"To jest kompletnie irracjonalne, żeby dotować telewizję rządową na propagandę, na hejt"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Kosiniak-Kamysz: proponujemy dwa miliardy na onkologię
Kosiniak-Kamysz: proponujemy dwa miliardy na onkologię TVN24
wideo 2/4
Kosiniak-Kamysz: proponujemy dwa miliardy na onkologię TVN24

Intencja jest taka, żeby przekazać pieniądze na propagandę i hejt. My proponujemy co innego - dwa miliardy na onkologię - powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Komentował w ten sposób projekt nowelizacji, zgodnie z którą media państwowe mają dostać blisko dwa miliardy złotych z budżetu państwa. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos przekonywał, że "budżet jest o ponad 100 miliardów złotych większy niż w czasach rządów PO-PSL, więc wszystko jest proporcjonalnie".

Nowelę ustawy autorstwa posłów PiS Sejm uchwalił na początku stycznia. Przewiduje ona "rekompensatę" w wysokości niemal dwóch miliardów złotych dla państwowej telewizji i państwowego radia za "utracone wpływy z opłat abonamentowych". 6 lutego Senat odrzucił ją w całości. W środę uchwałę Senatu rozpatrywała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, która zarekomendowała odrzucenie noweli.

"Proponujemy co innego - dwa miliardy na onkologię"

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił, że "to jest kompletnie irracjonalne, żeby dotować telewizję rządową na propagandę, na hejt, na promowanie tylko jednego kandydata (w wyborach prezydenckich - red.) Andrzeja Dudy".  - Intencja tej ustawy jest taka, żeby tylko i wyłącznie na to przekazywać pieniądze, a nie na misję publiczną - stwierdził.

- My proponujemy co innego - dwa miliardy na onkologię. Po to, żeby ratować dzieci chore na nowotwory, żeby szybko diagnozować, pomagać też osobom dorosłym w trakcie procesu terapeutyczno-leczniczego - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Chęć przekazania dwóch miliardów na onkologię zamiast na media publiczne wyraził wcześniej marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Poseł PiS: budżet jest większy, wszystko jest proporcjonalnie

Poseł PiS Tomasz Latos mówił, iż "dziwi się, że marszałek Grodzki nie zauważył, że z różnych źródeł jest więcej pieniędzy na ochronę zdrowia". - Szkoda, że nie był tak zapobiegliwy w tej sprawie wcześniej, kiedy był w opcji rządzącej - dodał poseł.

Na sugestię, że za rządów PO-PSL nie przekazywano rekompensat dla mediów państwowych, odparł: - Ja uważam, że wszystko musi mieć porządek. Budżet jest o ponad 100 miliardów złotych większy niż w tamtych czasach, więc wszystko jest proporcjonalnie.

Kowalczyk: ta część z wiadomościami to się sama utrzyma

Poseł PiS Henryk Kowalczyk stwierdził, że w telewizji państwowej "jest mnóstwo programów i audycji misyjnych, przy których reklamy są chętnie kupowane". - Po to są te środki finansowe, idące na tę część, która być może jest mniej widoczna, nie jest tak popularna, nie da się na niej zarobić, ale jest bardzo potrzebna - tłumaczył.

Pytany, czy pieniądze nie pójdą na - jak mówi opozycja - propagandową część telewizji, odparł: - Oczywiście, że nie. Ta część z wiadomościami i tym wszystkim to się sama utrzyma.

Henryk Kowalczyk o telewizji państwowej
Henryk Kowalczyk o telewizji państwowejTVN24

"Propaganda Prawa i Sprawiedliwości radzi sobie świetnie i z całą pewnością są ważniejsze potrzeby"

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy mówiła, że "nasi sąsiedzi - Czesi - wydają na leczenie onkologiczne dwa razy więcej pieniędzy niż Polska". - Nie ma powodu, żeby Polacy, Polki, którzy są chorzy, mieli płacić zdrowiem, a czasami życiem za TVP - powiedziała.

Dodała, że "telewizja publiczna radzi sobie świetnie, propaganda Prawa i Sprawiedliwości radzi sobie świetnie i z całą pewnością są ważniejsze potrzeby".

"To jest jeden wielki skandal. Te pieniądze są potrzebne służbie zdrowia"

Kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że "mamy w Polsce zadłużone szpitale i pacjentów potrzebujących pomocy". - Każdy z nas wie, jak wyglądała ochrona zdrowia w naszym kraju. Wiemy, że kolejki do wielu specjalistów wydłużyły się, pacjenci czekają na operacje czasami wiele lat, na SOR-ach pacjenci umierają, bo nie ma lekarzy, którzy mogliby się nimi zająć. W Polsce na raka choruje milion osób i z tego 100 tysięcy umiera rocznie. A na chemioterapie i na leki wydaje się rocznie 1,5 miliarda złotych. Nasi pacjenci zasługują na to, żeby być leczeni lekami najlepszej generacji takimi jak pacjenci na świecie - mówiła.

- Te 1,5 miliarda złotych w zbitce z 2 miliardami, które będą teraz przekazane na telewizje publiczną, to jest jeden wielki skandal. Te pieniądze służbie zdrowia są potrzebne. Pacjenci muszą być leczeni dobrymi lekami - podkreślała.

Kidawa-Błońska: To jest jeden wielki skandal. Te pieniądze są potrzebne służbie zdrowia
Kidawa-Błońska: To jest jeden wielki skandal. Te pieniądze są potrzebne służbie zdrowiaTVN24

"Prezydent powinien jasno zadeklarować"

- Dzisiaj mówimy temu rządowi sprawdzam - powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący PO Borys Budka.

- Dzisiaj możemy wspólnie zdecydować, że zamiast 2 miliardów złotych na zorganizowany przemysł pogardy, nienawiści i kłamstwa, zamiast 2 miliardów złotych na permanentną kampanię wyborczą obozu władzy, możemy przeznaczyć je na leczenie polskich pacjentów, możemy te pieniądze przeznaczyć dzięki decyzji Senatu, który wnosi o odrzucenie bardzo złej rządowej ustawy o finansowaniu hejtu, nienawiści i pogardy - zaznaczał.

- To jest prawdziwy test dla prezydenta Rzeczypospolitej. Potrzebujemy prezydenta, który potrafi podejmować decyzje, który potrafi zadzwonić do prezesa rządzącej partii i wymóc na nim określone decyzje - powiedział.

Jego zdaniem, "prezydent powinien jasno zadeklarować, czy staje po stronie polskich pacjentów, po stronie ludzi potrzebujących, czy też stanie po stronie przemysłu nienawiści, tych, którzy każdego dnia produkują pogardę, kłamstwo, którzy włączają się w te bardzo złe, szkodzące polskiemu społeczeństwu akcje".

- Oczekujemy od prezydenta Andrzeja Dudy czytelnej deklaracji, że zmusi reprezentowany przez prezesa Kaczyńskiego obóz do odrzucenia 2 miliardów na propagandę reżimowej telewizji - dodał.

Rekompensaty dla mediów publicznych

Posłowie PiS, wnosząc projekt ustawy, która przeznaczana blisko dwa miliardy na media publiczne, argumentowali, że potrzeba jej uchwalenia "wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".

W poprzednich latach przyjęto dwie ustawy, które miały zrekompensować braki we wpływach abonamentowych.

W 2017 roku mający sejmową większość posłowie Zjednoczonej Prawicy zgodzili się na przyznanie mediom państwowym za lata 2010-2017 980 milionów złotych, w tym 860 milionów dla TVP.

2017 rok był pierwszym rokiem, kiedy zdecydowano o takich rekompensatach. Przyznana wtedy kwota została wypłacona w dwóch transzach: TVP dostała w 2017 roku 266,5 milionów złotych i 593,5 milionów złotych w 2018 roku (łącznie 860 milionów złotych). Pozostałe 120 milionów rekompensaty za lata 2010-2017 dostało Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej.

W roku 2019 znowelizowano ustawę o opłatach abonamentowych, na mocy której przyznano mediom państwowym 1,26 miliarda złotych rekompensaty, w tym 1,12 miliarda dla TVP.

Wpływy TVP z abonamentu i rekompensattvn24

Autorka/Autor:ads,kb/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Najpierw przybył do Ukrainy, a trzy później ku zaskoczeniu wszystkich spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Teraz premier Węgier Viktor Orban zapowiada "równie zaskakujące" wizyty. W wywiadzie dla szwajcarskiego tygodnika zdradził, że "następna niespodzianka będzie w poniedziałek rano". Jeden z węgierskich portali poinformował, że Orban najprawdopodobniej jest w drodze do Chin.

Orban wrócił z Rosji i zapowiada "równie zaskakujące wizyty"

Orban wrócił z Rosji i zapowiada "równie zaskakujące wizyty"

Źródło:
PAP

Pogoda w niedzielę w części kraju jest gwałtowna. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). To, jak mocno wiało i padało, widać na nagraniu. Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Strażacy w całym województwie przeprowadzili około 100 interwencji.

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Dziś druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. Możliwość przejęcia władzy we Francji przez skrajną prawicę - dawny Front Narodowy Marine Le Pen - sprawia, że niedzielne głosowanie określane jest jako historyczne. Zjednoczenie Narodowe jest faworytem głosowania. Do tej pory ugrupowanie to otaczał ścisły kordon sanitarny. Jak poinformowało MSW w Paryżu, frekwencja na godzinę 17 wyniosła 59,51 procent. Jak podaje agencja AP, to najwyższa frekwencja od 1981 roku o tej porze dnia głosowania.

Wybory we Francji. Takiej frekwencji nie było od ponad 40 lat 

Wybory we Francji. Takiej frekwencji nie było od ponad 40 lat 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Potwierdzimy, że jesteśmy najpotężniejszym sojuszem w historii i że los Ukrainy jest w naszym żywotnym interesie - powiedział w niedzielę przed szczytem NATO w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Lammym. - Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jest żelazne, niezachwiane - stwierdził szef dyplomacji Wielkiej Brytanii.

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, "Guardian"

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 90 km/h

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 90 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według zapowiedzi rządzących przed nami kluczowy i symboliczny tydzień w kontekście rozliczeń poprzedniej władzy. Na sali plenarnej głosowany będzie wniosek o uchylenie immunitetu dla byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Po przegłosowaniu do akcji wejdą prokuratorzy z wnioskiem o zatrzymanie i areszt.

Rozliczeń PiS ciąg dalszy w przyszłym tygodniu. Co nas czeka? "Prokuratura ma twarde dowody"

Rozliczeń PiS ciąg dalszy w przyszłym tygodniu. Co nas czeka? "Prokuratura ma twarde dowody"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pracownicy sektora budżetowego w jednym z obwodów na wschodzie Turkmenistanu są zmuszani do oglądania wyścigów konnych - informują media. - Chodzi o to, by mieli zajęcie i nie myśleli o niczym innym - twierdzą źródła Radia Swoboda. Konie i wyścigi konne to jedna z największych pasji byłego prezydenta kraju.

Pracownicy budżetówki zmuszani do oglądania wyścigów konnych

Pracownicy budżetówki zmuszani do oglądania wyścigów konnych

Źródło:
PAP

Rosyjskie ministerstwo obrony, na które powołują się w niedzielę media, poinformowało o zniszczeniu dwóch systemów Patriot na terenie Ukrainy. Ukraiński generał Mykoła Ołeszczuk jeszcze w sobotę przekazał, że Rosjanie trafili w atrapy tego sprzętu. Pokazał nagranie mające przedstawiać opisywane ataki.

Rosyjskie media: dwa ukraińskie Patrioty zniszczone. Ukraiński generał: to atrapy

Rosyjskie media: dwa ukraińskie Patrioty zniszczone. Ukraiński generał: to atrapy

Źródło:
PAP

16-latek utonął w sobotę wieczorem w Jeziorze Białym w Okunince. Na dryfujące zwłoki natrafił przypadkowy turysta. Z kolei w niedzielę rano w rzece Reda w Wejherowie na ciało kobiety natknęli się kajakarze. Po południu z jeziora Węgorzyno w Sulęczynie wyłowiono ciało poszukiwanego od soboty 21-latka.

Dwaj młodzi mężczyźni utonęli w jeziorach. Ciało kobiety znaleźli kajakarze. Seria tragedii

Dwaj młodzi mężczyźni utonęli w jeziorach. Ciało kobiety znaleźli kajakarze. Seria tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Młoda mewa utknęła na dachu jednego z budynków w Ustce. Pomogli strażacy, którzy do jej oswobodzenia użyli podnośnika.

Próbowała odlecieć, utknęła na dachu

Próbowała odlecieć, utknęła na dachu

Źródło:
Kontakt24

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia i kłótnie - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn. Przyznał jednocześnie, że "absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa, i sytuacji wewnętrznej" w PiS. - Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smułka - podsumowała.

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl