TVN24 | Polska

"Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny". Kim jest polska żołnierka?

TVN24 | Polska

Autor:
ft\mtom
Źródło:
IPN, tvn24.pl
Dowódca RAF podziękował polskim pilotom
Polish Embassy UKDowódca RAF podziękował polskim pilotom

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił archiwalną fotografię, na której widać młodą kobietę w polskim mundurze wojskowym. Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic – napisał na Facebooku IPN. "Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji, czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny" – dodał Instytut. 

Na fotografii widać młodą kobietę w stalowoniebieskim mundurze wojskowym przynależnym lotnictwu. Na głowie ma furażerkę z polskim orłem. "Poszukiwana ze zdjęcia. Kim Jesteś?" – napisał zwracając się o pomoc w rozpoznaniu osoby uwiecznionej na zdjęciu pochodzącym z archiwum.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji, czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror" – czytamy na stronie IPN.

Instytut Pamięci Narodowej zaznaczył, że mimo przeprowadzonej w archiwum kwerendy nadal nie wiadomo, kim jest kobieta ze zdjęcia. "Czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki" – napisano w komunikacie.

"Fotografia pochodzi z teczki zatytułowanej 'Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie' i została przekazane do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie. Mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow, St Andrews" – zaznaczył Instytut.

Kim jest żołnierka ze zdjęcia?Instytut Pamięci Narodowej

Polski Siły Zbrojne na Zachodzie

Polskie Siły Zbrojne zostały sformułowane poza granicami okupowanej przez Niemcy i ZSRR Polski już w 1939 roku. Przez następne lata Polacy brali udział w działaniach na wielu frontach II wojny światowej, w tym między innymi we Francji, Belgii, Holandii czy we Włoszech. Polscy żołnierze uczestniczyli także w Bitwie o Anglię, gdzie w walkach z Niemcami wsławili się piloci z dywizjonów 300, 301, 302 i 303.

Po zakończeniu II wojny rozpoczęto demobilizację polskich oddziałów, a żołnierze trafili do Wielkiej Brytanii. Z uwagi na sytuację polityczną w Polsce, gdzie do władzy dochodzić zaczęli komuniści, wielu wojskowych postanowiło pozostać na emigracji.

Autor:ft\mtom

Źródło: IPN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Instytut Pamięci Narodowej

Pozostałe wiadomości