Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali deklarację w sprawie spotkań młodzieży. - Potrzebujemy znakomitych relacji pomiędzy Polską i Izraelem, ale relacji, które będą przyszłościowe, a te muszą budować nasi młodzi mieszkańcy Polski i Izraela - powiedział minister Czarnek. Jego izraelski odpowiednik Jo'aw Kisz dodał, że porozumienie dotyczy tego, aby oba narody "uczyły się od siebie wzajemnie o wspólnej historii, przeszłości i wspólnie działały".
- Jest to porozumienie, które wydaje się, że kończy ostatecznie okres naszych rozmów dotyczących przywrócenia wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czasie środowej konferencji prasowej.
Zaznaczył, że "porozumienie jest dwustronne i partnerskie". - Potrzebujemy znakomitych relacji pomiędzy Polską i Izraelem, ale relacji, które będą przyszłościowymi, a te muszą budować nasi młodzi mieszkańcy Polski i Izraela - powiedział minister Czarnek. Zwrócił uwagę, że w podpisanym dokumencie jest zapis, że młodzież z obu krajów musi "przede wszystkim poznawać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu".
CZYTAJ TEŻ: "W efekcie negocjacji Polska osiągnęła swoje cele". MSZ o szczegółach porozumienia z Izraelem
Zastrzegł, że "nie przez przypadek - i to jest przywoływane w wielu wystąpieniach naszych przyjaciół z Izraela - przez wieki w Polsce i na tych ziemiach, także podczas zaborów, żyło 2/3 populacji żydowskiej". Mówił też, że "Polska była, jest i pozostanie zawsze przestrzenią wolności, również w tym wymiarze religijnym". - To tu, Żydzi z całego świata odnajdowali przestrzeń do życia, bo tu była przestrzeń wolności i tę przestrzeń wolności chcemy kultywować, rozwijać i przenosić w przyszłość - podkreślił.
Zapowiedział, że drogą do tego są wspólne kontakty młodzieży polskiej i izraelskiej. - Poznawanie wspólnej historii, historii Polski, historii Polski z narodem żydowskim mieszkającym tutaj, jak i przez poznawanie obecnego kraju - Polski i Izraela z obecną sytuacją gospodarczą, obecną kulturą, obecnymi tradycjami i obecną otwartością na przyszłość. To wszystko w ramach wyjazdów studyjnych młodzieży izraelskiej - wyjaśnił minister Czarnek.
Wspomniał, że pierwszy taki wyjazd po dłuższym okresie ma miejsce obecnie, przy okazji Marszu Żywych i 80. rocznicy powstania w getcie. - Jestem przekonany, że tak samo polska młodzież w niedalekiej przyszłości będzie odwiedzała Izrael - powiedział.
Minister edukacji Izraela: pamiętajmy o przeszłości i wspólnie działajmy w przyszłości
Minister edukacji Izraela Jo'aw Kisz również mówił o zadowoleniu z faktu, że doszło do porozumienia z polskim MEiN.
- Bardzo ważne jest dla nas, by edukować naszą młodzież - aby przyprowadzać ją tutaj, by zobaczyła miejsca, gdzie naziści, hitlerowcy chcieli dokonać ostatecznego rozwiązania tak zwanej kwestii żydowskiej - powiedział.
Jo'aw Kisz zaprosił polską młodzież do Izraela, aby pokazać jej Ziemię Świętą. Zaprosił też do Jerozolimy szefa polskiego MEiN Przemysława Czarnka. - Z wielką przyjemnością pokażę panu nasz kraj, w ramach tego, o czym mówi to porozumienie - aby (nasze - red.) narody uczyły się od siebie wzajemnie o wspólnej historii, przeszłości i wspólnie działały. Zawsze jest miejsce na więcej - stwierdził.
W połowie czerwca ubiegłego roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Jak przekazywało polskie MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. W marcu resort dyplomacji poinformował, że w ramach negocjacji miedzy polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.
Źródło: PAP