wildstein - dziennikarz, pisarz i publicysta - urodził się w 1952 roku. W latach 2006-2007 był prezesem zarządu Telewizji Polskiej. W 1989 roku, został szefem Polskiego Radia Kraków. Współpracował między innymi z "Gazetą wyborczą", tygodnikiem "Wprost" oraz "Rzeczpospolitą". W październiku 2015, został członkiem Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Spór o ustawę
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Do nowych przepisów krytycznie odniosły się władze Izraela, w tym premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari, która zaapelowała o zmianę we wspomnianej nowelizacji.
Autor: JZ/AG / Źródło: PAP, MSZ, Wikipedia, Muzeum1939.pl, odpowiedzialnosc.org