Posiedzenie Sejmu przełożone. "Tak kończy się jesienna ofensywa Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24, PAP
Terlecki: mamy dużą liczbę zachorowań, szczególnie wśród pracowników
Terlecki: mamy dużą liczbę zachorowań, szczególnie wśród pracownikówTVN24
wideo 2/5
Terlecki: mamy dużą liczbę zachorowań, szczególnie wśród pracownikówTVN24

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała po posiedzeniu Prezydium Sejmu, że na wniosek Prawa i Sprawiedliwości posiedzenie Sejmu zostało przełożone na 18-19 listopada.

Posiedzenie Sejmu było planowane na środę i czwartek. W południe zebrało się Prezydium Sejmu. Po jego zakończeniu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) poinformowała, że na wniosek Prawa i Sprawiedliwości posiedzenie Sejmu zostało przełożone na 18-19 listopada.

- Zadaliśmy pytanie, z jakiego powodu przekładamy Sejm. Przypominam, w zeszłym pracowaliśmy nad ustawami, które mają pomóc ludziom. Czeka branża gastronomiczna, branża targowa. Wiele osób czeka na pomoc ze strony państwa, żeby przetrwać te najtrudniejsze czasy. Dowiedzieliśmy się, że Sejm nie może się odbyć, bo jest rozwój pandemii. Przez ostatnie tygodnie jest sytuacja trudna, ale Sejm jest przygotowany na to, żeby pracować zdalnie i powinniśmy pracować po to, żeby te pilne ustawy przyjmować – mówiła Kidawa-Błońska.

Pytana, o co chodziło, powiedziała, że PiS nie ma większości w Sejmie. – Nastąpiło załamanie w obozie Zjednoczonej Prawicy. Jest projekt ustawy prezydenta, który nie ma większości – dodała.

"Mamy dużą liczbę zachorowań, szczególnie wśród pracowników"

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że posiedzenie zostało przełożone, bo "mamy dużą liczbę zachorowań, szczególnie wśród pracowników".

- Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że trzeba będzie zamknąć Sejm, bo nie będzie miał kto pracować – dodał.

Pytany, czy nie jest tak, że jest kryzys w obozie władzy i nie ma większości, odparł: - Ja nie widzę takiego kryzysu, a większość mamy spokojną i bezpieczną.

Powiedział, że ustawa prezydencka idzie do komisji zdrowia oraz komisji sprawiedliwości i praw człowieka. – Pewnie w tym tygodniu już zaczniemy nad nią pracę – dodał Terlecki.

- Przesuwamy obrady Sejmu z powodu epidemii, a nie tego, że moglibyśmy nie mieć większości – przekonywał.

Czarzasty o trzech możliwych przyczynach

Wcześniej o możliwym przełożeniu posiedzenia mówili posłowie opozycji. - Myślę, że dzisiaj prezydium Sejmu przeniesie obrady Sejmu. Myślę, że to będzie przynajmniej o dwa tygodnie - mówił rano w Sejmie wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica).

Mówił o trzech możliwych przyczynach. Pierwsza, jak powiedział, jest taka, że obóz rządzący "liczy na to, że protesty się uspokoją".

Po drugie, jak dodał, projekt prezydencki dotyczący aborcji "nie ma większości, i to po stronie rządowej". - Myślę, że jeżeli chodzi o stronę demokratyczną żadna ze struktur partyjnych, politycznych tej ustawy nie poprze. Lewica na pewno nie - dodał.

- Po trzecie (...) my jako Lewica żeśmy zgłosili dwa tygodnie temu projekt o niekaraniu kobiet za dokonanie aborcji - powiedział Czarzasty.

Czarzasty: prezydencki projekt nie ma większości
Czarzasty: prezydencki projekt nie ma większościTVN24

"Tak kończy się 'jesienna ofensywa Kaczyńskiego'. Władza wypada mu z rąk"

"PiS odwołuje jutrzejsze posiedzenie Sejmu, bo nie mają większości dla projektu ustawy Dudy. Tak kończy się 'jesienna ofensywa Kaczyńskiego'. Władza wypada mu z rąk" - pisał rano na Twitterze rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

"Żaden pan w garniturze nie skonsultował niczego z żadną kobietą"

- Ani Kaczyński, ani (Zbigniew) Ziobro, ani prezydent (Andrzej) Duda, ani (Jarosław) Gowin, żaden pan w garniturze nie skonsultował niczego z żadną dziewczyną, z żadną kobietą, która strajkuje od 12 dni w pokojowych strajkach, protestach – mówiła rano TVN24 Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do projektu prezydenta.

- To się chyba wymknęło Kaczyńskiemu spod kontroli. Najpierw rozpalił emocje w środku pandemii, zamiast z pandemią walczyć. Teraz szuka jakiegoś rozwiązania, jakiegoś kompromisu – dodała.

- Dzisiaj jest wtorek. Od środy powinno rozpocząć się posiedzenie Sejmu, czyli już jutro. My nadal nie wiemy, czy się rozpocznie. Ponoć Kaczyński szuka większości. Rozmawia z Gowinem, rozmawia z Ziobrą i znowu to wszystko dzieje się ponad głowami kobiet, tak jakby panowie najwięcej o ciąży wiedzieli – mówiła rano.

"Żaden pan w garniturze nie skonsultował niczego z żadną kobietą"
"Żaden pan w garniturze nie skonsultował niczego z żadną kobietą"TVN24

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział rano, że "najprawdopodobniej Sejmu nie będzie, bo cóż na tym Sejmie mogłoby się wydarzyć". - Dyskusja nad projektem prezydenta, pierwszego obłudnika RP? Przecież pan prezydent bił brawo wyrokowi (Julii) Przyłębskiej. Mówił, że to jest wyrok, który go satysfakcjonuje. Później, jak to pan prezydent, przestraszył się i napisał swoją ustawę, która niczego nie zmienia, tylko wprowadza jeszcze większy chaos - ocenił.

- Panie prezydencie, niech pan już lepiej jedzie na narty, jak tylko spadnie śnieg - dodał.

Zgorzelski: ustawa prezydenta niczego nie zmienia, tylko wprowadza jeszcze większy chaos
Zgorzelski: ustawa prezydenta niczego nie zmienia, tylko wprowadza jeszcze większy chaosTVN24

Prezydencki projekt skierowany do pierwszego czytania

Prezydencki projekt noweli ustawy o planowaniu rodziny został skierowany do pierwszego czytania w komisjach.

Szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) poinformował we wtorek, że połączone komisje sprawiedliwości oraz zdrowia zajmą się prezydenckim projektem pod koniec bieżącego albo na początku przyszłego tygodnia. Wskazał, że termin zależy od tego, kiedy zbierze się Sejm.

Prezydent Andrzej Duda złożył w piątek w Sejmie projekt zmian w tzw. ustawie antyaborcyjnej, który miałby dostosować ją do ubiegłotygodniowego wyroku TK. Prezydent proponuje wprowadzenie do ustawy przepisu, że aborcja jest możliwa, jeśli "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne, upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu". Pozostałe to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Protesty po decyzji TK

22 października Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uznał, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Od tego czasu całym kraju odbywają się demonstracje przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.

Zgodnie z wykazem na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie w sprawie aborcji miało się pojawić w Dzienniku Ustaw najpóźniej 2 listopada, czyli w poniedziałek.

CZYTAJ: Minął termin, wyrok TK w sprawie aborcji nie został opublikowany. Dworczyk: dobrze dać sobie czas na dialog >>>

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl