Trzej prezydenci pokłonili się przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W synagodze zapalili świece

Prezydenci Polski, Niemiec i Izraela pokłonili się przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie
Uroczystości w Synagodze Nożyków

Prezydenci Polski, Niemiec i Izraela Andrzej Duda, Frank-Walter Steinmeier i Izaak Herzog zapalili w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Świece Pamięci w Synagodze Nożyków w Warszawie. Wcześniej trzej prezydenci pokłonili się przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie i złożyli kwiaty.

"W Synagodze Nożyków w Warszawie Prezydenci Andrzej Duda, Frank Walter-Steinmeier i Izaak Herzog zapalili Świece Pamięci w 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim" - przekazała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

W czasie uroczystości Izaak Herzog podkreślił, że "przybył do Synagogi Nożyków jako prezydent Izraela i "syn rodziny z korzeniami w całej Polsce, z tą samą modlitwą co jego pradziadek, (z modlitwą) El Malei Rachamim - ku pamięci naszych zamordowanych braci".

Prezydent Izraela przypomniał, w przeddzień II wojny światowej w Polsce żyło prawie 3,5 mln Żydów, ale kiedy "nazistowski potwór anihilacji przybył do Polski, zostali wymazani, wyeliminowani, a wraz z nimi wspaniała, wielopokoleniowa historia".

"Synagoga Nożyków to pozostałość tej chwalebnej, przeszłej historii" - podkreślił Herzog.

Ceremonia złożenia wieńców

Wcześniej w środę odbyła się ceremonia złożenia wieńców przez prezydentów Polski, Niemiec i Izraela przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Wśród zebranych byli również premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, prezes IPN Karol Nawrocki, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

OGLĄDAJ PROGRAM SPECJALNY ZWIĄZANY Z 80. ROCZNICĄ POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM W TVN24 GO

ZOBACZ SERWIS TVN24.PL: 80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Prezydenci Polski, Niemiec i Izraela pokłonili się przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie
Prezydenci Polski, Niemiec i Izraela pokłonili się przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie
Źródło: TVN24

W samo południe dla upamiętnienia rocznicy w całej Warszawie zawyły syreny alarmowe .

W samo południe zawyły syreny i zabiły dzwony

Powstanie w getcie warszawskim

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt sprzeciwu wobec Holokaustu.

ZOBACZ W TVN24 GO: Strażnicy pamięci

CZYTAJ WIĘCEJ: 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Żywych. Wśród nich młodzi Żydzi i Polacy

Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Dla Niemców symbolicznym aktem "zakończenia misji ostatecznego rozprawienia się z Żydami Warszawy" było wysadzenie w powietrze 16 maja Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie. Walki pojedynczych grup trwały jednak dalej, w maju i czerwcu.

Czytaj także: