"Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie"

Źródło:
PAP
Wspólna konferencja premierów Polski i Hiszpanii
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24
wideo 2/5
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24

Mamy wspólne stanowiska między innymi odnośnie migracji czy transformacji ekologicznej, mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO – mówił w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Stwierdził, że jest wiele dziedzin, w których mogą współpracować.

W Alcala de Henares w Hiszpanii Sanchez mówił m.in. o "impulsie" w relacjach między Polską a Hiszpanią. - Podpisaliśmy sześć porozumień, bardzo ważnych z punktu widzenia handlu, przemysłu, infrastruktur, polityki zagranicznej. Myślę, że razem z rządem polskim jasno stawiamy na nasze dwustronne stosunki – zaznaczył szef hiszpańskiego rządu. - Jeżeli chodzi o obszar UE, jeśli przeczytają państwo naszą wspólną deklarację, to przekonacie się państwo, iż jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować. Są pewne dziedziny, w których mamy różne perspektywy i inne stanowiska. Mamy też wspólne stanowiska, jak na przykład w przypadku migracji czy transformacji ekologicznej - powiedział.

Jak dodał, jest bardzo wiele dziedzin, w których nasze kraje mogą współpracować jeszcze intensywniej. - W różnych kwestiach, choćby w przypadku dostępu do szczepionek wszystkich obywateli świata. Obydwa rządy są też zwolennikami tego, by transformację ekologiczne, energetyczne w obu krajach były sprawiedliwe dla naszych społeczeństw – stwierdził. - Mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO, jesteśmy za tym, by zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

Sanchez mówił na konferencji prasowej, że Polska i Hiszpania mają "ogromne możliwości" współpracy m.in. w ramach NATO. - Jesteśmy za tym, aby zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał hiszpański premier. Zaznaczył, że w jednej z podpisanych w poniedziałek polsko-hiszpańskich deklaracji jest mowa o cyberbezpieczeństwie.

"Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić"

Przedstawiciele Hiszpanii i Polski rozmawiali ponadto o projektach europejskich, które interesują oba państwa. - Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt "zielonego wodoru" czy "cloud computing". Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym – powiedział Sanchez.

Według niego, to dowód, że hiszpańsko-polskie relacje są bardzo ważne dla obu krajów. - Chciałbym raz jeszcze potwierdzić zobowiązanie do tego, aby te konsultacje odbywały się regularnie, co roku, tak, jak kiedyś. Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić. Myślę, że Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie – zaznaczył Sanchez.

Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim
Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem MorawieckimTVN24

"Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy"

- My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi – powiedział Morawiecki. - My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem właśnie zdrowia publicznego, szczepionek i żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach, dlatego tą autonomię strategiczną należy rozumieć jako wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa, a także w wymiarze gospodarczym wzmocnienie całej Unii Europejskiej – dodał.

Premier powiedział, że jako autonomię rozumie poszerzenie zakresu wspólnego rynku. Ocenił, że współpraca handlowa Polski z Hiszpanią "idzie w bardzo dobrym kierunku". - Wzmacnia całą Unię Europejską, i to jest jeden z bardzo ważnych celów – podkreślił. Tematem rozmów z premierem Hiszpanii były też tzw. raje podatkowe oraz współpraca w zakresie infrastruktury – podał premier. Szef polskiego rządu ocenił, że współpraca z hiszpańskimi firmami układa się do tej pory bardzo dobrze.

Premier Morawiecki podkreślał, że ostatnie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe miały miejsce cztery lata temu, bo pandemia zakłóciła tu tryb współpracy. Jak dodał, rządy hiszpański i polski mają przed sobą wiele wyzwań, ale obecnie z hiszpańskimi premierem mają też wiele wspólnych tematów. Wskazał, że we wszystkich poruszonych kwestiach jest wiele wspólnych deklaracji i wiele wspólnych planów, projektów – zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i bezpieczeństwa, gospodarki czy innowacyjności.

- Ale przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i dla Hiszpanii. Odbudowa po pandemii, w którą teraz właśnie wchodzimy, wchodzimy mam nadzieję z impetem. Właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy wszystkie już kraje łącznie w UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale zarazem przebudowania. Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas, zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej – podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej"

Premier zwrócił uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej. - Wiemy więcej od innych, co to znaczy chronić granic zewnętrznych, więc państwa, które są otulone innymi państwami, niech wsłuchają się w nasze głosy. Dlatego też jak najbardziej podzielamy wspólnie wiele perspektyw w tym obszarze – powiedział Morawiecki. Wskazał na wzmocnienie zabezpieczeń zewnętrznych granic UE i na współpracę z krajami trzecimi.

- Mamy dobre doświadczenia, ale chcemy je jeszcze wzmacniać w Partnerstwie Wschodnim. Będziemy wspierać Hiszpanię w budowie - nazwijmy to - "partnerstwa południowego" – dodał. Zauważył też, że ewentualne zagrożenia dla Europy mogą płynąć właśnie ze Wschodu i Południa. - Cieszę się bardzo, że pan premier Sanchez wspiera Polskę na flance wschodniej. Rozmawialiśmy dzisiaj o Białorusi, o Rosji, o zagrożeniach związanych z odcinkiem wschodnim – przekazał Morawiecki.

Zapowiedział, że Polska będzie wspierać Hiszpanię na "odcinku południowym". - Mamy różne doświadczenia w zakresie migracji, ale jest gotowość do współpracy na wszystkich polach, które nie naruszają suwerenności państw w polityce migracyjnej – zaznaczył. Szef polskiego rządu podkreślił również wagę współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przekazał też, że rozmawiał z premierem Hiszpanii o rynku pracy, innowacyjności, rozwoju i technologiach. - Wszędzie tam możemy się inspirować – podkreślił. Morawiecki podziękował Sanchezowi za przekazane inspiracje w wymienionych kwestiach.

- Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej – podkreślił.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

"Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy"

Morawiecki ocenił, że dodatkowe środki są ważne, "żeby zrestartować gospodarkę europejską, ale potem musi tym głównym silnikiem być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, tego podstawowego wymiaru gospodarczego, jakim jest wzrost konkurencyjności poprzez ten tygiel gospodarczy, jakim jest Unia Europejska". Premier wskazał również na potrzebę "zwalczania różnego rodzaju praktyk protekcjonistycznych", a także na rolę uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego, w szybkiej odbudowie gospodarczej. - Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże – ocenił Morawiecki.

Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez podkreślił, że oba kraje odnotują w tym roku wysoki wzrost gospodarczy. Jak zaznaczył, w Hiszpanii był precedensowy spadek PKB, ale nie przełożyło się to na masowe zwolnienia. - Fundusze Odbudowy muszą posłużyć nie tylko na odbudowę gospodarki, przywrócenie poprzednich poziomów PKB, ale również muszą służyć modernizacji naszej gospodarki. Wielu liderów europejskich mówi o tym, iż pandemia przyspieszyła bardzo wiele zmian, cyfryzację etc. To, co musimy zrobić, to zmodernizować, zaktualizować nasze gospodarki, tak aby były one konkurencyjne średnio- i długoterminowo – powiedział Sanchez.

"Odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces"

Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sanchez pytani byli o współpracę polsko-hiszpańską na forum europejskim, czy jest ona możliwa w zakresie uszczelniania systemu VAT oraz czy będą wspólne działania obu krajów na forum europejskim w sprawie rajów podatkowych. - Generalnie to jak najbardziej. Właśnie współpraca międzynarodowa pozwala dodatkowo eliminować te różne międzynarodowe grupy przestępcze z obrotu handlowego, które de facto generują właśnie uszczuplenie podatków - i podatku VAT, i podatku CIT. I ostatecznie także innych podatków - akcyzy czy podatku od osób fizycznych – odpowiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, w walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi jest wiele przypadków, "gdzie wianuszek pośredników VAT-owskich czy oszustów VAT-owskich dotyczył praktycznie wszystkich czy prawie wszystkich państw członkowskich UE". - To jak walczyć z takim procederem, jeśli nie poprzez właśnie zacieśnienie współpracy na forum UE – dodał premier.

- Ja mogę powiedzieć z dumą, choć z pokorą oczywiście, bo na pewno tam jeszcze bardzo wiele jest do zrobienia, że my odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces. Wystarczy popatrzeć na wzrost dochodów między rokiem 2016 a 2020 czy 2021 – powiedział premier Morawiecki. - Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów – zaznaczył.

Jak podkreślił, "są to grupy, które rzeczywiście angażują ogromne pieniądze". - Pamiętajmy o tym - i w Polsce, i w Hiszpanii, i wszędzie w UE, że potem z tych pieniędzy finansuje się działania terrorystyczne i różne inne działania godne najwyższego potępienia – dodał.

Morawiecki podkreślił też, że jego pierwsza rozmowa z Sanchezem kilka lat temu dotyczyła właśnie uszczelnienia systemu VAT-owskiego. - Także po mojej stronie, mogę powiedzieć, że jest ogromna dobra wola, a także podziękowanie dla partnerów takich jak Hiszpania za współpracę na tym obszarze – dodał. Odnosząc się do kwestii rajów podatkowych, polski premier powiedział: - Po naszej stronie wszystkie możliwe środki, procedury, procesy po to tylko, by uczytelnić, ujednoznacznić obrót towarowy i doprowadzić do tego, że tam, gdzie odbywa się faktyczna sprzedaż, tam proporcjonalnie do tej sprzedaży, żeby płacony był podatek CIT od dużych wielkich korporacji międzynarodowych.

Dodał, że są one zwykle pozaeuropejskie, chińskie albo amerykańskie. Według premiera, "Europejczycy powinni mieć w tym ewidentny interes wspólny, by walczyć z tymi rajami podatkowymi, również na forum UE". - Tak że jak najbardziej tak – dodał Morawiecki.

Sanchez przyznał, że pamięta rozmowę z Morawieckim na temat uszczelniania VAT w Polsce. - Tu też debata na temat harmonizacji podatkowej jest dość ożywiona nie tylko w UE, ale również w Hiszpanii i cieszę się, że rząd o całkowicie innej orientacji ideologicznej niż nasz uznaje, tak samo jak my, iż musimy doprowadzić do końca harmonizację fiskalną – powiedział premier Hiszpanii. - Jak mówiłeś, często są to firmy amerykańskie czy chińskie. W Europie wiele krajów takich jak my, wy, Hiszpania i Polska, mówimy o harmonizacji fiskalnej w Europie i bardzo się cieszę, że jesteśmy zgodni w tej tak istotnej kwestii – zaznaczył Sanchez.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od dyskusji wiceministra obrony Cezarego Tomczyka i byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza. Macierewicz oskarżał rząd Donalda Tuska o zniszczenie samolotu bliźniaczego do tego, który rozbił się pod Smoleńskiem. W odpowiedzi Tomczyk stwierdził, że to ludzie z podkomisji smoleńskiej dokonali zniszczenia tego samolotu. Wiceminister oskarżył Macierewicza o kłamstwo w sprawie przysługującej mu ochrony i pokazał dokumenty.

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Tomczyk mówi o kłamstwie, pokazuje dokumenty. Macierewicz: jesteś bezczelnym oszustem

Źródło:
TVN24

Pan Roman z Torunia wyprzedaje asortyment swojego kiosku. Wszystko po to, by ratować syna, który od kilku dni w ciężkim stanie przebywa w jednym z bydgoskich szpitali. Dzięki internetowemu rozgłosowi akcja pomocy ruszyła na dobre. Pana Romana i jego żonę cieszy to, jednak - jak sami mówią - jeszcze bardziej ucieszyłyby ich pozytywne informacje o stanie zdrowia ich dziecka.

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Pan Roman wyprzedaje kiosk. Chce ratować syna

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkańcy rumuńskich miejscowości przy granicy z Ukrainą drugą noc z rzędu otrzymali ostrzeżenie o możliwym zagrożeniu. Armia rosyjska atakowała dronami terytorium Ukrainy w delcie Dunaju.

Niepokój w Rumunii. Ostrzeżenia drugą noc z rzędu

Niepokój w Rumunii. Ostrzeżenia drugą noc z rzędu

Źródło:
PAP

Do sieci trafiło nagranie z zatrzymania na lotnisku w Manchesterze. Widać na nim policjanta, który kopie w głowę leżącego na ziemi mężczyznę. Wideo wywołało falę oburzenia na Wyspach. Policja podała w oświadczeniu, że w trakcie interwencji rannych zostało trzech funkcjonariuszy.

Protesty po ujawnieniu nagrania z akcji policji na lotnisku w Manchesterze

Protesty po ujawnieniu nagrania z akcji policji na lotnisku w Manchesterze

Źródło:
Reuters

- Panie komisarzu, zapytam wprost, bo mam mało czasu, czy pan jest głuchy i ślepy? Czy pana ludzie, którzy przygotowywali to sprawozdanie, nie wiedzą i nie widzą, co się dzieje w moim kraju, w naszym kraju, w Polsce? - takimi słowami europoseł PiS Mariusz Kamiński zwrócił się do Didiera Reyndersa, unijnego komisarza do spraw wymiaru sprawiedliwości, w Parlamencie Europejskim. To reakcja na raport Komisji Europejskiej na temat praworządności w państwach członkowskich, w tym w Polsce.

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Komisja Europejska chwali Polskę, Kamiński się oburza. "Jest pan głuchy i ślepy?"

Źródło:
tvn24.pl

W Świerkocinie (województwo kujawsko-pomorskie) pijany mężczyzna przewoził na motorowerze swoją dziewięcioletnią córkę. 52-latek wydmuchał ponad trzy promile alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Był pijany i wiózł 9-letnią córkę. Miał problemy z utrzymaniem się na drodze

Był pijany i wiózł 9-letnią córkę. Miał problemy z utrzymaniem się na drodze

Źródło:
tvn24.pl

Jedenastoletnia dziewczynka z Irlandii zginęła, wypadając z hotelowego balkonu na siódmym piętrze. Do tragedii doszło ostatniego dnia rodzinnych wakacji na Majorce, gdy jej rodzice jeszcze spali. Premier Irlandii złożył w mediach społecznościowych kondolencje bliskim zmarłej.

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Źródło:
ENEX, BBC

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej przechwyciło w środę dwa rosyjskie i dwa chińskie bombowce lecące w pobliżu Alaski - podała stacja CNN. Według przedstawicieli resortu obrony USA był to pierwszy przypadek przechwycenia działających wspólnie samolotów Rosji i Chin. Ministerstwa obrony w Moskwie i Pekinie odniosły się do sprawy.

Rosyjskie i chińskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski. "Pierwszy przypadek"

Rosyjskie i chińskie bombowce przechwycone w pobliżu Alaski. "Pierwszy przypadek"

Źródło:
PAP

Z warszawskiej siedziby firmy Pyrylandia skradziono dwa urządzenia, którymi można sparaliżować transport kolejowy w Polsce - podała Wirtualna Polska. Doszło też do próby wyłudzenia danych, potrzebnych do korzystania z tych urządzeń. Jak nieoficjalnie ustalił portal, w tej sprawie badane są ewentualne powiązania ze służbami rosyjskimi i białoruskimi.

