Portal wPolityce.pl musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji o reportażach "Don Stanislao"

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"
Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"TVN24
wideo 2/7
TVN24Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"

Portal wPolityce.pl musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule zatytułowanym "Mocna odpowiedź na zarzuty pod adresem kard. Dziwisza. Adwokat przygotował obszerną analizę. Jakich pytań nie zadali dziennikarze TVN?", odnoszącym się do wyemitowanych w listopadzie 2020 roku reportaży "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" oraz "Don Stanislao. Postscriptum" (program "Czarno na białym").

Sąd Okręgowy Warszawie-Praga podtrzymał tym samy wyrok sądu I instancji, który nakazywał opublikowanie redakcji portalu wPolityce.pl sprostowania o treści:

"W związku z publikacją artykułu pt. 'Mocna odpowiedź na zarzuty pod adresem kard. Dziwisza. Adwokat przygotował obszerną analizę. Jakich pytań nie zadali dziennikarze TVN?' zamieszczonego w dniu 30 listopada 2020r. na portalu wPolityce.pl TVN S.A. oświadcza, że:

Nieprawdą jest twierdzenie dra Michała Skwarzyńskiego, że autorzy reportaży 'Don Stanislao' i 'Don Stanislao Postscriptum' nie dochowali rzetelności i staranności dziennikarskiej, 'stali się zakładnikami w szerszej grze', 'chcieli sporządzić materiał prasowy pod tezę 'Dziwisz z Janem Pawłem II tuszowali pedofilię', 'posługiwali się jednostronnym przekazem'. Reportaże 'Don Stanislao' i 'Don Stanislao Postscriptum' zostały przygotowane z zachowaniem najwyższej staranności i rzetelności dziennikarskiej, dziennikarze nie tworzyli filmów pod żadną tezę, lecz zbierali i wykorzystywali materiał prasowy wszechstronnie, ze szczególną dbałością o wszystkie przedstawione fakty i podjęli wszelkie możliwe działania aby uzyskać stanowisko kardynała Stanisława Dziwisza, jednak kardynał Dziwisz konsekwentnie odmawiał udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi na zadawane mu w rożnych formach pytania".

Zobacz reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" w internecie w TVN24 GO >>>

Zobacz reportaż "Don Stanislao Postscriptum" w internecie w TVN24 GO >>>

Portal wPolityce.pl nie jest jedynym, który musi sprostować swoje publikacje zawierające analizę autorstwa dra Michała Skwarzyńskiego, w której zarzucono autorom reportaży nierzetelność. Nieprawdziwe informacje zawarte w artykułach, w których cytowano analizę, sprostować musiały już portale: niedziela.pl, ekai.pl, naszdziennik.pl i opoka.news. W jednej ze spraw, przeciwko radiomaryja.pl, Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił żądanie zamieszczenia sprostowania, nie odnosząc się jednak do treści reportaży, a do kwestii formalnoprawnych.

W reportażach "Don Stanislao" i "Don Stanislao. Postscriptum" Marcin Gutowski pokazał drugą, nieznaną twarz kardynała Stanisława Dziwisza - potężnego hierarchy, szarej eminencji, która potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii.

Marcin Gutowski: to, co pokazaliśmy w "Don Stanislao", to był czubek góry lodowej
Marcin Gutowski: to, co pokazaliśmy w "Don Stanislao", to był czubek góry lodowejTVN24

Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości