Relacje z Izraelem i USA, polska mniejszość w Niemczech. Pytania do szefa MSZ

Uprawia Nowogrodzką politykę zagraniczną. Opozycja zarzucała Czaputowiczowi że polityką zagraniczną steruje prezes PiS
"Uprawia Nowogrodzką politykę zagraniczną". Opozycja zarzucała Czaputowiczowi, że polityką zagraniczną steruje prezes PiS
Źródło: tvn24
- Kiedy rząd upomni się oficjalnie o status mniejszości polskiej w Niemczech? - pytał szefa MSZ Paweł Skutecki (Kukiz'15). - Co rząd zrobi z konfliktem z Izraelem i USA, gdy nie wycofa się z ryzykownych zapisów ustawy o IPN? - dodawał Grzegorz Furgo (PO). W środę szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację w sprawie polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Po jego wystąpieniu odbyła się dyskusja klubowa, a następnie posłowie zadawali szefowi dyplomacji pytania.

Status mniejszości polskiej w Niemczech, rozwiązanie konfliktu z Izraelem i USA, perspektywa dostaw gazu ze Stanów Zjednoczonych czy wdrożenie konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet - między innymi o te kwestie pytany był w środę w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Pytania do szefa MSZ

Paweł Skutecki (Kukiz'15) zwrócił uwagę na dysproporcję w stosunkach polsko-niemieckich. - Do tej pory potomkowie przedwojennej mniejszości polskiej w Niemczech nie uzyskali tam statusu mniejszości narodowej, który stracili w czasach III Rzeszy. Kiedy rząd upomni się oficjalnie o status mniejszości polskiej w Niemczech? - pytał poseł.

Krzysztof Truskolaski (Nowoczesna) podkreślił, że szef MSZ w swoim expose mówił wiele o Unii Europejskiej i o przybliżaniu Polaków do tej wspólnoty. - Jednak prawda jest taka, że prezydent Andrzej Duda wywodzący się z PiS w jednym z wystąpień porównał Unię do zaborców - podkreślił.

Według niego rząd PiS zdewastował wszystko to, co budowały poprzednie rządy przez ostatnie 25 lat. W tym kontekście wymienił sprawę uruchomienia wobec Polski procedurę artykułu 7 traktatu unijnego, dewastację Puszczy Białowieskiej czy "skłócenie" Polski z dotychczasowymi partnerami i sojusznikami.

Ewa Tomaszewska (PiS) podkreśliła z kolei, że dla rozwoju polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego ważna jest dywersyfikacja dostaw paliw, w szczególności gazu. - Chciałabym zapytać o perspektywę dostaw skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych i politykę cenową w tym zakresie - mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

"Prezentował alternatywną rzeczywistość"

Monika Rosa (Nowoczesna) przypomniała, że Polska w 2015 roku podpisała tak zwaną konwencję stambulską o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

- Ta konwencja została przez Polskę ratyfikowana, ale panie ministrze, ta konwencja nie jest przez Polskę wdrażana - zauważyła Rosa. Posłanka chciała wiedzieć, na jakim etapie wdrażania konwencji jest Polska. - Bo obawiam się, że na żadnym - podkreśliła.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) zaznaczyła, że gdy minister Czaputowicz kończył prezentowanie swojego wystąpienia w kwestii praworządności, to "miała takie wrażenie, że prezentował jakąś alternatywną rzeczywistość". - Taki film science-fiction klasy B. Jeszcze tylko brakowało, żeby pan razem z innymi posłami PiS-u wstał i odśpiewał: "Polacy, nic się nie stało" - zwracała się do szefa MSZ.

"Ławy PiS-u świeciły pustkami"

Grzegorz Furgo (PO) zaznaczył, że expose ministra spraw zagranicznych w każdym kraju jest jednym z najważniejszych wydarzeń. - Dzisiaj w polskim parlamencie nawet ławy PiS-u świeciły pustkami, nie mówiąc już o korpusie dyplomatycznym - zauważył.

Według posła Platformy Polska jest z wszystkimi skłócona. - Z tego problemu będziemy wychodzić latami - zaznaczył. Furgo pytał Czaputowicza, co rząd zrobi z konfliktem z Izraelem i USA, gdy nie wycofa się z "ryzykownych zapisów ustawy o IPN".

Czaputowicz przedstawił w środę informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej po raz pierwszy od powołania go w styczniu na urząd szefa dyplomacji. Jego porannemu wystąpieniu przysłuchiwali się między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami oraz korpus dyplomatyczny.

Autor: kb/ / Źródło: PAP

Czytaj także: