TVN24 | Polska

Polskie F-16 wezmą udział w misji na północy Europy

TVN24 | Polska

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Polskie F-16 w powietrzuTVN 24
wideo 2/2
TVN 24Polskie F-16 w powietrzu

Cztery polskie samoloty F-16 i do 140 osób personelu wezmą udział w misji air policing w Islandii. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO – przekazał w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że "od 5 sierpnia Polska dołącza do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielania pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochronę ludności przed atakami z powietrza".

Przypomniał, że Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych. - Dlatego ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu. Polskie Siły Powietrzne mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach – od ponad piętnastu lat uczestniczymy w podobnej misji związanej z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi – powiedział Paweł Soloch.

W misji wezmą udział cztery F-16 oraz personel

Jak poinformował szef BBN, zgodnie z postanowieniem prezydenta, w misji wezmą udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel - 140 żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

- Dla prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa, przekładającej się na wzmocnienie pozycji Polski w sprawach bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, ale także praktyczne zacieśnianie współdziałania z sojuszniczymi armiami. Dotychczas prezydent postanowił o uruchomieniu aż ośmiu nowych kontyngentów wojskowych - na Sycylii, Łotwie, w Iraku, Rumunii, Libanie, Turcji, Kuwejcie (zakończony w 2018 r.) oraz na Islandii – zaznaczył Soloch.

O wydanie postanowienia w sprawie użycia polskich kontyngentów wojskowych za granicą występuje do prezydenta rząd.

Misja air policing

Sojusznicza misja air policing nad Islandią rozpoczęła się w 2008 roku. Polega nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i naziemnych w bazie Keflavik.

Autor:js/kab

Źródło: PAP