"Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie"

Źródło:
PAP
Wspólna konferencja premierów Polski i Hiszpanii
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24
wideo 2/5
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24

Mamy wspólne stanowiska między innymi odnośnie migracji czy transformacji ekologicznej, mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO – mówił w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Stwierdził, że jest wiele dziedzin, w których mogą współpracować.

W Alcala de Henares w Hiszpanii Sanchez mówił m.in. o "impulsie" w relacjach między Polską a Hiszpanią. - Podpisaliśmy sześć porozumień, bardzo ważnych z punktu widzenia handlu, przemysłu, infrastruktur, polityki zagranicznej. Myślę, że razem z rządem polskim jasno stawiamy na nasze dwustronne stosunki – zaznaczył szef hiszpańskiego rządu. - Jeżeli chodzi o obszar UE, jeśli przeczytają państwo naszą wspólną deklarację, to przekonacie się państwo, iż jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować. Są pewne dziedziny, w których mamy różne perspektywy i inne stanowiska. Mamy też wspólne stanowiska, jak na przykład w przypadku migracji czy transformacji ekologicznej - powiedział.

Jak dodał, jest bardzo wiele dziedzin, w których nasze kraje mogą współpracować jeszcze intensywniej. - W różnych kwestiach, choćby w przypadku dostępu do szczepionek wszystkich obywateli świata. Obydwa rządy są też zwolennikami tego, by transformację ekologiczne, energetyczne w obu krajach były sprawiedliwe dla naszych społeczeństw – stwierdził. - Mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO, jesteśmy za tym, by zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

Sanchez mówił na konferencji prasowej, że Polska i Hiszpania mają "ogromne możliwości" współpracy m.in. w ramach NATO. - Jesteśmy za tym, aby zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał hiszpański premier. Zaznaczył, że w jednej z podpisanych w poniedziałek polsko-hiszpańskich deklaracji jest mowa o cyberbezpieczeństwie.

"Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić"

Przedstawiciele Hiszpanii i Polski rozmawiali ponadto o projektach europejskich, które interesują oba państwa. - Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt "zielonego wodoru" czy "cloud computing". Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym – powiedział Sanchez.

Według niego, to dowód, że hiszpańsko-polskie relacje są bardzo ważne dla obu krajów. - Chciałbym raz jeszcze potwierdzić zobowiązanie do tego, aby te konsultacje odbywały się regularnie, co roku, tak, jak kiedyś. Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić. Myślę, że Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie – zaznaczył Sanchez.

Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim
Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem MorawieckimTVN24

"Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy"

- My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi – powiedział Morawiecki. - My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem właśnie zdrowia publicznego, szczepionek i żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach, dlatego tą autonomię strategiczną należy rozumieć jako wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa, a także w wymiarze gospodarczym wzmocnienie całej Unii Europejskiej – dodał.

Premier powiedział, że jako autonomię rozumie poszerzenie zakresu wspólnego rynku. Ocenił, że współpraca handlowa Polski z Hiszpanią "idzie w bardzo dobrym kierunku". - Wzmacnia całą Unię Europejską, i to jest jeden z bardzo ważnych celów – podkreślił. Tematem rozmów z premierem Hiszpanii były też tzw. raje podatkowe oraz współpraca w zakresie infrastruktury – podał premier. Szef polskiego rządu ocenił, że współpraca z hiszpańskimi firmami układa się do tej pory bardzo dobrze.

Premier Morawiecki podkreślał, że ostatnie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe miały miejsce cztery lata temu, bo pandemia zakłóciła tu tryb współpracy. Jak dodał, rządy hiszpański i polski mają przed sobą wiele wyzwań, ale obecnie z hiszpańskimi premierem mają też wiele wspólnych tematów. Wskazał, że we wszystkich poruszonych kwestiach jest wiele wspólnych deklaracji i wiele wspólnych planów, projektów – zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i bezpieczeństwa, gospodarki czy innowacyjności.

- Ale przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i dla Hiszpanii. Odbudowa po pandemii, w którą teraz właśnie wchodzimy, wchodzimy mam nadzieję z impetem. Właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy wszystkie już kraje łącznie w UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale zarazem przebudowania. Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas, zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej – podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej"

Premier zwrócił uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej. - Wiemy więcej od innych, co to znaczy chronić granic zewnętrznych, więc państwa, które są otulone innymi państwami, niech wsłuchają się w nasze głosy. Dlatego też jak najbardziej podzielamy wspólnie wiele perspektyw w tym obszarze – powiedział Morawiecki. Wskazał na wzmocnienie zabezpieczeń zewnętrznych granic UE i na współpracę z krajami trzecimi.

- Mamy dobre doświadczenia, ale chcemy je jeszcze wzmacniać w Partnerstwie Wschodnim. Będziemy wspierać Hiszpanię w budowie - nazwijmy to - "partnerstwa południowego" – dodał. Zauważył też, że ewentualne zagrożenia dla Europy mogą płynąć właśnie ze Wschodu i Południa. - Cieszę się bardzo, że pan premier Sanchez wspiera Polskę na flance wschodniej. Rozmawialiśmy dzisiaj o Białorusi, o Rosji, o zagrożeniach związanych z odcinkiem wschodnim – przekazał Morawiecki.

Zapowiedział, że Polska będzie wspierać Hiszpanię na "odcinku południowym". - Mamy różne doświadczenia w zakresie migracji, ale jest gotowość do współpracy na wszystkich polach, które nie naruszają suwerenności państw w polityce migracyjnej – zaznaczył. Szef polskiego rządu podkreślił również wagę współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przekazał też, że rozmawiał z premierem Hiszpanii o rynku pracy, innowacyjności, rozwoju i technologiach. - Wszędzie tam możemy się inspirować – podkreślił. Morawiecki podziękował Sanchezowi za przekazane inspiracje w wymienionych kwestiach.

- Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej – podkreślił.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

"Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy"

Morawiecki ocenił, że dodatkowe środki są ważne, "żeby zrestartować gospodarkę europejską, ale potem musi tym głównym silnikiem być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, tego podstawowego wymiaru gospodarczego, jakim jest wzrost konkurencyjności poprzez ten tygiel gospodarczy, jakim jest Unia Europejska". Premier wskazał również na potrzebę "zwalczania różnego rodzaju praktyk protekcjonistycznych", a także na rolę uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego, w szybkiej odbudowie gospodarczej. - Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże – ocenił Morawiecki.

Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez podkreślił, że oba kraje odnotują w tym roku wysoki wzrost gospodarczy. Jak zaznaczył, w Hiszpanii był precedensowy spadek PKB, ale nie przełożyło się to na masowe zwolnienia. - Fundusze Odbudowy muszą posłużyć nie tylko na odbudowę gospodarki, przywrócenie poprzednich poziomów PKB, ale również muszą służyć modernizacji naszej gospodarki. Wielu liderów europejskich mówi o tym, iż pandemia przyspieszyła bardzo wiele zmian, cyfryzację etc. To, co musimy zrobić, to zmodernizować, zaktualizować nasze gospodarki, tak aby były one konkurencyjne średnio- i długoterminowo – powiedział Sanchez.

"Odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces"

Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sanchez pytani byli o współpracę polsko-hiszpańską na forum europejskim, czy jest ona możliwa w zakresie uszczelniania systemu VAT oraz czy będą wspólne działania obu krajów na forum europejskim w sprawie rajów podatkowych. - Generalnie to jak najbardziej. Właśnie współpraca międzynarodowa pozwala dodatkowo eliminować te różne międzynarodowe grupy przestępcze z obrotu handlowego, które de facto generują właśnie uszczuplenie podatków - i podatku VAT, i podatku CIT. I ostatecznie także innych podatków - akcyzy czy podatku od osób fizycznych – odpowiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, w walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi jest wiele przypadków, "gdzie wianuszek pośredników VAT-owskich czy oszustów VAT-owskich dotyczył praktycznie wszystkich czy prawie wszystkich państw członkowskich UE". - To jak walczyć z takim procederem, jeśli nie poprzez właśnie zacieśnienie współpracy na forum UE – dodał premier.

- Ja mogę powiedzieć z dumą, choć z pokorą oczywiście, bo na pewno tam jeszcze bardzo wiele jest do zrobienia, że my odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces. Wystarczy popatrzeć na wzrost dochodów między rokiem 2016 a 2020 czy 2021 – powiedział premier Morawiecki. - Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów – zaznaczył.

Jak podkreślił, "są to grupy, które rzeczywiście angażują ogromne pieniądze". - Pamiętajmy o tym - i w Polsce, i w Hiszpanii, i wszędzie w UE, że potem z tych pieniędzy finansuje się działania terrorystyczne i różne inne działania godne najwyższego potępienia – dodał.

Morawiecki podkreślił też, że jego pierwsza rozmowa z Sanchezem kilka lat temu dotyczyła właśnie uszczelnienia systemu VAT-owskiego. - Także po mojej stronie, mogę powiedzieć, że jest ogromna dobra wola, a także podziękowanie dla partnerów takich jak Hiszpania za współpracę na tym obszarze – dodał. Odnosząc się do kwestii rajów podatkowych, polski premier powiedział: - Po naszej stronie wszystkie możliwe środki, procedury, procesy po to tylko, by uczytelnić, ujednoznacznić obrót towarowy i doprowadzić do tego, że tam, gdzie odbywa się faktyczna sprzedaż, tam proporcjonalnie do tej sprzedaży, żeby płacony był podatek CIT od dużych wielkich korporacji międzynarodowych.

Dodał, że są one zwykle pozaeuropejskie, chińskie albo amerykańskie. Według premiera, "Europejczycy powinni mieć w tym ewidentny interes wspólny, by walczyć z tymi rajami podatkowymi, również na forum UE". - Tak że jak najbardziej tak – dodał Morawiecki.

Sanchez przyznał, że pamięta rozmowę z Morawieckim na temat uszczelniania VAT w Polsce. - Tu też debata na temat harmonizacji podatkowej jest dość ożywiona nie tylko w UE, ale również w Hiszpanii i cieszę się, że rząd o całkowicie innej orientacji ideologicznej niż nasz uznaje, tak samo jak my, iż musimy doprowadzić do końca harmonizację fiskalną – powiedział premier Hiszpanii. - Jak mówiłeś, często są to firmy amerykańskie czy chińskie. W Europie wiele krajów takich jak my, wy, Hiszpania i Polska, mówimy o harmonizacji fiskalnej w Europie i bardzo się cieszę, że jesteśmy zgodni w tej tak istotnej kwestii – zaznaczył Sanchez.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pojedynek wyrównany, wynik trudny do przewidzenia. Donald Trump walczy o to, by ponownie rządzić jednym z najważniejszych krajów świata. Czego można się po nim spodziewać? Niektórzy twierdzą, że być może najgorsze jest to, że nie wiadomo. Warto jednak przyjrzeć się temu, co mówi i obiecuje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Obietnice czy groźby? "Może zrobić różne rzeczy"

Źródło:
TVN24

Zarówno Donald Trump, jak i Kamala Harris na finiszu kampanii zapowiadają zwycięstwo. O tym, kto ostatecznie wygra ten wyjątkowo zacięty wyścig zdecydują Amerykanie. Na ich werdykt Donald Trump oczekiwał będzie w Palm Beach na Florydzie, a Kamala Harris na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, swojej macierzystej uczelni. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Gdzie Harris i Trump spędzą wieczór wyborczy

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Amerykanie wybierają prezydenta. Komisja śledcza do spraw inwigilacji systemem Pegasus złożyła wniosek o doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Z kolei Paweł S. dowie się we wtorek, czy jego areszt zostanie utrzymany. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 listopada.

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Amerykanie głosują, Paweł S. czeka na decyzję, Rosja oferuje ryż

Źródło:
PAP, TVN24

Minister budownictwa, transportu i infrastruktury Serbii Goran Vesić zapowiada, że poda się do dymisji w związku z tragedią na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie. Z kolei prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaproponował zorganizowanie referendum w sprawie swojej dymisji.

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Minister zapowiada rezygnację. Prezydent referendum w sprawie swojej dymisji

Źródło:
PAP

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN