"Polska popiera rozszerzenie UE o państwa Bałkanów Zachodnich". Prezydent Pendarovski z wizytą w Warszawie

macedonia
Prezydent Macedonii Północnej w Polsce
Źródło: TVN24

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się wizyta w Polsce prezydenta Republiki Macedonii Północnej Steva Pendarovskiego wraz z małżonką Elizabetą Pendarovską.

Jest to pierwsza wizyta oficjalna prezydenta Macedonii Północnej w Polsce od 2007 roku.

Szczerski: Polska sprzeciwia się blokowaniu tego procesu przez niektóre państwa Europy Zachodniej

- Wizyta będzie dobrą okazją do podsumowania wielu inicjatyw podejmowanych przez Polskę na rzecz państw Bałkanów Zachodnich w 2019 roku – między innymi przewodnictwa Polski w Procesie Berlińskim - ocenił szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Proces ten - wspierający rozwój Bałkanów Północnych i starania o rozszerzenie Unii Europejskiej o ten region - został zapoczątkowany w 2014 w Berlinie. W inicjatywie uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich i niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym od 2018 roku Polska. W 2019 roku nasz kraj objął przewodnictwo w tej strukturze, w lipcu odbył się szczyt w Poznaniu.

- Doceniamy fakt, że prezydent Stevo Pendarovski odwiedza Warszawę już w pierwszym roku swojej prezydentury. Jest to ważny wyznacznik naszych bardzo dobrych relacji dwustronnych oraz dowód na szacunek dla Polski wśród krajów Europy Południowo-Wschodniej. Polska jednoznacznie popiera politykę rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich oraz sprzeciwia się blokowaniu tego procesu przez niektóre państwa Europy Zachodniej - zaznaczył prezydencki minister.

W tym samym czasie, co Stevo Pendarovski, w naszym kraju przebywa prezydent Francji Emmanuel Macron, który w ubiegłym roku odmówił zgody na rozpoczęcie przez UE rozmów akcesyjnych z Albanią i Północną Macedonią, czym zablokował ten proces.

Jak dodał Szczerski, Unia potrzebuje nowego impulsu do rozwoju, zwłaszcza w kontekście brexitu. - Polska polityka zagraniczna jest w ostatnich latach dużo bardziej aktywna w regionie Bałkanów poprzez nasze zaangażowanie w prezydencką Inicjatywę Trójmorza. Stąd też państwa tego regionu, które zabiegają o otwarcie im drogi do członkostwa w Unii Europejskiej, są zainteresowane ścisłymi relacjami z naszym krajem – podkreślił Szczerski.

Źródło: Google Maps
Czytaj także: