Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skrytykował ostatnie działania prokuratury. - Mówię o zaangażowaniu, które jest ponad standardowe - komentował. - Prokuratura działa w ramach prawa - odpowiedział mu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Szef Platformy podkreślił na piątkowej konferencji w Sejmie, że w czwartek, gdy w Sejmie trwało spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z przedstawicielami opozycji na temat kryzysu wokół TK, prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko prezesowi TK Andrzejowi Rzeplińskiemu.
Wznowienie postępowania
Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański, 16 marca prokuratura wznowiła postępowanie sprawdzające, którego celem jest zbadanie, czy zachodzi podejrzenie przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezesa TK przez wyznaczenie do sprawy składu sędziowskiego niezgodnego z przepisami. Tej treści zawiadomienia od osób fizycznych wpływały do prokuratury, która 15 marca po tygodniowym postępowaniu sprawdzającym odmówiła wszczęcia śledztwa uznając, że nie ma podejrzenia popełnienia przestępstwa.
Aktywna prokuratura
Komentując działania prokuratury Schetyna ocenił, że "ponadstandardowe" zaangażowanie prokuratury widać też na przykładzie uchylenia przez sąd nieprawomocnego wyroku skazującego b. szefów CBA za złamanie prawa przy "aferze gruntowej" z 2007 r. (prokuratura, podobnie jak obrona, wnosiła o umorzenie sprawy w związku aktem łaski prezydenta Andrzeja Dudy z 2015 r.).
- Polska przyjmuje w życiu publicznym standardy putinowskie. Mówię o zaangażowaniu prokuratury, które jest ponad standardowe, które dotyczyło kilka tygodni temu wniosku, który spowodował ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i najbliższych jego współpracowników - powiedział lider PO.
"Polityczna zemsta"
- Jest też kwestia, która jest zupełnie świeża, to znaczy, że prokuratura dołącza do oskarżenia Tomasza Arabskiego, co uważamy za polityczną zemstę i decyzję nie tylko prokuratorów, ale także ministra sprawiedliwości - dodał.
- To są trzy symbole Polski 2016 rządzonej przez PiS; Polski, w której (...) prokuratura zaczyna być orężem w politycznej walce. Orężem, który zaczyna być wykorzystywany - skonkludował Schetyna.
Na zarzuty Schetyny odpowiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. - Pan Schetyna musi się zdecydować, czy chce, żeby Polska była państwem prawa, czy chce, żeby Polska była krajem, w którym są święte krowy i ludzie stojący ponad prawem - stwierdził minister. Dodał, że zachęca Schetynę do uważnego czytania Kodeksu postępowania karnego.
"Niech znowelizuje Kodeks"
- Tenże Kodeks mówi, że w każdym przypadku, kiedy do prokuratury trafia zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, to prokurator musi się do tego zawiadomienia odnieść. Nie może tego zrobić inaczej niż przez wszczęcie pewnych procedur, które temu służą - wyjaśnił Ziobro.
- Niech złoży w takim razie w Sejmie projekt ustawy i znowelizuje Kodeks postępowania karnego wpisując tam zapis, że wobec wszystkich obywateli stosuje się zasady, że prokurator wszczyna postępowanie choćby sprawdzające, żeby określić zasadność złożenia zawiadomienia o przestępstwie, z wyjątkiem pana prezesa Rzeplińskiego i pana Arabskiego - tutaj reguły są inne - dodał.
Proces ws. Smoleńska
W czwartek przed południem ruszył proces pięciu osób - w tym byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego - oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r.
Do procesu przyłączyła się Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która w 2014 r. prawomocnie umorzyła śledztwo w tej sprawie, a w styczniu tego roku chciała umorzenia procesu wytoczonego przez pokrzywdzonych.
Autor: mart/kk / Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24