MON wysyła na Ukrainę 23 ciężarówki z żywnością i odzieżą z zapasów wojska. Pierwsze pojazdy wyruszyły do Lwowa we wtorek; ostatnie dotrą tam w piątek. Dary trafią do ukraińskich sił zbrojnych.
Jak poinformował w środę mjr Robert Wincencik z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, na Ukrainę trafi łącznie 50 tys. dziennych racji z żywnością o długim terminie przydatności. Są to gotowe zestawy zawierające np. konserwy, zupy i chleb. Ponadto w transportach są elementy umundurowania - 50 tys. szalokominiarek, 75 tys. par rękawic polowych, 100 tys. plecaków, 20 tys. toreb na wyposażenie, 7 tys. par butów, 50 tys. koszulek z długim rękawem i 100 tys. ręczników.
- W sumie to 23 samochody ciężarowe - powiedział Wincencik. Jak dodał, by nie utrudniać ruchu drogowego i ze względu na możliwości składu celnego, transport został rozbity na trzy konwoje - po osiem ciężarówek załadowanych we wtorek i środę oraz siedem w czwartek.
Transporty pochodzą ze składu materiałowego w Jawidzu koło Lubartowa (Lubelskie). Na Ukrainę dotrą przez skład celny w Tomaszowie Lubelskim.
Na miejscu załadunku ciężarówek byli premier Ewa Kopacz i szef MSZ Grzegorz Schetyna. Premier Kopacz powiedziała, że ten transport to dopiero początek tego co Polska chce zrobić dla Ukrainy. - Ktoś o nas pamiętał 13 grudnia 1981 roku, dzisiaj my chcemy być solidarny z tymi, którzy potrzebują pomocy - powiedział Grzegorz Schetyna.
Poroszenko wdzięczny za pomoc
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czasie spotkania z Bronisławem Komorowskim dziękował za pomoc humanitarną.
- Symboliczne jest to, że właśnie teraz Polska wysyła dwa konwoje humanitarne dla mieszkańców Donbasu, którzy dziś potrzebują tej pomocy w związku z agresją Rosji - podkreślił.
Dary za 3 mln euro
W piątek, po spotkaniu wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą ministerstwo poinformowało, że wartość pomocy wysyłanej na Ukrainę wyniesie ok. 3 mln euro.
Natomiast w środę po południu z Warszawy na wschodnią Ukrainę wyruszy konwój z żywnością, środkami higienicznymi oraz przedmiotami niezbędnymi do zabezpieczenia się przed zimą; w sumie jest to ok. 150 ton darów. Konwój został zorganizowany przez MSZ we współpracy z Państwową Strażą Pożarną oraz organizacjami pozarządowymi. Dary zakupiły Caritas, Polski Czerwony Krzyż i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zorganizowanie pomocy i zakup darów było możliwe dzięki rezerwie z budżetu państwa, uruchomionej 28 listopada.
Autor: kło//plw/kwoj / Źródło: PAP, TVN24