Zuchwała kradzież urządzeń mogących sparaliżować ruch kolejowy. Służby badają ślad rosyjski i białoruski

Zuchwała kradzież urządzeń mogących sparaliżować ruch kolejowy. Służby badają ślad rosyjski i białoruski

Źródło:
Wirtualna Polska

Republika Środkowoafrykańska zmaga się z rosnącą liczbą napaści seksualnych, których dopuszczają się tam Rosjanie - opisuje "Guardian". Zagrożenie ze strony rosyjskich najemników w niektórych regionach stało się tak poważne, że wiele dziewcząt i kobiet boi się wyjść do pracy, co skutkuje już niedoborami żywności.

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

"Zamienili nasze gospodarstwa w ośrodki gwałtów". Kobiety boją się wychodzić do pracy

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli starszego mężczyznę, którego zaginięcie rodzina zgłosiła poprzedniego ranka. 69-latek przez całą dobę błąkał się po stolicy ubrany tylko w bieliznę.

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Całą dobę błąkał się po stolicy. "Nic nie jadł i nie pił"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Książę Harry, młodszy syn brytyjskiego króla Karola III, przyznał w rozmowie z telewizją ITV, że jego walka z tabloidami była główną przyczyną zerwania stosunków z resztą rodziny królewskiej. Stwierdził też, że jego wygrana w grudniu zeszłego roku z Mirror Group Newspapers, wydawcą kilku tabloidów, była "monumentalnym zwycięstwem".

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Książę Harry o głównej przyczynie zerwania kontaktów z rodziną królewską

Źródło:
BBC

42-letnia Polka została skazana przed sądem w Hanowerze na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Kobieta sądzona była w procesie dotyczącym nielegalnego wyścigu samochodowego w Barsinghausen w 2022 roku. W trakcie wyścigu doszło do wypadku, w którym zginęło dwoje dzieci.

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Polka skazana na dożywocie w Niemczech

Źródło:
PAP, Stern

883 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otrzymaliśmy wyraźny sygnał, że Chiny popierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz potwierdzenie, że nie dostarczają Rosji uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wizytę szefa MSZ swego kraju Dmytra Kułeby w Chinach. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

"Jasny sygnał" z Chin. "Dmytro Kułeba poinformował mnie o wynikach spotkania"

Źródło:
PAP

Do schroniska dla zwierząt w Łodzi zgłosiła się córka właścicielki niespełna trzyletniej suczki, którą odnaleziono z całym wyposażeniem przed drzwiami jednej z posesji przy ulicy Tatrzańskiej. Kobieta chciała odebrać psa, ale jak informuje przedstawicielka schroniska - nie po to, żeby zabrać go do domu, tylko żeby oddać go pod opiekę jednej z fundacji, która miałaby znaleźć nowych właścicieli. Pies - jak opowiada kierownik do spraw adopcji - zanim trafił do Łodzi, przez blisko pół roku przechodził z rąk do rąk.

Straszny los Loli. Przechodziła z rąk do rąk, w końcu porzucono ją w Łodzi

Straszny los Loli. Przechodziła z rąk do rąk, w końcu porzucono ją w Łodzi

Źródło:
tvn24.pl

Jest zwrot akcji w sprawie rodzinnej awantury zakończonej śmiercią młodego mężczyzny w Iłży. 21-letni bliźniacy odpowiedzą przed sądem za udział w pobiciu starszego brata, a nie jak wcześniej podawała prokuratura za zabójstwo. Początkowo śledczy sądzili, że śmierć nastąpiła wskutek uduszenia, ale biegli wykluczyli morderstwo.

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Po bójce trzech braci jeden z nich zmarł. Bliźniacy oskarżeni, ale nie o zabójstwo

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Profilaktyka to klucz do zdrowia, a badanie piersi doskonale się z tym łączy. Tym razem to akcja skierowana do młodych, bo ich rak też dotyka. Zaledwie jedna trzecia uprawnionych do bezpłatnych badań kobiet faktycznie z nich korzysta. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

"Pokazałam obcemu facetowi cycki". Ty też powinnaś

Źródło:
TVN24

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl