Polska-Rosja. Historyczny przełom czy polityczna gra?

Aktualizacja:
Te zdjęcia premierów Polski i Rosji na miejscu katastrofy obiegły cały świat (TVN24, fot.PAP)
Te zdjęcia premierów Polski i Rosji na miejscu katastrofy obiegły cały świat (TVN24, fot.PAP)
Te zdjęcia premierów Polski i Rosji na miejscu katastrofy obiegły cały świat (TVN24, fot.PAP)
Te zdjęcia premierów Polski i Rosji na miejscu katastrofy obiegły cały świat (TVN24, fot.PAP)Te zdjęcia premierów Polski i Rosji na miejscu katastrofy obiegły cały świat (TVN24, fot.PAP)

Tak często, jak w ciągu ostatniego roku, liderzy Polski i Rosji jeszcze się nie spotykali. Tak wiele ciepłych słów nie padło przez poprzednie 20 lat. Paradoksalnie, przyczynił się do tego dramat polskiego państwa - smoleńska katastrofa. W pierwszych dniach po 10 kwietnia niemalże obwieszczono polsko-rosyjskie pojednanie. Rychło jednak gesty współczucia Moskwy zastąpiła twarda kalkulacja strat i zysków. Co na to Polska?

- My odrzuciliśmy logikę, według której wszystko co złe dla Rosji, musi być dobre dla Polski – mówił niedawno minister Sikorski. Przekonywał, że bilans ostatnich 3 lat w relacjach z Rosją jest pozytywny dzięki następującej filozofii polityki: wykonać pozytywny gest, a potem działać według zasady wzajemności.

Faktycznie, w wymianie gestów wspomniany okres, a zwłaszcza ostatni rok, był naprawdę udany. Ale nie to buduje pozycję państwa.

Historyczny bagaż, współczesne konflikty

W kontekście polsko-rosyjskim przywołuje się czasem przykład niemiecko-francuskiego pojednania. Tak, to prawda. Ale ostateczne zamknięcie rozdziału "Historia" nie oznacza tego samego w polityce bieżącej - wystarczy spojrzeć na twardą rywalizację Paryża i Berlina o prymat w UE.

Cóż więc dopiero mówić o stosunkach polsko-rosyjskich. Determinuje je konflikt interesów, niezależnie od dobrych chęci jednej czy drugiej strony. Historyczne spory są dobrze znane, a jakie są dziś? W ciągu ostatnich 20 lat dotyczyły zawsze którejś z tych kwestii: integracja Polski ze strukturami zachodnimi (polityka i rola RP w NATO i UE, sojusz z USA); interesy obu stron na terenie Europy Wschodniej, od Estonii, przez Ukrainę, po Kaukaz; sfera energetyczna; stosunek do historii.

Czy i jak ostatnie lata "odwilży" - zwłaszcza ostatni rok - wpłynęły na wygaszenie (rozwiązanie) konfliktów?

"Niet" dla tarczy

Moskwa wciąż uważa NATO za wroga nr 1 – wystarczy zajrzeć do oficjalnej doktryny obronnej – i dąży do osłabienia roli Sojuszu w europejskim systemie bezpieczeństwa. Co jest oczywiście sprzeczne z interesem Polski, członka NATO, na dodatek granicznego.

Także sprawa obrony przeciwrakietowej nie została rozwiązana, mimo rezygnacji Obamy z poprzedniej koncepcji. Zadziwiająco ostre protesty rosyjskie wywołuje sprawa amerykańskich (nieuzbrojonych) Patriotów w Polsce. Choćby w maju 2010 szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że oczekuje od USA i Polski "sensownych wyjaśnień" w tej sprawie.

Nowa polityka wschodnia

Moskwa nigdy nie darowała Polakom poparcia "pomarańczowej rewolucji" na Ukrainie, a prezydentowi Kaczyńskiemu – zaangażowania w obronę Gruzji podczas wojny 2008 r. To dwa przykłady realizacji przez Polskę "giedroyciowej" koncepcji polityki wschodniej – wspierania budowy niepodległych demokratycznych państw i wiązania ich z Europą. Co stoi w sprzeczności z rosyjską koncepcją odbudowy wpływów sprzed upadku ZSRS.

Obecny polski rząd już mniej zabiega o bliskie relacje z Kijowem czy Tbilisi, a swą politykę wschodnią podporządkowuje jak najlepszym i najbliższym stosunkom z Rosją (minister Sikorski symbolicznie zadeklarował zerwanie z "koncepcją jagiellońską"). Oczywiście mamy mocno reklamowane Partnerstwo Wschodnie, ale czy ktoś pokusiłby się dziś o wskazanie konkretnych osiągnięć tego projektu? Białoruś takim przykładem z pewnością nie jest.

Gazowy "kompromis". Pora na Lotos?

Przedstawiciele polskich i rosyjskich władz powtarzają, że przeszłość i uprzedzenia nie powinny przesłaniać teraźniejszych wspólnych interesów. Jako przykład takiego realizmu podają, zawarty na jesieni 2010, nowy kontrakt gazowy.

Rząd przedstawia to jako sukces, krytycy wskazują, że umacnia uzależnienie Polski od rosyjskiego gazu. A co mówią sami Rosjanie? Większość uznała kontrakt za kompromis, choć z większą korzyścią dla Rosji. Nie brakuje głosów, że Polska stała się dla Gazpromu poligonem doświadczalnym jak obejść nowe regulacje rynku energetycznego UE, formalnie ich nie odrzucając.

Umowa gazowa to dopiero początek energetycznej ekspansji Rosji w Polsce. Coraz głośniej o udziale Rosjan w prywatyzacji polskich zakładów chemicznych, a przede wszystkim gdańskiego Lotosu.

Katyń – gesty bez mocy prawnej

Po 10 kwietnia temat Katynia zaistniał w rosyjskiej przestrzeni publicznej na niespotykaną dotąd skalę. Po raz pierwszy od 2000 r. najwyższe władze jednoznacznie przyznały, iż zbrodni w Katyniu dokonały sowieckie organy bezpieczeństwa (mówił o tym Putin w Katyniu 7 kwietnia 2010, a Duma 26 listopada 2010 przyjęła uchwałę ws. zbrodni katyńskiej, uznając ją za zbrodnię reżimu stalinowskiego.).

Problem w tym, że za zmianą retoryki i symbolicznymi gestami nie idą decyzje o prawnym znaczeniu. Nie wznowiono śledztwa katyńskiego w Rosji (uparcie utajnia się jego wcześniejszy przebieg), archiwa pozostają zamknięte (przekazywane z wielką pompą kolejne tomy akt wnoszą niewiele), a w procesie przed Trybunałem w Strasburgu rosyjski rząd mówi o "wydarzeniach katyńskich" - pospolitym, już przedawnionym przestępstwie.

Poprawa, nie przełom

- Obie strony trochę zapracowały na to, że te relacje były takie chłodne - mówił 11 sierpnia 2009 Donald Tusk, podkreślając, po raz kolejny od objęcia teki premiera, że jego ambicją jest zmienić relacje polsko-rosyjskie. Później były spotkania premierów w Gdańsku (wrzesień 2009) i w Katyniu (kwiecień 2010). Wreszcie katastrofa smoleńska.

Zaś w maju 2010 pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski pojechał do Moskwy. W grudniu w Warszawie pojawił się Miedwiediew. "Wizyta w Polsce zakończona. Poprawa stosunków widoczna" - napisał na Twitterze, opuszczając 7 grudnia Warszawę.

Poprawa to jednak nie przełom i nie pojednanie, które wielu chciało widzieć dosłownie już parę godzin po katastrofie. Okazuje się, że pewnych różnic nie da się zatrzeć, co najwyżej można przyjąć pogląd drugiej strony. Ale wtedy trzeba bardzo uważać, by nie okazało, że jest to niezgodne z interesem państwa.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Te zdjęcia premierów Polski i Rosji na miejscu katastrofy obiegły cały świat (TVN24, fot.PAP)

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium