"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24
Nowak-Far: strona polska prawidłowo odpowiedziała
Nowak-Far: strona polska prawidłowo odpowiedziałaTVN24
wideo 2/3
Nowak-Far: strona polska prawidłowo odpowiedziałaTVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

Nie doszło do spotkania przedstawicieli polskiego rządu z władzami Ukrainy - przekazał ukraiński premier Denys Szmyhal, który pojawił się w piątkowe popołudnie na granicy obu państw. - Zdajemy sobie sprawę z trudności, z którymi mierzy się polski rząd. I jesteśmy gotowi, by pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji. Wychodzimy naprzeciw - mówił.

Czytaj więcej: Premier Ukrainy na granicy. Dziękuje Tuskowi, proponuje plan, ale zapowiada możliwe "środki odwetowe"

Dziękował też za decyzję Donalda Tuska w sprawie włączenia przejść z Ukrainą do zbioru infrastruktury krytycznej kraju, ale zapowiedział możliwe "środki odwetowe", jeżeli do 28 marca granica między państwami nie zostanie odblokowana.

Nowak-Far: strona polska prawidłowo odpowiedziała

Sprawę komentował w "Faktach po Faktach" profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych. - Moim zdaniem nasi ukraińscy przyjaciele zrobili to na użytek wewnętrzny, dlatego że takie zorganizowanie tego na chybcika przeczyłoby w ogóle zwyczajowi dyplomatycznemu i praktyce dyplomatycznej. Tak się po prostu tego nie robi - mówił.

Jak dodał, "strona ukraińska, która ma znakomitą dyplomację, ona doskonale o tym wiedziała, więc skoro już uczynili taką propozycję i skoro wysłali wysokiego funkcjonariusza państwa na granicę, to zrobili to dla własnych obywateli, żeby pokazać, że nie zostali sami w tym kłopocie - bo to dla nich jest kłopot - że mają wsparcie swojego rządu".

- Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził.

Truszczyński: samo spotkanie na granicy niczego by nie załatwiło

- Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - powiedział Jan Truszczyński, dyplomata, negocjator akcesji Polski do UE, były wiceszef MSZ. - Ale jak się spotyka na takim szczeblu, to po to, żeby osiągnąć jakieś efekty, a nie rozejść się z niczym, a skoro praca nie podeszła jeszcze tak wysoko, że można mówić o efektach, no to trzeba po prostu pracować dalej - dodał.

Artur Nowak-Far i Jan Truszczyński w "Faktach po Faktach" TVN24

- Samo spotkanie na granicy (...) niczego by nie załatwiło. Trzeba by przyjechać na nie przygotowanym i to z perspektywą osiągnięcia sensownych kompromisowych rozwiązań. Tego jeszcze nie ma - stwierdził.

Protesty rolników

W całej Polsce odbywają się protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że w celu zapewniania 100 proc. gwarancji, że pomoc wojskowa i humanitarna będą docierały bez opóźnień na Ukrainę, na listę obiektów infrastruktury krytycznej zostaną wpisane przejścia graniczne z Ukrainą oraz wskazane odcinki dróg i torów kolejowych.

Nowak-Far: odtworzenie zdolności produkcji obronnej wymaga poważnych inwestycji

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. - Dziś Władimir Putin idzie ścieżką Breżniewa. Na mniejszej bazie gospodarczej rzuca wyzwanie całemu Zachodowi i marnuje przyszłe szanse rozwojowe swojego kraju. Inwestuje w marzenia o imperialnej potędze zamiast w potrzeby Rosji i Rosjan - mówił podczas briefingu.

Czytaj więcej: Sikorski w ONZ: To zszokowało świat. Nigdy nie zapomnimy okrucieństw

Jak stwierdził, "my, Zachód, musimy na to mieć odpowiedź". - Musimy przejść z gospodarki czasu pokoju na gospodarkę czasu kryzysu - dodał. - Wydaje mi się, że te groźby, czy to byłego prezydenta (Rosji Dmitrija - red.) Miedwiediewa, czy szturmy na Awdijiwkę, uświadomiły wreszcie politykom europejskim, że więcej czasu na marnowanie nie ma - powiedział Sikorski.

Jak ocenił profesor Artur Nowak-Far, Europa "co najmniej wypracowuje to prawidłowe rozumienie rzeczy na naszych oczach wręcz, a musi zmienić to, żeby odzyskać, a nawet wytworzyć zdolności produkcji obronnej". - Dotychczas, a przynajmniej od 1989 roku, było tak, że się państwa zachodniej Europy - wszystkie, bo to nie tylko państwa Unii (Europejskiej - red.) - właściwie rozbrajały - dodał.

- Nie było takiej potrzeby zresztą, żeby się zbroić, bo nie było takich uwarunkowań - kontynuował. - Odtworzenie zdolności obronnych w zakresie produkcji obronnej to już jest poważna kwestia, to wymaga bardzo poważnych inwestycji, bardzo poważnych pieniędzy - stwierdził.

Truszczyński: solidarność Europy w zakresie odpowiedzi na rosyjską agresję będzie narastać

Jan Truszczyński ocenił z kolei, że solidarność państw Europy w zakresie odpowiedzi na rosyjską agresję "będzie narastać". - Klimat po temu jest, nastawienie psychiczne jest. Zrozumienie stopnia zagrożenia ze strony Rosji może jeszcze nie wszędzie jest tak samo dobre i tak samo wysokie. I to oznacza, że trzeba rozmawiać dalej, ale my się cały czas posuwamy do przodu - mówił.

- 50 miliardów euro dla Ukrainy na kolejne cztery lata, decyzja sprzed paru tygodni. W najbliższych dniach, właściwie w marcu, propozycje Komisji Europejskiej w sprawie Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego. Może w ślad za nimi rzeczywiście zaczniemy się dogadywać, jak długofalowo inwestować w europejski przemysł obronny i jak lepiej współpracować, żeby wykorzystać nasz zbiorowy potencjał - kontynuował.

- My (państwa Unii Europejskiej - red.) jesteśmy, jeśli idzie o produkt krajowy (PKB - red.) dziesięć razy więksi niż Rosja. Jeśli idzie o wydatki na obronność, cztery razy więksi niż Rosja. Jeśli idzie o liczbę ludności, bogatszej niż Rosjanie, trzy razy więksi niż Rosja - dodał.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr, a z nieba spada grad. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

Zbigniew Mikołejko nie żyje. Był profesorem, filozofem i historykiem religii, a także eseistą i poetą. Zmarł w wieku 72 lat.

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na przejściu dla pieszych w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie), samochód osobowy potrącił dwie nastolatki. Dziewczynki trafiły z obrażeniami ciała do szpitala. 64-letnia kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi. Była trzeźwa.

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Źródło:
tvn24.pl

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN