"Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie"

Źródło:
PAP
Wspólna konferencja premierów Polski i Hiszpanii
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24
wideo 2/5
Wspólna konferencja premierów Polski i HiszpaniiTVN24

Mamy wspólne stanowiska między innymi odnośnie migracji czy transformacji ekologicznej, mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO – mówił w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim. Stwierdził, że jest wiele dziedzin, w których mogą współpracować.

W Alcala de Henares w Hiszpanii Sanchez mówił m.in. o "impulsie" w relacjach między Polską a Hiszpanią. - Podpisaliśmy sześć porozumień, bardzo ważnych z punktu widzenia handlu, przemysłu, infrastruktur, polityki zagranicznej. Myślę, że razem z rządem polskim jasno stawiamy na nasze dwustronne stosunki – zaznaczył szef hiszpańskiego rządu. - Jeżeli chodzi o obszar UE, jeśli przeczytają państwo naszą wspólną deklarację, to przekonacie się państwo, iż jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować. Są pewne dziedziny, w których mamy różne perspektywy i inne stanowiska. Mamy też wspólne stanowiska, jak na przykład w przypadku migracji czy transformacji ekologicznej - powiedział.

Jak dodał, jest bardzo wiele dziedzin, w których nasze kraje mogą współpracować jeszcze intensywniej. - W różnych kwestiach, choćby w przypadku dostępu do szczepionek wszystkich obywateli świata. Obydwa rządy są też zwolennikami tego, by transformację ekologiczne, energetyczne w obu krajach były sprawiedliwe dla naszych społeczeństw – stwierdził. - Mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO, jesteśmy za tym, by zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

Sanchez mówił na konferencji prasowej, że Polska i Hiszpania mają "ogromne możliwości" współpracy m.in. w ramach NATO. - Jesteśmy za tym, aby zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie – dodał hiszpański premier. Zaznaczył, że w jednej z podpisanych w poniedziałek polsko-hiszpańskich deklaracji jest mowa o cyberbezpieczeństwie.

"Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić"

Przedstawiciele Hiszpanii i Polski rozmawiali ponadto o projektach europejskich, które interesują oba państwa. - Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt "zielonego wodoru" czy "cloud computing". Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym – powiedział Sanchez.

Według niego, to dowód, że hiszpańsko-polskie relacje są bardzo ważne dla obu krajów. - Chciałbym raz jeszcze potwierdzić zobowiązanie do tego, aby te konsultacje odbywały się regularnie, co roku, tak, jak kiedyś. Mamy wiele do zrobienia, możemy razem wiele zrobić. Myślę, że Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie – zaznaczył Sanchez.

Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim
Premier Pedro Sanchez na konferencji z premierem Mateuszem MorawieckimTVN24

"Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy"

- My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi – powiedział Morawiecki. - My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem właśnie zdrowia publicznego, szczepionek i żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach, dlatego tą autonomię strategiczną należy rozumieć jako wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa, a także w wymiarze gospodarczym wzmocnienie całej Unii Europejskiej – dodał.

Premier powiedział, że jako autonomię rozumie poszerzenie zakresu wspólnego rynku. Ocenił, że współpraca handlowa Polski z Hiszpanią "idzie w bardzo dobrym kierunku". - Wzmacnia całą Unię Europejską, i to jest jeden z bardzo ważnych celów – podkreślił. Tematem rozmów z premierem Hiszpanii były też tzw. raje podatkowe oraz współpraca w zakresie infrastruktury – podał premier. Szef polskiego rządu ocenił, że współpraca z hiszpańskimi firmami układa się do tej pory bardzo dobrze.

Premier Morawiecki podkreślał, że ostatnie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe miały miejsce cztery lata temu, bo pandemia zakłóciła tu tryb współpracy. Jak dodał, rządy hiszpański i polski mają przed sobą wiele wyzwań, ale obecnie z hiszpańskimi premierem mają też wiele wspólnych tematów. Wskazał, że we wszystkich poruszonych kwestiach jest wiele wspólnych deklaracji i wiele wspólnych planów, projektów – zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i bezpieczeństwa, gospodarki czy innowacyjności.

- Ale przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i dla Hiszpanii. Odbudowa po pandemii, w którą teraz właśnie wchodzimy, wchodzimy mam nadzieję z impetem. Właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy wszystkie już kraje łącznie w UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale zarazem przebudowania. Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas, zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej – podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej"

Premier zwrócił uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej. - Wiemy więcej od innych, co to znaczy chronić granic zewnętrznych, więc państwa, które są otulone innymi państwami, niech wsłuchają się w nasze głosy. Dlatego też jak najbardziej podzielamy wspólnie wiele perspektyw w tym obszarze – powiedział Morawiecki. Wskazał na wzmocnienie zabezpieczeń zewnętrznych granic UE i na współpracę z krajami trzecimi.

- Mamy dobre doświadczenia, ale chcemy je jeszcze wzmacniać w Partnerstwie Wschodnim. Będziemy wspierać Hiszpanię w budowie - nazwijmy to - "partnerstwa południowego" – dodał. Zauważył też, że ewentualne zagrożenia dla Europy mogą płynąć właśnie ze Wschodu i Południa. - Cieszę się bardzo, że pan premier Sanchez wspiera Polskę na flance wschodniej. Rozmawialiśmy dzisiaj o Białorusi, o Rosji, o zagrożeniach związanych z odcinkiem wschodnim – przekazał Morawiecki.

Zapowiedział, że Polska będzie wspierać Hiszpanię na "odcinku południowym". - Mamy różne doświadczenia w zakresie migracji, ale jest gotowość do współpracy na wszystkich polach, które nie naruszają suwerenności państw w polityce migracyjnej – zaznaczył. Szef polskiego rządu podkreślił również wagę współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przekazał też, że rozmawiał z premierem Hiszpanii o rynku pracy, innowacyjności, rozwoju i technologiach. - Wszędzie tam możemy się inspirować – podkreślił. Morawiecki podziękował Sanchezowi za przekazane inspiracje w wymienionych kwestiach.

- Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej – podkreślił.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i premier Mateusz MorawieckiTVN24

"Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy"

Morawiecki ocenił, że dodatkowe środki są ważne, "żeby zrestartować gospodarkę europejską, ale potem musi tym głównym silnikiem być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, tego podstawowego wymiaru gospodarczego, jakim jest wzrost konkurencyjności poprzez ten tygiel gospodarczy, jakim jest Unia Europejska". Premier wskazał również na potrzebę "zwalczania różnego rodzaju praktyk protekcjonistycznych", a także na rolę uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego, w szybkiej odbudowie gospodarczej. - Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże – ocenił Morawiecki.

Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez podkreślił, że oba kraje odnotują w tym roku wysoki wzrost gospodarczy. Jak zaznaczył, w Hiszpanii był precedensowy spadek PKB, ale nie przełożyło się to na masowe zwolnienia. - Fundusze Odbudowy muszą posłużyć nie tylko na odbudowę gospodarki, przywrócenie poprzednich poziomów PKB, ale również muszą służyć modernizacji naszej gospodarki. Wielu liderów europejskich mówi o tym, iż pandemia przyspieszyła bardzo wiele zmian, cyfryzację etc. To, co musimy zrobić, to zmodernizować, zaktualizować nasze gospodarki, tak aby były one konkurencyjne średnio- i długoterminowo – powiedział Sanchez.

"Odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces"

Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sanchez pytani byli o współpracę polsko-hiszpańską na forum europejskim, czy jest ona możliwa w zakresie uszczelniania systemu VAT oraz czy będą wspólne działania obu krajów na forum europejskim w sprawie rajów podatkowych. - Generalnie to jak najbardziej. Właśnie współpraca międzynarodowa pozwala dodatkowo eliminować te różne międzynarodowe grupy przestępcze z obrotu handlowego, które de facto generują właśnie uszczuplenie podatków - i podatku VAT, i podatku CIT. I ostatecznie także innych podatków - akcyzy czy podatku od osób fizycznych – odpowiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, w walce z mafiami VAT-owskimi i przestępcami podatkowymi jest wiele przypadków, "gdzie wianuszek pośredników VAT-owskich czy oszustów VAT-owskich dotyczył praktycznie wszystkich czy prawie wszystkich państw członkowskich UE". - To jak walczyć z takim procederem, jeśli nie poprzez właśnie zacieśnienie współpracy na forum UE – dodał premier.

- Ja mogę powiedzieć z dumą, choć z pokorą oczywiście, bo na pewno tam jeszcze bardzo wiele jest do zrobienia, że my odnieśliśmy w obszarze uszczelnienia VAT-wskiego ogromny sukces. Wystarczy popatrzeć na wzrost dochodów między rokiem 2016 a 2020 czy 2021 – powiedział premier Morawiecki. - Wiemy doskonale, że międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT są często o krok przed ministrami finansów – zaznaczył.

Jak podkreślił, "są to grupy, które rzeczywiście angażują ogromne pieniądze". - Pamiętajmy o tym - i w Polsce, i w Hiszpanii, i wszędzie w UE, że potem z tych pieniędzy finansuje się działania terrorystyczne i różne inne działania godne najwyższego potępienia – dodał.

Morawiecki podkreślił też, że jego pierwsza rozmowa z Sanchezem kilka lat temu dotyczyła właśnie uszczelnienia systemu VAT-owskiego. - Także po mojej stronie, mogę powiedzieć, że jest ogromna dobra wola, a także podziękowanie dla partnerów takich jak Hiszpania za współpracę na tym obszarze – dodał. Odnosząc się do kwestii rajów podatkowych, polski premier powiedział: - Po naszej stronie wszystkie możliwe środki, procedury, procesy po to tylko, by uczytelnić, ujednoznacznić obrót towarowy i doprowadzić do tego, że tam, gdzie odbywa się faktyczna sprzedaż, tam proporcjonalnie do tej sprzedaży, żeby płacony był podatek CIT od dużych wielkich korporacji międzynarodowych.

Dodał, że są one zwykle pozaeuropejskie, chińskie albo amerykańskie. Według premiera, "Europejczycy powinni mieć w tym ewidentny interes wspólny, by walczyć z tymi rajami podatkowymi, również na forum UE". - Tak że jak najbardziej tak – dodał Morawiecki.

Sanchez przyznał, że pamięta rozmowę z Morawieckim na temat uszczelniania VAT w Polsce. - Tu też debata na temat harmonizacji podatkowej jest dość ożywiona nie tylko w UE, ale również w Hiszpanii i cieszę się, że rząd o całkowicie innej orientacji ideologicznej niż nasz uznaje, tak samo jak my, iż musimy doprowadzić do końca harmonizację fiskalną – powiedział premier Hiszpanii. - Jak mówiłeś, często są to firmy amerykańskie czy chińskie. W Europie wiele krajów takich jak my, wy, Hiszpania i Polska, mówimy o harmonizacji fiskalnej w Europie i bardzo się cieszę, że jesteśmy zgodni w tej tak istotnej kwestii – zaznaczył Sanchez.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jak na wiadomość o ucieczce Marcina Romanowskiego na Węgry zareagowali przedstawiciele jego obozu politycznego? Według Mai Wójcikowskiej niektórzy "trochę przecierali oczy i nie ukrywali zdziwienia". - Mam wrażenie, że Romanowski jednak trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka - przyznał Konrad Piasecki. Według relacji Agaty Adamek politycy wcześniej związani z Funduszem Sprawiedliwości obawiali się, że gdyby Romanowski był teraz w Polsce, mógłby powiedzieć "za dużo".

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Marcin Romanowski uciekł na Węgry. "Trochę wystrychnął swoich kolegów na dudka"

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24